Puchar Kontynentalny i Interkontynentalny w Lahti: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Magdalena Rutkowska

Kolejnym przystankiem drugoligowych zmagań zarówno kobiet jak i mężczyzn będzie fińskie Lahti. Obiektem goszczącym zawodników będzie słynna Salpausselkä na której odbywała się zeszłotygodniowa rywalizacja Pucharu Świata. Na weekend zaplanowano po dwa konkursy indywidualne pań oraz panów.

Salpausselkä, fot. Maksim Bartolj

Salpausselkä

Miejscem rywalizacji zawodników praz zawodniczek będzie skocznia duża w Lahti – Salpausselkä (HS130). Jej punkt konstrukcyjny znajduje się na 116 metrze.

Obok największego obiektu stoją jeszcze dwie mniejsze skocznie – HS100 oraz HS70. Wszystkie posiadają igelit i sztuczne oświetlenie, które umożliwia skoki wieczorem. Oficjalną rekordzistką fińskiej skoczni w Lahti jest reprezentantka Norwegii – Anna Odine Stroem, która w sezonie 2022/2023 poszybowała na odległość 123.5 metra. Jeśli chodzi o mężczyzn to posiadaczem rekordu jest jej rodak – Johann Andre Forfang. Swój daleki skok oddał 4 marca 2017 roku.

Otwarcie kompleksu w Lahti miało miejsce w 1972 roku. Fińska miejscowość słynie z niekorzystnych warunków wietrznych. Mimo tego, że największa skocznia posiada specjalną osłonę przeciwwiatrową to i tak, zawody często są przerywane przez silne podmuchy.

Listy startowe

Decyzją trenera Thurnbichlera, na konkursy w Lahti zostało powołanych 7 polskich skoczków. Na starcie w Lahti zobaczymy Jana Habdasa, Jakuba Wolnego, Kacpra Juroszka, Kacpra Tomasiaka, Tymoteusza Amilkiewicza czy Łukasza Łukaszczyka. Ponadto po kilkumiesięcznej przerwie, do drugoligowej rywalizacji powróci Paweł Wąsek. 24-latek startował uprzednio w zawodach Pucharu Świata, jednak nie osiągał zadawalających rezultatów. W klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje obecnie dopiero 45. lokatę. Niestety, sztab nie zdecydował się na powołanie żeńskiej kadry.

ZOBACZ TEŻ: SKŁAD REPREZETACJI POLSKI NA ZAWODY PUCHARU KONTYNENTALNEGO W LAHTI

Paweł Wąsek, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ KOBIET

Harmonogram rywalizacji pań

Na weekend w Lahti zaplanowano dwa konkursy indywidualne, zarówno u pań jak i u panów. W obu przypadkach odbędą się także oficjalne treningi i serie próbne.

Zawodniczki rywalizację rozpoczną w piątek, treningiem o godzinie 17:00. Godzinę później natomiast rozpocznie się konkurs. Następnego dnia o 9:00 ma ruszyć seria próbna poprzedzająca kolejne zmagania indywidualne.

Szczegółowy harmonogram zawodów kobiet

Piątek, 08.03.2024
16:00 – Oficjalny trening i seria próbna
17:00 – Konkurs indywidualny

Sobota, 09.03.2024
9:00 – Seria próbna
10:00 – Konkurs indywidualny

Harmonogram rywalizacji mężczyzn

W odróżnieniu od pań, rywalizacja mężczyzn rozpocznie się dzień później. Pierwszy trening ma wystartować o 16:30, a później ma odbyć się seria próbna. Pierwsza seria konkursu indywidualnego rozpocznie się o 18:00. Następny dzień panowie zaczną poranną rundą próbną, która będzie poprzedzała kolejny konkurs.

Szczegółowy harmonogram rywalizacji mężczyzn

Sobota, 09.03.2024
16:30 – Oficjalny trening, następnie seria próbna
18:00 – Konkurs indywidualny

Niedziela, 10.03.2024
9:00 – Seria próbna
10:00 – Konkurs indywidualny

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać