OPA rozszerza się o nowych członków!

przez Martyna Okrzesik

Organizacja Federacji Narciarskich Krajów Alpejskich (OPA) wydała komunikat, w którym poinformowała o włączeniu sześciu nowych krajów do swojej organizacji. W rezultacie do dotychczasowych dziesięciu nacji dołączą także Węgry, Chorwacja, Polska, Norwegia, Szwecja oraz Finlandia. Dodatkowo rozważana jest zmiana nazwy.

Louis Obersteiner, fot. Zofia Hunkiewicz

OPA od 1972 odpowiedzialna jest za organizację zawodów sportowych dla juniorów i młodzieży w kilku dyscyplinach narciarskich, m.in. w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Podstawowym celem rywalizacji jest przygotowanie młodych zawodników do późniejszych startów w zmaganiach wyższej rangi. Początkowo organizacja ograniczała się wyłącznie do regionu alpejskiego.

Dotychczasowymi członkami Organizacji Federacji Narciarskich Krajów Alpejskich była Andora, Hiszpania, Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Liechtenstein, Austria, Szwajcaria i Słowenia. Od tej pory do tego grona należą także Węgry, Chorwacja, Polska, Norwegia, Szwecja oraz Finlandia. Zamierzonym celem OPA jest jednomyślna opinia wszystkich 16 krajów członkowskich. Priorytetem jest rozwój i promocja sportu, zawodników, jak i dyscyplin narciarskich. W oficjalnym komunikacie OPA podkreślono, że w kontekście ogólnoeuropejskiego rozszerzenia, za kolejny krok rozważa się zmianę nazwy, z uwagi na to, że organizacja nie dotyczy już wyłącznie krajów alpejskich.

Taj Ekart, fot. Zofia Hunkiewicz

Kto może wystartować w zmaganiach?

Obecnie w regulaminie zawodów jest zapis, że w zmaganiach Alpen Cup mogą wystartować zawodnicy do 20 roku życia, zatem są to sportowcy w wieku juniorskim. W minionych sezonach w zmaganiach startowali reprezentanci Austrii, Słowenii, Czech, Niemiec, Szwajcarii, Włoch oraz Francji. W rezultacie również w tych państwach odbywały się zawody Alpen Cup.

Od tej pory do grona zawodników mogą dołączyć Polacy, Norwegowie, Szwedzi, Finowie, Chorwaci, oraz reprezentanci Węgier.

Warto wspomnieć, że reprezentanci Polski w ostatnich latach mieli okazję występować w zmaganiach Alpen Cup w kombinacji norweskiej.

Sezon 2022/2023

Skoki narciarskie

Triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu Alpen Cup w sezonie 2022/2023 w skokach narciarskich, okazał się 17-letni Stephan Embacher (701 pkt.) z Austrii, którym tym samym wyprzedził Słoweńca Maksima Bartolja (665 pkt.) oraz reprezentanta Austrii Louisa Obersteinera (650 pkt.).

ZOBACZ TEŻ: STEPHAN EMBACHER: ,,BYŁ TO DLA MNIE NIEZAPOMNIANY SEZON.”

Stephan Embacher, fot. Zofia Hunkiewicz

Natomiast u kobiet zwyciężczynią cyklu została Francuzka Lilou Zepchi (1129 pkt.). Francuzka wygrała z ogromną przewagą 419 punktów nad drugą Słowenką Tają Bodlaj (710 pkt.). Podium klasyfikacji generalnej uzupełniła jej rodaczka – Tinkara Komar (625 pkt.).

Kombinacja norweska

Jeśli chodzi o kombinację norweską, to liderem cyklu został reprezentant Niemiec – Richard Stenzel (525 pkt.). Na podium klasyfikacji znaleźli się także Austriacy – Kilian Guetl (464 pkt.) oraz Paul Walcher (439 pkt.).

ZOBACZ TEŻ: PAUL WALCHER: „ZDAŁEM SOBIE SPRAWĘ, ŻE BEZ POSTAWIENIA WSZYSTKIEGO NA JEDNĄ KARTĘ, NIE ZDOBĘDĘ MEDALU.”

Richard Stenzel, źródło: Instagram/@stenzylr

Miejsca reprezentantów Polski w klasyfikacji generalnej:
33. Kacper Jarząbek (33 pkt.)
45. Andrzej Waliczek (19. pkt.)
59. Miłosz Krzempek (3 pkt.)

Wśród kobiet najlepsza okazała się reprezentantka Słowenii – Teja Pavec (674 pkt.). Podium klasyfikacji uzupełniły Włoszka Greta Pinzani (576 pkt.) oraz Niemka Anne Haeckel (490 pkt.).

Stylowo z Telemarkiem

Nasza redakcja stale relacjonuje przebieg zawodów Alpen Cup kobiet oraz mężczyzn. W sezonie letnim uczestniczyliśmy w zmaganiach Alpen Cup mężczyzn w czeskim Libercu. Na naszym profilu na Instagramie (@stylowoztelemarkiem) dostępne są relacje z tego wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE NASZE FOTORELACJE: ALPEN CUP LIBEREC (24.09.2022) ORAZ ALPEN CUP LIBEREC (25.09.2022).

Stephan Embacher, Rok Masle, Louis Obersteiner, Luka Filip, Remo Imhof, Simon Steinberger, fot. Zofia Hunkiewicz

OFICJALNY KOMUNIKAT OPA W JĘZYKU NIEMIECKIM, ANGIELSKIM ORAZ FRANCUSKIM.

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji: własne, komunikat OPA

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać