Pokal Argeta w Planicy: Finałowe zmagania!

przez Zuzanna Karwacka

W ostatnich dniach fani skoków narciarskich żyją przede wszystkim historią, jaka tworzy się na ich oczach w Vikersund. Słoweńcy jednak przeprowadzili u siebie również krajową rywalizację. W sobotę, w Planicy, rozegrały się końcowe konkursy z cyklu Pokal Argeta. U seniorów triumfował Marcel Stržinar, a w młodszej kategorii zwycięstwo w konkursie skoków odniósł kombinator norweski – Matic Garbajs. Ponadto startowały również Panie, w tym gościnnie Sophie Sorschag.

Marcel Stržinar, fot. Dominika Śmiech

Skoczkowie do lat 16

Ta część rywalizacji składała się jedynie z pierwszej serii, gdyż odbywała się później niż zmagania seniorów oraz skoczków do lat 20. Powodem przeprowadzenia jednej części była wysoka temperatura, która była zaś przyczyną topnienia torów na mniejszym obiekcie. Wystartowało 23 skoczków, którzy ruszali z 10. belki.

Zwycięzcą ostatecznie okazał się Urban Šimnic, który lądował na odległości 100.5 metra. Za jego plecami, ze stratą trzech punktów uplasował się natomiast Nik Bergant Smerajc (99 m). Podium uzupełnił zaś Jaša Juršič (93 m).

Tuż za podium na jednej pozycji uplasowali się: Ambrož Peternel (91 m) oraz Aljaž Janhar (90 m).

Skoczkowie do lat 18

Tutaj sportowcy mieli okazję odpychać się z belki o numerze 19, a lista startowa liczyła 28 reprezentantów Słowenii. Wysokość belki może wskazywać więc na to, że warunki ponownie znacznie się pogorszyły.

Triumf zanotował Anej Razpotnik, skaczący w tym dniu 101 metrów w bardzo przyzwoitym stylu. Srebrną pozycję wywalczył sobie natomiast Jaka Drinovec (98 m). Trzecia lokata należała się w tym konkursie Enejowi Faletičowi (98 m).

Ostatnią 28 pozycję zajął zaś Andraž Ivansek (60 m).

Skoczkowie do lat 20

W tym konkursie w Planicy można było obejrzeć 20 skoczków, startujących z 20. belki. Z racji tego, że etap ten odbywał się wcześniej niż młodsze kategorie to liczył on dwie serie. Ponadto rywalizacja ta oraz seniorów prezentowane były na obiekcie dużym zamiast normalnego.

Na półmetku liderem okazał się Matic Garbajs, który w swojej próbie pokazał 134 metry. Na podium plasowali się ponadto Taj Ekart z wynikiem 132 metrów oraz Nik Gostiša Lah (131 m). Czołową piątkę uzupełniali Ožbe Zupan (130 m) i Matic Jereb (127 m).

Ostatecznie zwycięstwo odniósł Garbajs, lądujący na 137 metrze w finałowej serii. Można rzec, że zwycięstwo kombinatora norweskiego ze stawką słoweńskich juniorów mogło być pewnego rodzaju niespodzianką. Jednak już na Mistrzostwach Świata w Planicy Słoweniec prezentował wysoką formę, jeśli chodzi o część swojej dyscypliny, obejmującą skoki. Na drugiej pozycji pozostał Taj Ekart (135 m). Bez zmian było również w przypadku trzeciego zawodnika poprzedniej części zmagań, który tym razem zakończył skok na 131 metrze.

Seniorzy

Tutaj również udało się przeprowadzić dwuseryjny konkurs, w którym rywalizowało 17 sportowców. Zaczynali oni swoje wszystkie próby z 17. belki.

W połowie na prowadzeniu był Marcel Stržinar (136 m). Najlepszą trójkę dopełniali: Jan Bombek (131.5 m) oraz Bor Pavlovčič (130 m). Poza podium znajdowali się wówczas Matevž Samec (129 m) i Mark Hafnar (128 m).

Koniec końców zwycięsko zakończył Stržinar (134 m). Kolejną lokatę odhaczył Jan Bombek (133 m). Do czołówki zaliczył się także dość niespodziewanie, szósty po pierwszej serii, Ernest Prišlič (129 oraz 129.5 m).

Skoczkinie do lat 16

Podobnie jak u młodszych Panów, Panie również startowały w jednoseryjnych zmaganiach. W najniższej kategorii wiekowej udział wzięło 10 zawodniczek i każda z nich ruszała z 24. belki.

Pierwszą pozycję zdobyła tym razem Teja Pavec w rezultacie próby na 93.5 metra. Drugą lokatę na swoim koncie zachowała zaś Tina Erzar z wynikiem 82 metrów. Czołowa trójka okazała się także miejscem dla Živy Andrič (81 m).

Skoczkinie do lat 18

Konkurencja ta liczyła zaledwie 9 Pań, które wówczas ruszały również z 24. poziomu.

Najlepszą sumą punktową mogła pochwalić się Taja Bodlaj, która lądowała na 86 metrze. Za jej plecami uplasowały się zaś takie zawodniczki jak: Jerica Jesenko (87 m) oraz Urša Vidmar (80 m).

Seniorki

W tej kategorii w Planicy obserwowaliśmy jeszcze mniej skoczkiń niż w poprzednich, bowiem z 19. belki startowały tylko 3 atletki.

Zwycięstwo odniosła Sophie Sorschag, która nie pierwszy raz gościnnie występowała na krajowych zawodach Słoweńców. Austriaczka reprezentująca Kosowo uzyskała 92.5 metra, co pozwoliło jej na wyprzedzenie Lary Logar (86 m) i Nejki Repinc Zupančič (84.5 m).

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać