Prevc i Soukup odstawiają narty, krajowe zawody – Newsy

Kolejny intensywny tydzień w świecie skoków za nami! W ostatnich dniach dwóch medalistów olimpijskich z Pekinu – Cene Prevc i Matthew Soukup – postanowiło odstawić swoje narty na bok. W rezultacie odbyło się sporo zawodów krajowych, a my poznaliśmy program Letnich Mistrzostw Polski. Dotarła do nas także informacja, że reprezentacja Polski nawiązała współpracę z psychologiem. Wspomnimy też, którzy zawodnicy wywalczyli prawo startu w Pucharze Świata.

Czeskie zawody w Lomnicy nad Popelkou

W czeskiej Lomnicy na skoczni V Popelkach (HS77) odbbyły się zawody Juniorów. W rezultacie triumf odniósł Daniel Skarka z klubu DUKLA Frenštát pod Radhoštěm. Skarka poszybował na 71,5 oraz 74 metr. W efekcie pokonał zajmującego drugą lokatę Jiriego Konvalinkę (DUKLA Liberec) o aż 18,1 punktu. Konvalinka dwukrotnie wylądował na odległości 69,5 metra. Natomiast na trzeciej pozycji sklasyfikowano Filipa Krenka (DUKLA Frenštát pod Radhoštěm), który wylądował na 65 oraz 68 metrze. Tuż za podium uplasowali się Petr Vaverka (67 i 62,5m) oraz Stepan Kysel (62,5 i 64m) z DUKLA Frenštát pod Radhoštěm.

Petr Vaverka, Filip Krenek, fot. Zosia Hunkiewicz

Psycholog w polskiej kadrze

Daniel Krokosz – to zespołowy psycholog reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Współpraca została nawiązana latem, za sprawą trenera Thomasa Thurnbichlera. Krokosz obecny był z kadrą podczas zawodów Letniego Grand Prix w Klingenthal.

Daniel Krokosz

Cene Prevc kończy karierę

W minionym tygodniu świat obiegła informacja o tym, że kolejny zawodnik odstawia swoje narty na bok. Mowa tutaj o średnim z braci Prevc – Cene. Informacja ta nieco zszkowała kibiców, natomiast zawodnik już wcześniej zapowiadał, że miniony sezon zimowy był jego ostatnim.

– ,,Trening nie jest już moim priorytetem. Skupiam się teraz na egzaminach” – przyznaje Prevc.

Cene Prevc, fot. Neja Tamshe

Ubiegła zima była życiowym sezonem Cene Prevca. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wywalczył tytuł drużynowego wicemistrza. Zawodnik stanął także po raz pierwszy na pucharowym podium, plasując się na trzeciej pozycji w Willingen, podczas zawodów Pucharu Świata na Muehlenkopfschanze. Natomiast w całej klasyfikacji generalnej sezonu 2021/2022 Słoweniec uplasował się w na dziesiątym miejscu.

Zawodnik podczas sezonu letniego ani razu nie zaprezentował się na arenie międzynarodowej. Natomiast przed kilkoma dniami zawodnik uplasował się na 4. pozycji mistrzostw Słowenii, odbywających się na skoczni w Kranju. – ,,Śmiałem się, bo dobrze skakałem. Natomiast czułem, że popełniam coraz więcej błędów” – komentuje Słoweniec.

,,Wiosną zdałem sobie sprawę, że inne cele stanowią dla mnie większe wyzwanie niż skakanie i że będę spał spokojniej, jeśli zrobię coś w innych dziedzinach. Z tego powodu prawie już nie trenowałem. Dla zabawy skoczyłem jeszcze kilka razy. Rozpoczynam w październiku studia na kierunku elektrotechnika. Chcę ukończyć studia policealne z zakresu gospodarki wiejskiej i krajobrazowej. Jeśli chodzi o skoki, oznacza to, że w przyszłym sezonie nie będę startował w Pucharze Świata” – oznajmił Cene Prevc.

Ostatni skok Cene Prevca na śniegu oddany na Letalnicy wynosi 246 metrów. Zawodnik wyjawił także, że chce pożegnać się z kibicami podczas zawodów w Planicy, chociażby w formie przedskoczka.

Matthew Soukup zawiesza karierę

W środę świat obiegła także informacja o zawieszeniu kariery przez kanadyjskiego skoczka narciarskiego – Matthewa Soukupa. Zawodnik poinformował o tym za sprawą swojego profilu na Instagramie.

– ,,Witajcie przyjaciele i fani, Musiałem przemyśleć to przed ogłoszeniem, ale ostatecznie zdecydowałem się cofnąć w tym roku od skoków narciarskich. Życie za granicą i rywalizacja w ciągu ostatnich kilku lat dały mi doświadczenia, ale czuję, że muszę poświęcić teraz trochę czasu dla siebie, aby cieszyć się drugą stroną życia” – wyznaje Matthew Soukup na swoim profilu na Instagramie.

Matthew Soukup

Największym osiągnięciem Soukupa jest zdobycie brązowego medalu w konkursie drużyn mieszanych podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Razem z nim w drużynie wystartowali Alexandria Loutitt, Abigail Strate oraz Mackenzie Boyd-Clowes. Przypomnijmy, że zostały wtedy zdyskwalifikowane zawodniczki z czołowych nacji takich jak Niemcy, Norwegia, Austria czy Japonia. Natomiast najlepszym indywidualnym wynikiem Kanadyjczyka jest 27. miejsce wyskakane podczas Mistrzostw Świata w Lotach w Planicy w 2020 roku. Dodatkowo jedyny punkt Pucharu Świata zdobył 20 grudnia 2020 roku w Engelbergu.

Mistrzostwa Estonii

W Otepaa odbyły się mistrzostwa kraju na skoczni K90, w których pewnym triumfatorem okazał się Artti Aigro, dzięki skokom na 97 i 99 metrów. Zawodnik pokonał drugiego Kevina Maltseva (81 i 91,5m) o równe 52 punkty. Natomiast trzeci rezultat należał do Marttiego Nomme (84 i 87,5m).

Dodatkowo z zawodach wystartował reprezentant Polski – Jakub Mirowski, który po skokach na 45 i 47 metrów, zajął 14. miejsce.

Zawody w Kazuno

Natomiast Japończycy rywalizowali na skoczni HS86 w Kazuno. Triumfatorem okazał się Yuken Iwasa po skokach na 82,5 oraz 78 metrów. W rezultacie drugi wynik uzyskał Hiroaki Watanabe (83 i 77m), a trzeci Minato Mabuchi (81 i 77m).

Znamy program Letnich Mistrzostw Polski!

Poznaliśmy program Letnich Mistrzostw Polski, które zostaną rozegrane już 18-19 października na Średniej Krokwi w Zakopanem. Oto on:

Czterech zawodników z prawem startu w zawodach Pucharu Świata

W miniony weekend w amerykańskim Lake Placid odbyły się zawody Pucharu Kontynentalnego. Swoje pierwsze punkty w debiucie wywalczyli reprezentant Polski Marcin Wróbel (26., 31. miejsce) oraz Kazach Svyatoslav Nazarenko (29., 30. lokata). Dodatkowo punkty zdobyli także Finowie – Henri Kavilo (25., 27. miejsce) i Kasperi Valto (23., 26. pozycja).

Svyatoslav Nazarenko, fot. Dominika Śmiech

Pierwsze zawody na Ukrainie od wybuchu wojny

Po raz pierwszy od zaostrzenia konfliktu (24 lutego 2022r.) na Ukrainie zostały rozegrane zawody skoków narciarskich. Triumfatorem rywalizacji na HS75 został Dmytro Mazarczuk, dzięki dwóm skokom na 79,5 metra. Natomiast drugi wynik uzyskał Yevhen Marusiak (76,5 i 79,5m), a trzeci Andrij Pylypchuk (77,5 i 72,5m). W zmaganiach wystartowało 32. skoczków.

Drugiego dnia skład podium był identyczny. Tym razem skoczkowie rywalizowali na skoczni K90. Ostatecznie Mazurczuk dwukrotnie wylądował na odległości 75,5 metra. Natomiast Marusiak dwa razy uzyskał wartość 88,5 metra. Pylypchuk (86,5 i 84 m) ponownie zajął trzecią lokatę. W efekcie wystartowało 23 skoczków.

Na starcie zabrakło Vitaliya Kalinichenko.

Tetiana Pylypchuk, fot. Dominika Śmiech

Jeśli chodzi o rywalizację kobiet, to zwyciężyła Tetiana Pylypchuk przed Zanną Gluchową i Kirą Kozłovą. Natomiast w konkursie drużyn mieszanych triumfował skład z Obwodu Tarnopolskiego (Mazurczuk, Tetiana i Adrij Pyłypchuk). Wówczas wystartowało siedem ekip.

Rywalizacja w Słowenii

Krajowa rywalizacja odbyła się także w Słowenii. Triumfatorem okazał się Rok Masle (86,5 i 87,5m), który niedawno powrócił na skocznie po poważnej kontuzji. Na naszej stronie możecie przeczytać wywiad ze słoweńskim juniorem – link. Oprócz tego drugą pozycję wywalczył Martin Jekovec (86,5 i 90m) przed Anejem Rozpotnikiem (86,5, 89m).