Puchar Kontynentalny w Engelbergu: Triumf Stephana Embachera!

przez Karolina Lenard

Za nami drugi dzień zmagań na obiekcie Gross-Titlis-Schanze (HS140), w ramach drugoligowego cyklu zawodów Pucharu Kontynentalnego. W pierwszym dniu rywalizacji w Engelbergu, najlepszy okazał się Anders Haare. Natomiast w dzisiejszym konkursie, wiktorię zdobył Stephan Embacher. Najlepszym reprezentantem Polski okazał się Klemens Murańka, który ostatecznie uplasował się na dziewiątej lokacie.

Stephan Embacher, fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR KONTYNENTALNY W ENGELBERGU: ZWYCIĘSTWO HAARE!

W dzisiejszych zmaganiach udział wzięło 47 ze zgłoszonych 48 nazwisk. Z wiadomych względów, zabrakło tam bowiem jednego z reprezentantów Norwegii – Sondre Ringena. Norweg podczas wczorajszego występu, zaliczył bardzo poważnie wyglądający upadek. Z oficjalnych informacji wiemy, że stwierdzono u niego silne wstrząśnienie mózgu. Ponadto, po dokładnych badaniach uznano, że nie doznał on żadnej poważniejszej kontuzji.

Seria próbna

Seria próbna, zaplanowana na godzinę 11:00, rozpoczęła się punktualnie, z 19. belki startowej. Została ona utrzymana przez prawię całą rundę. Przed skokiem Stephana Embachera i ostatniej „siódemki” została ona obniżona o jeden stopień. Kolejni skoczkowie do swojej noty mieli dodawane bonusowe 5.1 punktu.

Jako pierwszy swoją próbę oddał reprezentant gospodarzy, a mianowicie był to 20-letni reprezentant klubu Bannalp-Wolfenschiessen – Lean Niederberger. W swoim skoku uzyskał odległość 107 metrów. Znaczna większość startujących zawodników do swojej noty miała wliczane dodatkowe punty za niesprzyjające warunki.

Triumfatorem serii próbnej okazał się Norweg Sindre Ulven Joergensen (136 m), tuż za nim uplasował się Słoweniec Maksim Bartolj (122.5 m). Podium dopełnił zaś Constantin Schmid, niemiecki skoczek, którego swego czasu regularnie mogliśmy oglądać w konkursach najwyższej rangi, tym razem wylądował on na 129 metrze. Tuż za nimi znalazł się wczorajszy triumfator – Anders Haare (124 m).

Natomiast skaczący w ten weekend fenomenalnie Stephan Embacher (124.0 m), zawodnik którego dotychczas mogliśmy oglądać głównie w zawodach FIS Cup oraz Alpen Cup, wczoraj zgarnął miejsce na podium, zaś podczas dzisiejszej serii próbnej był piąty. Warto wspomnieć, iż młody Austriak w swoim dorobku medalowym posiada między innymi złote medale wywalczone podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Planicy i Mistrzostw Świata Juniorów 2023 w Whistler.

ZOBACZ TEŻ: STEPHAN EMBACHER: ,,BYŁ TO DLA MNIE NIEZAPOMNIANY SEZON.”

Sindre Ulven Jørgensen, fot. Zuzanna Karwacka

Natomiast jeśli chodzi o reprezentantów Polski, którzy przyjechali do Engelbergu w siedmioosobowym zespole zaprezentowali oni przeciętne skoki. Pierwszym ze startujących polskich skoczków, był Kacper Tomasiak. Wylądował na 122 metrze, lądując tym samym jedynie 3 metry przed punktem konstrukcyjnym, który na szwajcarskim obiekcie został usytuowany na 125 metrze. Ostatecznie zajął 29. lokatę.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Parę minut po zakończeniu serii próbnej, rozpoczęła się pierwsza oceniania przez sędziów rywalizacji. Noty za styl w dzisiejszych zawodach wystawiało czterech sędziów ze Szwajcarii, oraz gościnnie jeden pochodzący z Niemczech.

Podobnie do wcześniejszej kolejki skoków na Gross-Titlis-Schanze, rozbieg został umiejscowiony wówczas na tym samym 19. poziomie.

Na półmetku zmagań prowadził Stephan Embacher, który w swojej próbie uzyskał odległość 141 metrów. 17-latek dzięki dalekiemu skokowi, na swoim koncie uzbierał 135.7 punktów, wówczas Constantin Schmid (134 m), który był drugi tracił do niego ledwie 1,5 punktu. Niemiec w pierwszej części konkursu lądował sześć metrów przed rozmiarem skoczni, który na obiekcie skoczni w Engelbergu wynosi 140 metrów. Podium dopełnił Maksim Bartolj (135 m), który podobnie jak inni zawodnicy z najlepszej trójki, może pochwalić się długą próbą. Tuż za nimi znalazł się Sindre Ulven Joergensen (132.5 m). Natomiast Maximilian Ortner (130 m) oraz Felix Hoffmann (129.5 m) ex aequo zajęli piąte miejsce.

Ponadto po fenomenalnym skoku za rozmiar skoczni, który uzyskał Embacher (141 m), sędziowie podjęli decyzję o obniżeniu rozbiegu na poziom 18.

Do rundy finałowej awansowało czterech reprezentantów Polski. Bardzo dobrze zaprezentował się siódmy – Klemens Murańka (131.5 m). Oprócz Murańki, do drugiej części rywalizacji zakwalifikował się kolejno 14. Andrzej Stękała (128 m), 23. Jakub Wolny (123.0 m), a także 25. Kacper Juroszek (121 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Druga seria

W drugiej serii 19. belka nie uległa żadnym zmianom.

Koniec końców w drugim dniu rywalizacji w Engelbergu triumf odniósł Stephan Embacher. W finałowej serii uzyskał również długą odległość 136 metrów, dzięki której ostatecznie pokonał Constantina Schmida (130.5 m). Brąz wywalczył zaś Sindre Ulven Joergensen (129 m)

Na czwartą lokatę wskoczył Felix Hoffmann (132.5 m), natomiast na piątą pozycję awansował Jonas Schuster (133 m). Ostatecznie na szóste miejsce spadł Maksim Bartolj (131 m).

Najlepszym z reprezentantów Polski, był 9. Klemens Murańka (132 m).

TOP 10 konkursu Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu, fot:swiss.ski.ch

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: informacja własna

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać