David Rygl: ,,Mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrą stronę.”

przez Martyna Okrzesik

Podczas Igrzysk Europejskich 2023, na skoczniach w Zakopanem, mogliśmy ujrzeć aż pięciu reprezentantów Czech. Kolejnym przedstawicielem bardzo młodych skoczków, obecnych na igrzyskach, był David Rygl. Młody Czech do tej pory kojarzony był z niższymi rangami, jednak udało mu się zadebiutować na dużej imprezie. Ostatnio jego forma wydaje się być zwyżkowa. W efekcie 18-latek dwukrotnie uzyskał drugi rezultat wśród czeskich zawodników, a także dostał szansę na zaprezentowanie się w konkursie drużyn mieszanych. Wspólnie z młodym Czechem, porozmawialiśmy o występie w Zakopanem, rywalizacji z utytułowanymi zawodnikami, przygotowaniach do sezonu, a także obecnych zmianach w czeskich skokach narciarskich.

David Rygl, fot. Martyna Okrzesik

Igrzyska Europejskie 2023

Wraz z zawodnikiem porozmawialiśmy po zawodach na skoczni normalnej. Wówczas Rygl w konkursie oddał skok na linię 90-metra, co w efekcie dało mu 39. pozycję. W rezultacie był to drugi wynik wśród jego rodaków, ponieważ miejsce wyżej uplasował się Radek Rydl.

Stylowo z Telemarkiem: Jak oceniasz swoje dzisiejsze skoki na Średniej Krokwi?

David Rygl: Skok z pierwszej serii był naprawdę dobry i jestem z niego zadowolony. Próbujemy nowych technik z nowymi trenerami. Póki co wszystko idzie zgodnie z planem.

Stylowo z Telemarkiem: Igrzyska Europejskie znacznie różnią się one od typowych zawodów, w których startujesz. To także pierwsze tak duże zawody dla Ciebie. Masz okazję rywalizować z bardzo znanymi i utytułowanymi zawodnikami. Dodatkowo zmagania te są znacznie wcześniej niż reszta konkursów w sezonie letnim. Co sądzisz o tym rodzaju rywalizacji?

David Rygl: To nadal coś w stylu zawodów Pucharu Świata. Ciężko jest rywalizować z tymi zawodnikami, ale podoba mi się to. Jest niesamowicie. Fajnie jest ich spotkać i widzieć jak się zachowują przed skokiem. Mogę nauczyć się od nich nowych rzeczy, które pomogą mi w kolejnym sezonie.

David Rygl, fot. Martyna Okrzesik

Zmiany w czeskich skokach i nowe kraje w OPA

W ostatnich miesiącach w czeskich skokach narciarskich zaszło wiele zmian. Począwszy od zmian w zarządzie, gdzie w rezultacie Vít Háček objął obowiązki przewodniczącego w sekcji czeskich skoków. Dodatkowo dyrektorem sportowym został Filip Sakala, który podczas minionej zimy zakończył swoją karierę sportową. W rezultacie doszło także do zmian w sztabie trenerskim – Gaj Trček oraz Jure Šinkovec poprowadzą czeską kadrę.

Stylowo z Telemarkiem: W czeskich skokach narciarskich zaszło ostatnio wiele zmian. Vít Háček oraz Filip Sakala znaleźli się w zarządzie, dodatkowo macie nowych trenerów. Co sądzisz o tych zmianach i jak zapatrujesz się na przyszłość?

David Rygl: Aktualnie wygląda to naprawdę dobrze, ponieważ mamy dwóch nowych trenerów ze Słowenii. Są oni naprawdę przyjaźni i mili. Myślę, że wiedzą z czym będą się mierzyć i o czym mówią. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie w dobrą stronę.

Stylowo z Telemarkiem: Również do Organizacji Federacji Narciarskich Krajów Alpejskich (OPA) dołączyły nowe kraje. W rezultacie w zmaganiach Alpen Cup, w których często startujesz, od teraz mogą rywalizować także m.in. zawodnicy z Polski, Norwegii czy Finlandii. Co sądzisz o tych zmianach?

David Rygl: Uważam, że będzie to naprawdę ciekawe. Więcej zawodników będzie mogło startować i zapewne będzie też więcej konkursów w nowych miejscach. Poza tym lubię polskich zawodników, więc to dobra okazja do spotkania się.

ZOBACZ TEŻ: OPA ROZSZERZA SIĘ O NOWYCH CZŁONKÓW!

Przygotowania do sezonu i triumf w zawodach krajowych

Trwają intensywne przygotowania do nadchodzącego sezonu. Czeska kadra juniorów przed zmaganiami w Zakopanem odbyła kilkudniowe zgrupowanie w czeskim Libercu.

Stylowo z Telemarkiem: Obecnie jesteś w czeskiej kadrze juniorów. Niedawno wróciliście z obozu w Libercu. Jak oceniasz swoje obecne przygotowania do sezonu letniego?

David Rygl: Skoki oddawaliśmy na normalnej skoczni. Następnie przenieśliśmy się na większy obiekt. Myślę, że poszło mi całkiem nieźle.

W połowie czerwca w czeskim mieście Lomnice nad Popelkou odbyły się zawody krajowe, w których Rygl stanął na najwyższym stopniu podium. Wówczas młody Czech wyprzedził Benedikta Holuba oraz Romana Koudelkę. Więcej o przebiegu rywalizacji, możecie przeczytać klikając w poniższy link.

ZOBACZ TEŻ: ULRICHOVA I RYGL Z TRIUMFAMI W MIEŚCIE LOMNICE NAD POPELKOU

Stylowo z Telemarkiem: Niedawno wygrałeś także czeskie zawody w Lomnicach nad Popelkou, które odbywają się co roku. Jak oceniasz swój występ tam?

David Rygl: Oddałem tam dobre skoki, ale były to trochę wietrzne zawody. Miałem dużo szczęścia, tak samo jak inni, ale to są skoki narciarskie. Zobaczymy co wydarzy się podczas kolejnych zawodów.

Wywiad przeprowadziła Martyna Okrzesik

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – FacebookInstagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne

0 komentarzy
4

Może ci się spodobać