Puchar Kontynentalny w Ga-Pa: Constantin Schmid triumfuje!

W cieniu kończącego się już Turnieju Czterech Skoczni odbywa się również Puchar Kontynentalny. Zawody przeniesiono z niedzielnego popołudnia ze względu na niezbyt satysfakcjonujące prognozy pogody. Triumfatorem konkursu okazał się Constantin Schmid. Do startu w dzisiejszej rywalizacji zgłoszonych zostało 53 zawodników. Same zmagania poprzedziły jeszcze seria treningowa oraz próbna.

Constantin Schmid, fot, Neja Tamshe

Seria treningowa

Zaplanowany na godzinę 09:15 trening rozpoczął się z opóźnieniem o 9:30 z 25. platformy startowej. Warunki wietrzne charakteryzowały się natomiast lekkimi podmuchami w plecy. Po skoku 20 zawodników jury zdecydowało się na obniżenie rozbiegu o 2 platformy w dół. Dodatkowo, po próbie 34. skoczka, po raz kolejny belka, uległa redukcji o kolejne 2 pozycje, wynikiem czego następni oddawali swe skoki z 21. poziomu.

Ostatecznie w treningu górował Robin Pedersen, który swój skok oddał na 135 metr. Drugim zawodnikiem w treningu okazał się Sindre Ulven Joergensen, który skoczył tylko pół metra bliżej od swego rodaka. Trzecią zaś pozycję po próbie na 134 metr objął Zak Mogel.

Ponadto, czwarta lokata należała do Jakuba Wolnego, gdyż również uzyskał on odległość 134 metrów. Piąte miejsce zajął zaś Anders Haare, którego skok wyniósł 133 metry.

Wielu zawodników nie pojawiło się na starcie w treningu. Byli to między innymi Clemens Leitner, Stephan Embacher, Luca Roth i wielu innych.

Wyniki pozostałych Polaków natomiast prezentowały się następująco:

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Ze względu na poślizg czasowy w rozpoczęciu treningu, kilkuminutowemu opóźnieniu uległa również seria próbna. W tej części sobotnich zmagań zawodnicy swe skoki oddawali z 21, 20. oraz 19. pozycji startowej.

W serii tej to Zak Mogel okazał się najlepszy. Słoweniec swój skok oddał na odległość 138 metrów. Drugim zawodnikiem został Constantin Schmid (136.5 m). Trzecią natomiast pozycję po próbie na 132 metr objął Robin Pedersen.

Czwarta lokata to Robert Johansson, który uzyskał tę samą odległość, co zawodnik przed nim. Piąte miejsce uzyskał Maksim Bartolj po skoku na 131 metr. Tym razem najlepszym z reprezentantów Polski okazał się 8. Klemens Murańka (131.5 m).

Wyniki pozostałych Polaków prezentowały się następująco:

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria konkursowa

Konkurs rozpoczął się zgodnie z planem o godzinie 11:00. Główna część rywalizacji odbywała się z 19. platformy startowej. Warunki wietrzne były zmienne, ponieważ wiatr raz wiał korzystnie dla zawodników, a raz nie był zbyt łaskawy.

Ostatecznie triumfatorem po pierwszej serii okazał się Constantin Schmid, który swą próbę oddał na 140.5 metra. Tuż za nim uplasował się Markus Mueller, który zanotował 131.5-metrową odległość. Na trzecim miejscu znalazł się Klemens Murańka. Polak wylądował na 132 metrze. Czwartą lokatę po skoku na 139.5 metra zajął Sindre Ulven Joergensen. Piąte natomiast miejsce to Stefan Rainer i jego 128.5 metrowa próba.

Dodatkowo, poza Klemensem Murańką do serii finałowej zakwalifikowało się tylko dwóch Polaków. Byli to Jakub Wolny oraz Andrzej Stękała. Wyniki pozostałych reprezentantów Polski prezentowały się następująco:

Zaskoczeniem dla wielu w pierwszej serii mógł być Clemens Leitner. Lider klasyfikacji generalnej zajął dopiero 14. pozycję po skoku na odległość 130.5 metra.

Nie można również przejść obojętnie obok dyskwalifikacji, która w tej części rywalizacji pojawiła się raz. Juri Kesseli otrzymał ją wszakże za nieprzepisowy kombinezon, co uniemożliwiło mu start w serii finałowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Seria finałowa

Końcowa faza sobotniego konkursu również rozpoczęła się z kilkuminutowym opóźnieniem. Tutaj natomiast obowiązywała 20. oraz 19. platforma startowa.

Ostatecznie górą w sobotnim konkursie był Constantin Schmid. Reprezentant Niemiec w finałowym skoku osiągnął odległość wynoszącą 141.5 metra. Drugą pozycję objął Sindre Ulven Joergensen po udanej, 136.5-metrowej próbie. Podium uzupełnił Klemens Murańka, który wylądował na 136 metrze.

Czwartą lokatę zajął Markus Mueller (132 m). Top 5 dopełnił Robin Pedersen, który swą próbę wykonał na 140 metr.

Ku zaskoczeniu, lider klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego, Clemens Leitner po skoku na 133 metr zajął 15. lokatę.