Po emocjonującym weekendzie w fińskiej Ruce, czas na zmagania w szwajcarskim Engelbergu na Gross-Titlis-Schanze (K125, HS140). Przed nami dwa konkursy indywidualne.
ZOBACZ TEŻ: EDDIE „ORZEŁ” EDWARDS: HISTORIA DETERMINACJI, KTÓRA WZBIŁA SIĘ PONAD WYNIKI
Lista startowa
W Engelbergu skakać będzie 52 zawodników z 10 krajów. W związku dużymi rotacjami w składach kilku drużyn na Turniej Czterech Skoczni, także i w Pucharze Kontynentalnym zaszły dość interesujące zmiany.
Przede wszystkim dużo kontrowersji wywołuje obecność na liście zawodów drugiej ligi Manuela Fettnera. 39-latek, mimo dobrych występów w zawodach najwyższej rangi, w ubiegłym tygodniu został zastąpiony w Pucharze Świata przez Markusa Muellera. Można było się spodziewać, że zmiana ta będzie krótkotrwała, jednak to właśnie młodszy z Austriaków dostał powołanie na zbliżający się Turniej.
Po dobrych występach w Ruce zmienił się także skład japońskiej drużyny. Sakaturo Kobayashi i Tomofumi Naito awansowali do Pucharu Świata, natomiast w ich miejsce, w zawodach drugiej ligi skakać będą Junshiro Kobayashi i Yukia Sato. Dla Sato będzie to ważny powrót do rywalizacji poza Japonią. Ostatnim zimowym konkursem, w którym brał udział były zawody w Planicy 2023 roku. 29-latek, który w swoim dorobku ma między innymi dwa zwycięstwa w Pucharze Świata czy rekord Wielkiej Krokwi, od dłuższego czasu zmaga się z ogromnym spadkiem formy.
W siedmioosobowej drużynie Słowenii wystartuje jeden debiutant. Nejc Toporiš to 24-letni skoczek z Kranju, który do tej pory rywalizował głównie w zawodach rangi FIS Cup. Poza nim w składzie znalazł się między innymi Rok Masle, który do niedawna skakał w Pucharze Świata.
O punkty w Engelbergu powalczy sześciu białoczerwonych: Tymoteusz Amilkiewicz, Szymon Byrski, Klemens Joniak, Kacper Juroszek, Maciej Kot oraz Andrzej Stękała. Ten ostatni w obecnym sezonie startował jedynie w kwalifikacjach do Pucharu Świata w Wiśle w ramach grupy krajowej.
Harmonogram
Klasyfikacja generalna
Na czele aktualnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego, po czterech konkursach, znajdują się Markus Mueller, Benjamin Oestvold i Tomofumi Naito. Żaden z nich w najbliższy weekend nie powiększy jednak swojego dorobku, ponieważ wszyscy wywalczyli miejsca w swoich drużynach na Turniej Czterech Skoczni. Pod ich nieobecność najwyżej notowanymi zawodnikami są Robin Pedersen, Felix Hoffman i Jonas Schuster. Strata Pedersena do aktualnie liderującego Muellera wynosi 53 punkty, a więc prawdopodobnie Norweg zdoła wyprzedzić Austriaka w klasyfikacji.
Najlepsze miejsce z Polaków obecnie zajmuje Piotr Żyła (16.), jednak z powodu nieobecności na pewno go nie utrzyma. Cztery lokaty niżej sklasyfikowany jest Maciej Kot. W trzeciej dziesiątce plasują się natomiast Klemens Joniak (21.), Tymoteusz Amilkiewicz (24.), Tomasz Pilch (26.) i Szymon Byrski (30.). Ponadto punktowali także Kacper Tomasiak (31.) i Kacper Juroszek (37.).
ZOBACZ AKTUALNĄ KLASYFIKACJĘ PUCHARU KONTYNENTALNEGO
Skocznia
Gross-Titlis-Schanze to skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125 i rozmiarze HS140. Zlokalizowana na północnym stoku szczytu Titlis, znajduje się w szwajcarskim Engelbergu. Za datę jej otwarcia przyjmuję się 1971 rok. Najdłuższym skokiem na tym obiekcie jest próba Kamila Stocha, który pofrunął na 146 metr. Oficjalnymi rekordzistami natomiast są Ryoyu Kobayashi oraz Domen Prevc, których skoki były na odległość 144 metrów.
Puchar Kontynentalny w Engelbergu 2023
Rok temu na skoczni Gross-Titlis-Schanze odbyły się dwa konkursy. Zwycięzcą okazał się norweski skoczek Anders Haare, tuż za jego plecami uplasował się Stephan Embacher z Austrii. Całe podium natomiast uzupełnił, Niemiec Martin Hamann. Najwyżej z Polaków był Jakub Wolny, który wywalczył dwunastą lokatę.
W drugim dniu rywalizacji pierwsze miejsce zajął Stephan Embacher, na drugim stopniu podium uplasował się niemiecki skoczek Constantin Schmid, a trzeci był Norweg Sindre Ulven Joergensen . Najlepszym z Polaków okazał się Klemens Murańka, który zakończył zmagania na 9 pozycji.
Podczas weekendu doszło do groźnego upadku Sondre Ringena. Norweg tuż po lądowaniu upadł i uderzył głową o zeskok czego skutkiem była kilkuminutowa utrata przytomności. Po tym zdarzeniu został przetransportowany do szpitala, gdzie zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu i krwotoki śródmózgowe. Zdarzenie to odcisnęło ogromne ślady na zdrowiu zawodnika, który jeszcze przez wiele miesięcy później był przykuty do łóżka i po dziś dzień nie doszedł do pełnej sprawności.
Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram, TikTok oraz Twitter.
autor tekstu: Emilia Czepiel, Małgorzata Mikulska
Źródła informacji: własne, FIS