Puchar Kontynentalny w Iron Mountain: Zwycięstwo Markusa Eisenbichlera!

przez Karolina Lenard

Oprócz rozgrywanej pierwszoligowej rywalizacji na niemieckim obiekcie do lotów w Oberstdorfie, śmiałkowie próbujący swoich sił w zmaganiach Pucharu Kontynentalnego udali się wówczas do Iron Mountain. Na liście startowej widniało 36 nazwisk zawodników z 9 nacji. Pierwszy z zaplanowanych na ten weekend trzech konkursów indywidualnych padł łupem Jonasa Schustera. W kolejnych zmaganiach triumfował natomiast Markus Eisenbichler. Najlepszym reprezentantem Polski, okazał się Andrzej Stękała, który ostatecznie ukończył konkurs na 11. pozycji.

Markus Eisenbichler fot. Neja Tamshe

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR KONTYNENTALNY W IRON MOUNTAIN: SCHUSTER Z WYGRANĄ

Punktualnie o 21:00 czasu polskiego i tym samym, dłuższą chwilę po zakończeniu pierwszego konkursu, z 18. platformy startowej rozpoczęła się kolejna oceniana dzisiaj seria. Na wieży sędziowskiej ponownie zasiadło dwóch Amerykanów, duet Norwegów, a także pod uwagę było brane zdanie arbitra pochodzącego z Austrii.

W trakcie trwania serii, najazd uległ zmianie związanej z obniżeniem o jeden stopnień. W wyniki tej modyfikacji skoczkowie otrzymali bonifikatę wynoszącą 4,3 punktu.

Podobnie jak wcześniej, na stracie pojawiło się 36 zawodników. Z nieznanych powodów zabrakło między innymi Roberta Johansonna, przypomnijmy że Norweg nie wystartował także w pierwszym konkursie.

Pierwsza seria

Jako pierwszy swoją próbę oddał reprezentant Słowacji – Hektor Kapustik. Skoczek w swoim skoku na obiekcie Pine Mountain Jump (HS133) uzyskał odległość 108.5 metra. Ostatecznie jego rezultat pozwolił mu na 32. miejsce. Niestety zabrakło to do pierwszych w tym sezonie punktów w drugoligowych zmaganiach dla 16-letniego zawodnika. Przypomnijmy, iż w zeszłym sezonie Słowak, na swoim koncie uzbierał 12 oczek. W zawodach FIS Cup ich liczba wyniosła zaś 87.

Na półmetku rywalizacji prowadził Constantin Schmid, skoczek którego w ubiegłym mogliśmy oglądać głównie w składzie pierwszoligowych zmagań pod wodzą trenera Stefana Horngachera. Niemiecki skoczek uzyskał 137 metrów, tracąc tym samym do rekordu Masahiko Harady trzy metry. Tuż za plecami Schmida uplasował się Norweg, reprezentant klubu Vikersund IF – Anders Haare (135.5 m).

Podium dopełnił zaś Ben Bayer, który popisał się wówczas najdłuższą odległością w konkursie, bowiem Niemiec lądował w okolicach 138 metra. Co ciekawe, powrócił on do składu po przerwie związanej z jego udziałem na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów w Planicy. Bayer indywidualnie był 17. aczkolwiek wraz z drużyną sięgnął po srebrny krążek.

Ben Bayer, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: HEKTOR KAPUSTIK: ,,CHCIAŁBYM STARTOWAĆ W ZAWODACH PUCHARU ŚWIATA.”

Z grona pięciu startujących reprezentantów Polski, rezultat w czołowej dziesiątce, zanotował piąty Andrzej Stękała (132.5 m). Oprócz niego awans do konkursu zapewnili sobie wszyscy biało-czerwoni zawodnicy trenera Davida Jiroutka.

Podczas pierwszej serii zdyskwalifikowany został Felix Trunz. Powodem dyskwalifikacji szwajcarskiego skoczka okazał się niezgodny z regulaminem kombinezon.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Druga seria

Finałowe zmagania rozpoczął 30. Jan Habdas. Polak w swojej próbie uzyskał 112.5 metra, nie osiągając tym samym punktu K, który na tym obiekcie został umieszczony zaś 6.5 metra dalej. Jego występ ponownie przełożył się na najsłabszy rezultat.

Ostatecznie w serii finałowej, zwyciężył Markus Eisenbichler (131.5 m & 139 m). Warto zwrócić uwagę, iż są to dla Niemca pierwsze konkursy po dość długiej przerwie, związanej z rywalizacją na arenie międzynarodowej.

Drugi był najlepiej spisujący się dziś reprezentant Norwegii – Anders Haare (133.5 m & 124 m). Skład podium został uzupełniony przez niemieckiego zawodnika – Bena Bayera (138 m & 126.5 m). Ponadto, zaznaczmy iż owe podium w zawodach Pucharu Kontynentalnego jest pierwszym w karierze dla 19-letniego skoczka!

Pozostałe dwie lokaty za Niemcem zajęli Austriacy. Kolejno Jonas Schuster (130 m & 136 m) oraz Clemens Leitner (137 m & 129.5 m).

Po zaledwie 119-metrowej próbie, lider po pierwszej serii – Constantin Schmid, spadł na 8. lokatę.

Przez całą rundę wszystkich obowiązywała ta sama 17. belka startowa.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać