Gross-Titlis-Schanze – Engelberg, Szwajcaria

przez Martyna Okrzesik

Gross-Titlis-Schanze to duża skocznia narciarska zlokalizowana na zboczu szczytu Titlis (3238 m n.p.m.) w szwajcarskim Engelbergu. Obiekt ten jest wyjątkowo ceniony przez polskich kibiców. Skocznia nie jest wyposażona w igielit.

Gross-Titlis-Schanze, źródło: berkutschi.com

Parametry skoczni

Punkt konstrukcyjny: 125m
Wielkość skoczni (HS): 140m
Długość rozbiegu: 99m
Nachylenie progu: 11°
Wysokość progu: 3,15m
Nachylenie zeskoku: 37.8°/34.8°/32.2°

Historia skoczni

W Engelbergu znajdowała się jedna z pierwszych skoczni narciarskich położonych w Szwajcarii. Udział w jej tworzeniu i rozwoju miał miejscowy klub narciarski Sport-Club Engelberg, który został założony w 1903 roku. Rok później zorganizowano pierwszy konkurs. Wzięło w nim udział wówczas 10 zawodników przy niewielkiej ilości kibiców. Natomiast w tym samym roku generalne zgromadzenie klubu przyznało kredyt 133 franków i 50 czarnych koni na budowę nowej skoczni – Saindrainschanze, którą otworzono trzy lata póżniej. W efekcie okazało się jednak, że obiekt po kilku latach stał się przestarzały. Wobec tego na początku lat 20 XX. w podjęto decyzję o budowie nowej skoczni na zboczu góry Titlis. W efekcie, cztery lata później zorganizowano na niej zawody, podczas których zginął jeden z zawodników, a kilku z nich zostało rannych. W wyniku przykrych wydarzeń cała skocznia została poddana przebudowie. Reaktywowana została wówczas Sandrainschanze, lecz niestety, żadna z nich nie odpowiadała obowiązującym standardom.

W rezultacie w 1964 roku oddano do użytku średnią skocznię Klein-Titlis Schanze o punkcie K-62, a w 1971r. duży obiekt Gross-Titlis Schanze. W wyniku powstania skoczni zaczęły rozgrywać się na niej zawody międzynarodowe. Natomiast w roku 1983 Międzynarodowa Federacja Narciarska stwierdziła, że obiekt nie spełnia obecnych wymogów. Rok później skocznia przeszła ponowną renowację. Od tamtego czasu regularnie rozgrywane są na niej zawody rangi Pucharu Świata. Obiekt od roku 2016 posiada sztuczne oświetlenie. W tym samym roku skocznia przeszła ponowną przebudowę, której koszt wyniósł 2,9 mln franków szwajcarskich. W wyniku renowacji podniesiono o 2 oraz cofnięto o 4 metry próg. Zamontowano tory lodowe TopSpeed. Tory te są pierwszymi na świecie, które podświetlone zostały modułami LED. Pierwsze zmagania sportowe po modernizacji rozegrano 17 i 18 grudnia 2016r. W rezultacie Engelberg od lat jest ostatnim przystankiem Pucharu Świata tuż przed świętami Bożego Narodzenia oraz Turniejem Czterech Skoczni.

Gross – Titlis – Schanze, fot. Radovan Rabl, źródło: skisprungschanzen.com

Rekordy skoczni

Rekordy Gross-Titlis-Schanze

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – TwitterInstagram i Facebook.

źródła informacji: własne, skisprungschanzen.com, berkutschi.com
źródła zdjęć: berkutschi.com, skisprunschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać