Hektor Kapustik: ,,Chciałbym startować w zawodach Pucharu Świata.”

przez Martyna Okrzesik

Najmłodszym uczestnikiem Igrzysk Europejskich 2023 był Hektor Kapustik, czyli ogromna nadzieja słowackich skoków narciarskich. Słowak może pochwalić się dobrymi występami na obiektach w Zakopanem, a szczególnie tym na Wielkiej Krokwi. Wspólnie z 16-latkiem porozmawialiśmy o minionych igrzyskach, zawodach ORLEN Cup, a także o startach w kombinacji norweskiej i zaprezentowaniu się w zmaganiach Pucharu Świata.

Hektor Kapustik, fot. Martyna Okrzesik

Igrzyska Europejskie 2023

Hektor Kapustik miał szansę na zaprezentowanie się w dwóch konkursach indywidualnych, podczas Igrzysk Europejskich 2023. W efekcie zmagania na Średniej Krokwi zakończył na 37. pozycji, jednak rywalizacja na większym z obiektów, okazała się dla niego dużo lepsza, gdyż zajął 23. miejsce.

Stylowo z Telemarkiem: Udało Ci się awansować do drugiej serii konkursowej, gdzie ostatecznie zająłeś 23. pozycję w zawodach. Jest do dużo lepszy wynik, niż ten z Średniej Krokwi. Jak oceniasz swoje dzisiejsze skoki? Wolisz rywalizować na normalnych, czy może większych obiektach?

Hektor Kapustik: Myślę, że poszło mi naprawdę bardzo dobrze i jestem zadowolony z siebie. Pierwszy skok był najlepszy. Wolę rywalizować na większych skoczniach. Uważam, że lot jest moją mocną stroną, a to jest atutem, gdy startujesz na takich obiektach jak ten.

Stylowo z Telemarkiem: Dzisiaj na skoczni zebrało się naprawdę wielu kibiców. Co uważasz o atmosferze tutaj, jak i o samych zawodach? Jak przebiegały Twoje przygotowania do tego wydarzenia?

Hektor Kapustik: Uważam, że atmosfera tutaj jest świetna, tak jak prawie zawsze w Zakopanem. Igrzyska Europejskie są niesamowite. Myślę, że było naprawdę dobrze. Nie oddałem przed Igrzyskami Europejskimi skoków na dużej skoczni, więc myślę, że to był najlepszy powrót na skocznię.

ZOBACZ TEŻ: SKOKI NARCIARSKIE PRIORYTETEM DLA SŁOWACKIEJ FEDERACJI

Kombinacja norweska

Słowak minionej zimy startował zarówno w zmaganiach w skokach narciarskich, jak i w kombinacji norweskiej. Jednak dużo lepsze wyniki osiąga na skoczni, niż na trasie biegowej. Zapytaliśmy Kapustika o nadchodzący sezon i starty w tej dyscyplinie.

Stylowo z Telemarkiem: Minionej zimy startowałeś także w zawodach kombinacji norweskiej, m.in. podczas Mistrzostw Świata Juniorów 2023 w Whistler. Czy planujesz dalej iść w stronę kombinacji, czy jednak wolisz skupić się tylko na trenowaniu skoków narciarskich?

Hektor Kapustik: Myślę, że chcę być skoczkiem narciarskim, ale uważam, że treningi kombinacji norweskiej są także bardzo dobre dla skoczków narciarskich. Planuję teraz nadal trenować biegi na nartorolkach. Na ten moment nie wiem, czy będę konkurował w zmaganiach w kombinacji norweskiej podczas zimy, natomiast chciałbym startować w zawodach Pucharu Świata.

ORLEN Cup

Reprezentanci Słowacji regularnie występują w polskich zawodach krajowych ORLEN Cup. Pierwsza edycja podczas tegorocznego sezonu letniego miała miejsce w połowie czerwca na skoczniach w Szczyrku. Wówczas Hektor Kapustik dwukrotnie zwyciężył zmagania w swojej kategorii wiekowej, jaką jest Junior Młodszy. Dodatkowo Słowak podczas drugiego dnia rywalizacji, podczas serii próbnej, poszybował na odległość 110 metrów na obiekcie HS104, co zakończyło się upadkiem. Słowak wstał i opuścił zeskok o własnych siłach, a następnie wystartował w seriach konkursowych.

ZOBACZ TEŻ: ORLEN CUP: DUBLET MARUSIAKA, KAPUSTIKA I DYDUCHA!

Stylowo z Telemarkiem: Ostatnio dwukrotnie zwyciężyłeś w zawodach ORLEN Cup. Jak oceniasz swój start w Szczyrku i co uważasz o tym typie zawodów?

Hektor Kapustik: Mój występ na zawodach ORLEN Cup w Szczyrku był naprawdę udany. Mam dobry kontakt z chłopakami, którzy tam startują, dlatego atmosfera tam zawsze jest tym bardziej świetna. Uważam, że takie zawody to dobry trening, który pozwala przygotować się do większych zawodów.

Stylowo z Telemarkiem: Dodatkowo podczas serii próbnej, w drugim dniu zawodów zaliczyłeś upadek, po dalekim skoku na 110 metr.

Hektor Kapustik: Tak, zaliczyłem upadek, ale tak naprawdę nie wiem dlaczego. Nie chciałem się przewrócić, ale poszybowałem naprawdę daleko. Nie sądziłem, że tak się stanie.

Wiktor Szozda, Hektor Kapustik, Łukasz Łukaszczyk, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: DAVID RYGL: ,,MAM NADZIEJĘ, ŻE WSZYSTKO PÓJDZIE W DOBRĄ STRONĘ.”

Wywiad przeprowadziły Martyna Okrzesik i Zofia Hunkiewicz

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać