Puchar Kontynentalny w Hinterzarten: Clemens Aigner zwycięzcą inauguracyjnego konkursu

przez Natalia Kopeć

Dzisiejszego wieczoru w Hinterzarten zainaugurowana została kolejna edycja drugoligowych zmagań w skokach narciarskich. Puchar Kontynentalny ponownie zawitał do Niemiec, gdzie do rywalizacji na obiekcie Rothaus-Schanze (HS-109) przystąpiło 60 zawodników. Zwyciężył Clemens Aigner, przed Lucą Rothem i Fredrikiem Villumstadem. Najlepszy z Polaków zakończył zmagania na 10. pozycji.

Clemens Aigner, fot. Martyna Okrzesik

Trening

W treningu przed pierwszym w tym sezonie letnim konkursem Pucharu Kontynentalnego udział wzięło 37 śmiałków. Sędziowie zdecydowali się przeprowadzić rywalizację z 22. belki startowej. Zwyciężył Niemiec Luca Roth, który poszybował na odległość 106.5 metra. Tym samym wyprzedził drugiego w klasyfikacji Macieja Kota o zaledwie 0.2 punktu. Tomasz Pilch, Adam Niżnik i Łukasz Łukaszczyk uplasowali się kolejno na 13., 22. oraz 29. pozycji, zaś Tymoteusz Amilkiewicz skokiem na 67.5 metra zajął 35. lokatę. W treningu udziału nie wziął jeden z naszych reprezentantów, Kacper Tomasiak.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGU

Seria próbna

Na starcie serii próbnej pojawiło się 54 zawodników. Najlepszym okazał się Austriak Clemens Aigner, który oddał najdłuższy skok z całej stawki (104.5 m). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem ponownie został Maciej Kot, który odległością 99.5 metra zapewnił sobie 9. pozycję.

Dobrą próbę oddał także 22-letni Adam Niżnik (101.5 m). Ten rezultat wystarczył mu na uzyskanie 15. pozycji. W trzeciej dziesiątce rywalizacji znalazło się dwóch naszych reprezentantów, Tomasz Pilch, a także Tymoteusz Amilkiewicz (20. i 24. lokata). Najgorzej z Polaków spisał się debiutujący na tym poziomie zmagań Łukasz Łukaszczyk, któremu nota pozwoliła na uzyskanie 34. miejsca w klasyfikacji. Z oddania swojego skoku ponownie zrezygnował Kacper Tomasiak.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

Pierwsza seria konkursowa przeprowadzona została z 25. belki startowej. Wiatr nie przeszkadzał zawodnikom w uzyskiwaniu dobrych rezultatów. Na półmetku rywalizacji prowadził Clemens Aigner (107.5 m), a tuż za nim uplasował się Luca Roth, który oddał świetną próbę na rozmiar obiektu (109 m). Trzeci w klasyfikacji był Maciej Kot ex aequo z Sindre Ulvenem Joergensenem. Zarówno Polak, jak i Norweg tracili do lidera konkursu 9 punktów.

Do serii finałowej awansowało jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Adam Niżnik po próbie na 97 metrów znalazł się na 21. pozycji, natomiast Łukasz Łukaszczyk zajął 28. lokatę skacząc metr bliżej. Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został zaś Bendik Jakobsen Heggli.

Maciej Kot, fot. Vivienne Stycz

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Druga seria

Próbą na 103.5 metra zwycięstwo w konkursie zapewnił sobie znajdujący się w świetnej dyspozycji Clemens Aigner. Pierwsze w tym sezonie podium konkursu Pucharu Kontynentalnego uzupełnił Luca Roth (105.5 m) wraz z Fredrikiem Villumstadem (100 m).

Najlepszym z Polaków okazał się Maciej Kot, który spadł w klasyfikacji po pierwszej serii i zakończył zmagania na 10. pozycji. Adam Niżnik oraz Łukasz Łukaszczyk poprawili swoje rezultaty i zakończyli rywalizacje kolejno na 17. i 20. lokacie. Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został natomiast Słoweniec Ziga Jancar.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI DRUGIEJ SERII

Już w sobotę na skoczni w Hinterzarten odbędzie się kolejny konkurs cyklu. Na 11:30 zaplanowano serię próbną, zaś godzinę później wystartować ma 1. seria konkursowa.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: fis-ski.com