Pokal Argeta w Ljubnie: Ingolic i Kosir z triumfami

przez Zuzanna Karwacka

W cieniu większości najlepszych rang w skokach w Słowenii rozegrano kolejne zawody z krajowego cyklu Pokal Argeta. Co prawda wielu zawodników i zawodniczek nie było w Ljubnie z powodu startowania w konkursach międzynarodowych. Jednak mimo wszystko zdecydowano się na rozegranie zaplanowanych rywalizacji. W kategorii do lat 18 triumfował między innymi Nejc Ingolic, którego mogliśmy obserwować m.in. na zawodach FIS Cup w zeszłym sezonie zimowym, czy Alpen Cup w obecnym.

Logarska Dolina, źródło: Instagram: @ljubno2024

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD KADRY SŁOWENII NA MISTRZOSTWA ŚWIATA JUNIORÓW 2024 W PLANICY

Skoczkowie do lat 16

Podobnie, jak we wcześniejszych edycjach cyklu również w Ljubnie ta kategoria była jedną z najliczniejszych. Wystąpiło w niej łącznie 28 skoczków. Wszyscy startowali z 19. belki.

W zawodach zwycięstwo dość pewnie odniósł Jaka Kramer. Zawodnik, reprezentujący lokalny klub lądował bowiem na odległościach 94.5 oraz 88 metrów. W połączeniu z notami 55.5 i 54.5 za styl dawało mu to 9 punktów przewagi nad drugim Erikiem Tomazicem (90, 89 m). Podium uzupełnił wówczas Timon Brglez (91, 85.5 m).

Przy nieco okrojonej liczbie skoczków w tej kategorii w czołowej dziesiątce robiło się miejsce dla nowych nazwisk. Jednym z nich był Jakob Mivsek. Zawodnik SSK Noricy Ziri zaprezentował się z dobrej strony na rozegranych niedawno Mistrzostwach Słowenii do lat 16, zajmując tam 8. miejsce. Tym razem niespełna 16-latek pokazał skoki na 88 oraz 85 metr, co dało mu 5. miejsce i awans na 12. pozycję w całym cyklu.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie nadal dzierży Jaka Kramer. Ma on na swoim koncie 480 punktów i stale powiększa dorobek. Na drugiej lokacie plasuje się Lovro Percl Serucnik, który był nieobecny w Ljubnie. Brązową lokatę zajmuje zaś Mai Zakelsek. W niedzielę dopisał on do swojego dorobku 50 punktów za 4. notę, co daje mu 200 oczek straty do lidera oraz zaledwie 12 do poprzedzającego go sportowca.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Skoczkowie do lat 18

Tutaj zawodników było już mniej niż zazwyczaj. Paru z nich nie wystartowało zapewne z powodu zbliżających się Mistrzostw Świata Juniorów w Planicy. Zabrakło między innymi lidera tej kategorii – Eneja Faletica. Wystartowało zaś 21. skoczków. Belkę ustawiono na 19. poziomie.

Najlepszym koniec końców okazał się Nejc Ingolic. Zaprezentował on skoki na 91.5 oraz 91 metrów. Kolejnym zawodnikiem z dość małą stratą 3 punktów był Gasper Presecnik (90, 88.5 m). To właśnie ci dwaj zawodnicy ścigają Faletica w klasyfikacji generalnej cyklu. Na ten moment przoduje w niej Presecnik, jednak z uwagi na niedzielną wygraną Ingolic odrobił stratę tak, że na ten moment brakuje mu dwóch punktów do rywala.

Podium w Ljubnie uzupełnił zaś Timo Simnovec (90, 86.5 m), dla którego był to najlepszy wynik w konkursach krajowych w tym sezonie.

Nejc Ingolic, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Skoczkowie do lat 20

W tej kategorii mogliśmy zobaczyć próby zaledwie 11 zawodników. Belka, jaka figuruje w dokumentach z zawodów to ponownie ta o numerze 19.

Ponownie na starcie zabrakło lidera klasyfikacji generalnej cyklu – Jaki Drinovca. Było to spowodowane tym, co w przypadku Faletica. Zwycięstwo odniósł więc Tadej Bedenik (92, 88 m). Tym samym wyprzedził on o 4 punkty rywala z drugiej lokaty – Eneja Marolta (88, 91 m), reprezentującego klub ze stolicy Słowenii. Z srebrnej pozycji po pierwszej serii na trzecie miejsce spadł Mark Hafner (89, 88 m).

Kolejny przeciętny występ odnotował zaś Teodor Igor Herbstritt. Zawodnik, który całkiem dobrze prezentował się latem na chwilę obecną szuka swojej optymalnej formy. W niedzielę w Ljubnie uzyskał 85.5 oraz 84.5 metra, co dało mu 8. notę.

Teodor Herbstritt, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Seniorzy

Na liście startowej pojawiło się tym razem 6 skoczków.

Wygranym okazał się Matevz Samec. Jest to skoczek, którego nie obserwowaliśmy na międzynarodowych zawodach od 2022 roku. Oficjalnie nie zakończył on kariery, jednak nie figuruje, jako zawodnik z licencją w Słowenii, gdyż nie przyznano mu punktów do klasyfikacji generalnej za wczorajszą wygraną. Uzyskał on 94.5 oraz 91 metrów, pokonując tym samym Urha Rosara (89, 87 m) oraz sportowca, którego często możemy obserwować w roli przedskoczka na znanych konkursach – Matiję Stembergera (87, 86 m).

Matija Stemberger, fot. Neja Tamshe

Poza podium znaleźli się dwaj kombinatorzy norwescy: Uros Vrbek (86.5, 86 m), a także Matic Hladnik (81, 79 m). Klasyfikację zamknął zaś Primoz Acko (80, 76 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Skoczkinie do lat 16

W kategorii tej zabrakło przede wszystkim ogromnej nadziei Słoweńców – Tiny Erzar. Ona również została zgłoszona do składu na nadchodzącą imprezę juniorską. Wśród najmłodszych Pań pojawiło się łącznie 5 nazwisk.

Najlepszą okazała się Izadora Kopac (85, 88.5 m). O 20 oczek udało się jej wyprzedzić zaś Klarise Gorjup (82.5, 85.5 m) z SSK Iliriji, która mimo poprawnych odległości straciła dużo na swoim stylu. Były to najgorsze noty spośród zawodniczek z czołowej trójki. Podium uzupełniała wówczas Taja Terbovsek (82, 83 m).

Poza podium znalazły się jeszcze Mia Ingolic (76, 77 m) oraz Kimy Brojan (70, 72.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Skoczkinie do lat 18

Na starcie pojawiło się 7 dziewcząt. Ruszały one z najazdów o numerach 23. oraz 24, podobnie, jak młodsze koleżanki.

W Ljubnie zwycięstwo odniosła Taja Kosir. Jej rezultaty oscylowały w okolicach 84 oraz 82 metra. Swoją rywalkę z drugiej lokaty pokonała o zaledwie 1.5 punktu. Była nią Lucija Jurgec, która lądowała odpowiednio na 82 i 83 metrze. Brązową pozycję wywalczyła sobie natomiast Taja Sitar (81, 80 m).

W czołowej piątce zmieściły się również wyniki Katariny Pirnovar (79, 82.5 m), a także Mai Kovacic (72.5, 79.5 m).

Maja Kovacic, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Seniorki

Po raz pierwszy w tym sezonie w kategorii tej nie triumfowała Lara Logar. Jednak również jak w poprzednich rywalizacjach była to najmniej liczna kategoria, bo na starcie pojawiły się trzy Panie.

Zwycięstwo odniosła zaś Nika Krasovic. Zawodniczka z Ljubna uzyskiwała 83.5 oraz 84 metry. Pozwoliło jej to na pokonanie Logar o 2.5 punktu. Zawodniczka z drugiego miejsca zaprezentowała natomiast próby o długości 82 oraz 83 metrów.Trzecią lokatę ze sporą stratą zajęła Tinkara Komar (78.5, 80.5 m).

Wszystkie skoczkinie otrzymywały podobne oceny za styl, bowiem oscylowały one w granicach od 51 do 52 punktów.

Nika Krasovic, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać