ORLEN Cup: Dublet Marusiaka, Kapustika i Dyducha!

przez Martyna Okrzesik

16-17 czerwca 2023, na kompleksie skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku, rozegrane zostały pierwsze w tym sezonie zawody ORLEN Cup. Zmagania przeprowadzono na skoczni HS104 w kategoriach Junior Młodszy i Open oraz na obiekcie HS75 w kategoriach Chłopiec Starszy, Młodzik i Kobiety.

Kompleks skoczni ,,Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków, fot. Martyna Okrzesik

Oba dni zmagań relacjonowaliśmy na naszym profilu na Instagramie (@stylowoztelemarkiem). W dalszym ciągu możecie obejrzeć nasze wyróżnione relacje z pierwszej edycji zawodów ORLEN Cup.

Piątek

Punktualnie o godzinie 10:00 odbyła się seria próbna na obiekcie HS104 w kategoriach: Junior Młodszy oraz Open. Następnie przeprowadzono dwie serie konkursowe. Planowo po zakończeniu serii skoków, miał odbyć się skok do kombinacji norweskiej. Jednak jury zawodów podjęło decyzję, że zaliczona do niej zostanie próba z pierwszej rundy ocenianej.

Junior Młodszy

W rezultacie w kategorii Junior Młodszy wystartowało 27 zawodników z roczników 2006-2007. W efekcie w obu seriach ocenianych obowiązywała 8. platforma startowa. Ostatecznie najlepszy okazał się reprezentant Słowacji – Hektor Kapustik. Słowak poszybował na odległość 100 oraz 105.5 metra, co dało mu pewne zwycięstwo. Natomiast na drugim stopniu podium uplasował się Wiktor Szozda. Zawodnik Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego oddał skoki na 99.5 oraz 100 metrów. Natomiast na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra, który tego dnia uzyskał odległości 97.5 oraz 96.5 metra. Ostatecznie kolejne dwie pozycje wywalczyli Kacper Jarząbek (91 & 98.5) z TS Wisła Zakopane oraz Mikołaj Wantulok (88 & 86.5 m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIĄTKOWYCH ZAWODÓW W KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Wiktor Szozda, Hektor Kapustik, Kacper Tomasiak, fot. Martyna Okrzesik
Open

W zmaganiach wzięło udział 24 reprezentantów z roczników 1993-2005. Rywalizację przeprowadzono z 8. platformy startowej, natomiast Yevhen Marusiak i Vitaliy Kalinichenko oddawali swoje próby z belki numer 5.. Ostatecznie to właśnie Yevhen Marusiak okazał się zwycięzcą zawodów. Reprezentant Ukrainy poszybował na odległość 97 oraz 94.5 metra, co dało mu przewagę nad plasującym się na drugiej pozycji Marcinem Wróblem. Zawodnik AZS Zakopane oddał skoki na 92.5 oraz 106.5 metra. W efekcie jego druga próba była jedyną poza setny metr oraz punkt HS104 w tej kategorii. Na trzecim stopniu podium sklasyfikowany został Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin. Joniak wylądował na liniach 97 oraz 96 metra. Natomiast kolejne dwie pozycje zajęli reprezentant Ukrainy Vitaliy Kalinichenko (95.5 & 88.5 m) i Wiktor Pękala (91.5 & 89 m) z SS-R LZS Sokół Szczyrk.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIĄTKOWYCH ZAWODÓW W KATEGORII OPEN

Yevhen Marusiak, fot. Martyna Okrzesik
Marcin Wróbel, fot. Martyna Okrzesik
Klemens Joniak, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: KLEMENS JONIAK: ,,DOCENIŁEM TO, ŻE CIĘŻKA PRACA I CIERPLIWOŚĆ W TYM SPORCIE POPŁACA.”

Chłopiec Starszy

W rezultacie wystartowało 30 zawodników z roczników 2010-2011. Dodatkowo zmagania przeprowadzono w całości z 12. platformy startowej. Najlepszy okazał się reprezentant KS Rutkowski – Miłosz Malarz (73 & 75.5 m). Na drugim stopniu podium stanął Bartłomiej Czech (70 & 71 m) z KS Chochołów, natomiast na trzeciej pozycji uplasował się Słowak Marek Potancok (65.5 & 67.5 m) z KPSLBB. Ostatecznie kolejne dwa miejsca zajęli Jakub Kozioł (67.5 & 66 m) z TS Wisła Zakopane oraz Piotr Bobak (67 & 66 m) z KS Eve-nement Zakopane.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIĄTKOWYCH ZAWODÓW W KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Bartłomiej Czech, Miłosz Malarz, Marek Potancok, fot. Martyna Okrzesik
Młodzik

Ostatecznie w kategorii Młodzik wystartowało 43 skoczków z 10. platformy startowej. W rezultacie triumf ex aequo odniósł Tymoteusz Dyduch (69.5 & 75 m), reprezentujący LKS Klimczok Bystra oraz Dawid Dzioboń (69 & 73 m) z KS Rutkowski. W efekcie na trzecim stopniu podium stanął zawodnik KS Eve-nement Zakopane – Stanisław Wiercioch, który dwukrotnie wylądował na lini 70-metra. Natomiast kolejne dwie pozycje wywalczyli Szymon Sarniak (70 & 72 m) oraz Szymon Byrski (63.5 & 72 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIĄTKOWYCH ZAWODÓW W KATEGORII MŁODZIK

Dawid Dzioboń, Tymoteusz Dyduch, Stanisław Wiercioch, fot. Martyna Okrzesik
Kobiety

W kategorii kobiet wystartowało 10 zawodniczek z roczników 2004-2009. Zmagania rozegrano z 15. platformy startowej. Najlepsza okazała się reprezentantka Słowacji – Kira Kapustikova, która poszybowała na odległości 63.5 oraz 63 metrów. Dodatkowo kolejne miejsca zajęły reprezentantki Ukrainy – Tetiana Pylypchuk (65 & 61 m), Zhanna Hlukhova (62 & 63 m) oraz Karina Kozlova (62 & 60.5 m). W efekcie piąty rezultat uzyskała zawodniczka ZKN Sokół Zagórz – Olivia Brenkus (57 & 62.5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIĄTKOWYCH ZAWODÓW W KATEGORII KOBIETY

Tetiana Pylypchuk, Kira Kapustikova, Zhanna Hlukhova, fot. Martyna Okrzesik

Sobota

Sobotnią rywalizację rozpoczęto o godzinie 9:00 od serii próbnej na obiekcie HS104, a następnie odbyły się dwie serie oceniane. Natomiast po zakończeniu zmagań na większej skoczni, rozegrano rundę próbną na obiekcie HS75, a po jej zakończeniu, przeprowadzono tylko jedną serię ocenianą, w kategoriach: Chłopiec Starszy, Młodzik oraz Kobiety. W efekcie podczas zmagań niektórzy zawodnicy musieli być ściągani z belki startowej i oczekiwać na oddanie swojego skoku, z uwagi na panujące warunki wietrzne.

Junior Młodszy

Warto wspomnieć, że w serii próbnej poprzedzającej konkurs, Hektor Kapustik oddał daleki skok na 110 metr. Niestety, Słowak nie ustał swojej próby, lecz opuścił skocznię o własnych siłach i wystartował w zawodach. Jak do tej pory, latem najdalej szybowali tam reprezentanci Austrii – Claudio Mörth oraz Maximilian Lienher, którzy osiągnęli odległość wynosząca 100.5 metra, a miało to miejsce w lipcu 2019 roku.

W sobotnich zmaganiach w kategorii Junior Młodszy wystartowało 27 zawodników z roczników 2006-2007. Pierwszą serię ocenianą rozegrano z 8. platformy startowej, natomiast w drugiej obowiązywała belka numer 9.. Triumfator zmagań – Słowak Hektor Kapustik – dwukrotnie oddawał swoje skoki z belki numer 6. W rezultacie uzyskał on odległości 100.5 oraz 99.5 metra, co ponownie dało mu pewne zwycięstwo. Na drugiej pozycji, po raz kolejny, uplasował się Wiktor Szozda (102 & 103 m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Ostatecznie trzecie miejsce wywalczył reprezentant TS Wisła Zakopane – Łukasz Łukaszczyk. Zawodnik oddał próby na 87.5 oraz 90 metrów. Kolejne dwa miejsca wywalczyli Kacper Jarząbek (89.5 & 82 m) z TS Wisła Zakopane oraz Karol Pieczarka (79.5 & 88 m) z SS-R LZS Sokół Szczyrk.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SOBOTNICH ZAWODÓW W KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Wiktor Szozda, Hektor Kapustik, Łukasz Łukaszczyk, fot. Martyna Okrzesik

Podczas konkursu doszło do nieporozumienia, w efekcie którego część zawodników nie wyjechała na górę, na drugą serię ocenianą. W rezultacie nie oddali oni swojego drugiego skoku. Do grona tych skoczków należeli Kacper Tomasiak, Wojciech Sikora, Witold Mrowiec oraz Jakub Niemczyk.

Open

W sobotnich zmaganiach wystartowało 24 zawodników z roczników 1993-2005. Pierwszą serię przeprowadzono z belki numer 7., natomiast drugą z 6. platformy startowej. Triumfator zmagań – Yevhen Marusiak – dwukrotnie startował z piątego poziomu najazdu. W efekcie uzyskał odległości 102.5 oraz 88 metrów, co dało mu pewne zwycięstwo. Na drugim stopniu podium uplasował się zawodnik KS Eve-nement Zakopane – Jan Galica (88.5 & 98.5 m). Natomiast na trzecim stopniu podium ponownie stanął Klemens Joniak (95 & 91 m) z LKS Poroniec Poronin. O 1.5 punktu za strefą medalową sklasyfikowany został reprezentant AZS Zakopane – Marcin Wróbel (93 & 93 m), a piąty rezultat należał do Tymoteusza Amilkiewicza (87 & 94.5 m), który reprezentuje ten sam klub.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SOBOTNIEGO KONKURSU W KATEGORII OPEN

Jan Galica, Yevhen Marusiak, Klemens Joniak, fot. Martyna Okrzesik
Chłopiec Starszy

W jednoseryjnym konkursie wystartowało 30 zawodników z roczników 2010-2011 z belki numer 12.. Ponownie na dwóch pierwszych pozycjach uplasowali się Miłosz Malarz (71 m) oraz Bartłomiej Czech (68 m). Trzeci rezultat uzyskał Piotr Bobak (67 m) z KS Eve-nement Zakopane. Kolejne dwa miejsca wywalczyli Marian Król (67 m) z KS Eve-nement Zakopane oraz Szymon Jarosz (62.5 m) z TS Wisła Zakopane.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SOBOTNICH ZAWODÓW W KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Bartłomiej Czech, Miłosz Malarz, Piotr Bobak, fot. Martyna Okrzesik
Młodzik

Natomiast w kategorii Młodzik wystartowało 41 zawodników z roczników 2008-2009. W efekcie obowiązywała 10. platforma startowa. Triumfatorem zmagań został reprezentant LKS Klimczok Bystra – Tymoteusz Dyduch. Zawodnik oddał skok na linię 72-metra. Na drugim stopniu podium uplasował się Szymon Byrski (71.5 m) z KS Chochołów. Natomiast ex aequo na trzeciej pozycji sklasyfikowano Dawida Dziobonia (71 m) z KS Rutkowski oraz Klemensa Bafię ( 73.5 m) z LKS Poroniec Poronin. Tuż za podium znalazł się Marcin Bobak (71 m) z KS Chochołów.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SOBOTNICH ZAWODÓW W KATEGORII MŁODZIK

Szymon Byrski, Tymoteusz Dyduch, Dawid Dzioboń, Klemens Bafia, fot, Martyna Okrzesik
Kobiety

Jednoseryjne zawody kobiet rozegrano z 15. belki startowej. W zmaganiach wzięło udział 12 zawodniczek z roczników 2004-2009. Zwyciężczynią rywalizacji ponownie okazała się reprezentantka Słowacji – Kira Kapustikova, po najdłuższym skoku na odległość 73.5 metra. Na drugim stopniu podium stanęła Olivia Brenkus (67.5 m) z ZKN Sokół Zagórz, a trzecie miejsce wywalczyła Karina Kozlova (67 m), reprezentująca Ukrainę i KS Eve-nement Zakopane. Kolejne dwie pozycje zajęły Tetiana Pylypchuk (65 m) oraz Ewa Frączek (64.5 m) z AZS Zakopane.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SOBOTNICH ZAWODÓW W KATEGORII KOBIETY

Olivia Brenkus, Kira Kapustikova, Karina Kozlova, fot. Martyna Okrzesik

Kombinacja norweska

Junior Młodszy 3.6 km

1. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane
2. Jakub Cieślar – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
4. Hektor Kapustik – KS Chochołów
5. Piotr Nowak – UKS Sołtysianie Stare Bystre

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI W KATEGORII JUNIOR MŁODSZY

Open 4.8 km

1. Paweł Szyndlar – SS-R LZS Sokół Szczyrk
2. Miłosz Krzempek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3. Andrzej Szczechowicz – TS Wisła Zakopane
4. Grzegorz Mitręga – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Erik Kapias – KS Chochołów

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI W KATEGORII OPEN

Chłopiec Starszy 2.4 km

1. Bartłomiej Czech – KS Chochołów
2. Marek Potancok – KPSLBB
3. Jakub Kozioł – TS Wisła Zakopane
4. Marian Król – KS Eve-nement Zakopane
5. Jan Stopka – TS Wisła Zakopane

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI W KATEGORII CHŁOPIEC STARSZY

Młodzik

1. Tymoteusz Dyduch – LKS Klimczok Bystra
2. Michał Zarycki – KS Eve-nement Zakopane
3. Jakub Cichowlas – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
4. Kacper Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5. Konrad Tomasiak – LKS Klimczok Bystra

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI W KATEGORII MŁODZIK

Kobiety 2.4 km

1. Karina Kozlova – KS Eve-nement Zakopane
2. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz
3. Julia Wolska – AZS Zakopane
4. Kira Kapustikova – KS Chochołów
5. Ewa Frączek – AZS Zakopane

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI W KATEGORII KOBIETY

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

źródło informacji & zdjęć: własne

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać