Puchar Interkontynentalny w Otepää: Triumf Midtskogen

przez Aleksandra Rajewicz

Nadszedł czas na ostatni konkurs cyklu Letniego Pucharu Interkontynentalnego 2024. Na starcie rywalizacji w Otepää stanęło jedynie 19 zawodniczek. Triumfatorką finałowych zmagań została Norweżka Ingvild Synnøve Midtskogen, zaś zwyciężczynią cyklu Katharina Schmid.

Tehvandi, źródło: Eesti kahevõistlus ja suusahüpped

Seria przed konkursowa rozpoczęła punktualnie o godzinie 9:00 z belki 15, jednak na ostatnie cztery skoki została ona o stopień obniżona. Serię wystartowała reprezentantka Ukrainy Daryna Ilchuk. Zawodniczka uzyskała jedynie 62 metry i ostatecznie uplasowała się na miejscu ostatnim z zerową notą. Triumfatorką została Norweżka Ingvild Synnøve Midtskogen, która uzyskała 92.5 metra. Tuż za nią po świetnym skoku uplasowała się Chinka Yutong Pan, która swoją próbę wylądowała na 90. metrze, zaś trzecia była wczorajsza zwyciężczyni Heta Hirvonen. Zawodniczka skok wykończyła na 86. metrze.

Za podium na czwartym miejscu sklasyfikowano reprezentantkę Włoch Ambrosi, która uzyskała 86 metrów. Tuż za nią znalazły się aż trzy reprezentantki Finlandii: piąta była Julia Aikia (86 m), szósta Oosa Thure (87 m), zaś siódma Emilia Vidgren (85 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Pierwsza seria, podobnie jak próbna, rozgrywała się z belki 15. Wiatr był delikatny, lecz sprzyjający. Liderką na półmetku była Midtskogen, która uzyskała świetne 96 metrów i o prawie cztery punkty pokonała Martinę Ambrosi (94 m), zaś trzecia była wczorajsza triumfatorka Hirvonen, która uzyskała odległość 91.5 metra. Tuż za podium uplasowała się Thure, która uzyskała 89.5 metra, zaś piąta była Kjersti Græsli (87 m).

Reprezentantka Łotwy Aelita Krasilnikova uzyskała 69.5 metra i pokonując dwie zawodniczki zajęła 17. miejsce.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Triumfatorką ostatniego konkursu w Otepää została Ingvild Synnøve Midtskogen. Norweżka w drugiej próbie uzyskała 95.5 metra i zdominowała resztę stawki. Na drugim miejscu ze stratą 23. punktów uplasowała się Martina Ambrosi, która uzyskała 87.5 metra, zaś trzecia była Heta Hirvonen (89.5 m).

Na czwartym miejscu pozostała Thure, która w drugiej próbie uzyskała 88 metrów, zaś na piąte miejsce awansowała Zhanna Hlukhova, która oddała skok na 89.5 metra.

ZOBACZ OFICJALNE WYNIKI KONKURSU

Podsumowanie cyklu

Nadszedł czas na podsumowanie cyklu. W jego skład wchodziło 10 konkursów w Niemczech, Norwegii, Austrii, Szwajcarii oraz Estonii.

Triumfatorką drugiej edycji Letniego Pucharu Interkontynentalnego została Katharina Schmid. Niemka, co prawda nie przyjechała do Estonii, ale zwycięstwo zapewniła sobie już wcześniej. Zawdzięcza to trzem triumfom w: Hinterzarten oraz Trondheim (dwukrotnie). Warto wspomnieć, że to jedyne występy zawodniczki w tegorocznym cyklu, więc w klasyfikacji generalnej zgromadziła 300 punktów.

Tuż za nią uplasowała się Szwajcarka Sina Arnet. Zawodniczka wystąpiła w sześciu konkursach, zaś najlepsze rezultaty uzyskała podczas domowej rywalizacji w Einsiedeln. Pierwszego dnia była druga, natomiast następnego sięgnęła po premierowy triumf. Szwajcarka również nie pojawiła się w Estonii, więc cykl ukończyła z 289 punktami.

Podium uzupełniła Austriaczka Meghann Wadsak. Zawodniczka regularnie występowała w zawodach tej rangi, gdyż opuściła jedynie weekend w Estonii. Na podium plasowała się trzykrotnie: dwukrotnie w Stams oraz raz w Einsiedeln, zaś w końcowym podsumowaniu zgromadziła 277 punktów.

Wśród Polek najwyżej sklasyfikowaną została Pola Bełtowska, która zajęła 72. miejsce, zaś Anna Twardosz była 76. Warto jednak zaznaczyć, że obie Polki brały udział jedynie w dwóch konkursach.