Maren Lundby

przez Vivienne Stycz

Maren Olstad Lundby- urodzona 7 września 1994 roku w Gjoviku. Norweska skoczkini narciarska, reprezentantka klubu Kolbukameratene IF. Jedna z najbardziej znanych i utytułowanych skoczkiń narciarskich. W dalszej części dzisiejszego posta postaramy się przybliżyć Wam jej historię z tym sportem.

Kariera w pigułce

Swój debiut na arenie międzynarodowej Maren Lundby miała 12 sierpnia 2007 roku, gdy wystartowała w konkursie Pucharu Kontynentalnego. Zajęła wtedy dopiero 56. miejsce. W tym samym sezonie wystartowała w Mistrzostwach Świata Juniorów rozgrywanych w Zakopanem, wywalczyła wtedy 30 lokatę.
Swoje Pierwsze punkty ogólnej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego zdobyła rok później 13 września 2008 roku po zajęciu 24. miejsca. Najwyższe miejsce w zawodach tej rangi zajęła 13 lutego 2009 roku i było to 20. miejsce.
Kilka dni później 20 lutego 2009 r. wzięła udział w konkursie o Mistrzostwo Świata w Libercu, gdzie zajęła 22. miejsce.

Na pierwszym w historii konkursie Pucharu Świata Pań, który odbył się 20 lutego 2009 roku, wywalczyła 17. miejsce. Swoją najlepszą lokatę w tym sezonie zajęła na zawodach w Hinzenbach, gdzie była 13.

Sezon 2012/13

Podczas pierwszego w historii konkursu. Drużynowego (mieszanego) inaugurującego. Sezon 2012/2013 Pucharu Świata, razem z Anette Sagen, Tomem Hilde i Andersem Bardalem wywalczyła pierwsze miejsce na podium. Pierwszy raz w najlepiej dziesiątce zawodów pojawiła się 5 stycznia 2013 roku i ostatecznie ogólną klasyfikację pucharu świata zakończyła na 23. miejscu.

Sezon 2013/14

Kolejny sezon 2013/14 tak samo jak poprzedni rozpoczął się od konkursu miksów, Maren i tym razem znalazła się w składzie i razem z Anette Sagen, Rund Veltą i Andersem Bardalem stanęli na najniższym stopniu podium. Kolejnych trzech startach zajmował miejsca w drugiej dziesiątce zawodów. Dopiero w rosyjskim Czajkowskim po raz drugi w karierze zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce było to 8. miejsce. W tym sezonie wystartował także ma Mistrzostwach Świata Juniorów. W odbywającym się w Val di Fiemme konkursie Maren Lundby zajęła trzecie miejsce przegrywają tylko z Sara Takanashi oraz Coline Mattel.

Na pierwszych w histrii zawodach Olimpijskich w skokach kobiet, wywalczyła bardzo dobrą 8 lokatę, tracąc do złotej medalistki Cariny Vogt niecałe dwanaście punktów. Swoje pierwsze pucharowe podium w karierze wywalczyła na pierwszych zawodach po igrzyskach, była wtedy druga. W tym sezonie tylko raz wypadła z czołowej dziesiątki zawodów, dzięki czemu sezon zakończyła na 7. miejscu.

Sezon 2014/15

Sezon 2014/15 także może zaliczyć do udanych, mimo tego że zajęła niższą lokatę w klasyfikacji Pucharu Świata. W Rasnovie po raz kolejny w karierze stanęła na podium przegrywająca tylko z Austriaczką i Japonką. Maren wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Falun gdzie w konkursie drużyn mieszanych wywalczyła swój pierwszy w życiu medal, był to srebrny krążek.

Sezon 2015/16

Swoje trzecie podium w karierze wywalczyła w inauguracyjnym konkursie w Lillehammer. Niestety w późniejszych konkursach tego sezonu nie było najlepiej. Kryzys formy minął dopiero na zawodach w Oberstdorfę wówczas Lund, by zajęła trzecia pozycje. W dalszych konkursach w Oslo i Hinzenbach nie zajmowała lokaty gorszej, niż czwarta. Co koniec końców dało jej 7 pozycje w Pucharze Świata.

Sezon 2016/17

Pierwszy konkurs tego sezonu nie zaliczał się do zbytnio udanych. Za to drugi konkurs w Norwegii dał już znacznie wyższą lokatę. A Niżny Tagił przyniósł jej pierwsze w karierze zwycięstwo. Cały sezon pokazywała wyśmienitą formę niestety jednak nie przeniosła się ona na mistrzostwa świata, ponieważ wtedy otarła się o podium, zajmując najgorsze dla sportowca 4. miejsce.

Sezon 2017/18

Ten sezon rozpoczął nowy cykl pod nazwą „Lillehammer Triple”. W klasyfikacji generalnej. Tego cyklu Lund, by była druga, przegrywając jedynie Z. Niemka Katharina Althaus. Dalsze konkursy przyniosły już tylko wygarnę, wygrała 6 konkursów z rzędu, jej wyśmienitą passę przerwała dopiero Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz.
Tym razem jej świetna forma przełożyła się na najważniejszą imprezę tego sezonu – Igrzyska Olimpijskie. Maren wywalczyła wtedy złoty medal olimpijski.
Ten sezon całkowicie należał do niej co przypieczętowała wygraną Kryształowej Kuli.

Sezon 2018/19

Pierwszy konkurs tego sezonu nie był zbytnio udany, bo zajęła dopiero 22. miejsce. Ale była to tylko chwilowe, ponieważ w dalszych konkursach niemiała sobie równych. Na mistrzostwach Świata w Seefeld wywalczyła, aż trzy medale. Złoto w konkursie indywidualnym oraz dwa brązowe za konkursy drużynowe.
Jej wyśmienita forma pozwoliła jej także na wygraną w pierwszej kobiecej edycji Raw Air.
Obroniła także kryształową kulę.

Sezon 2019/20

Norweska skoczkini kontynuowała swą karierę w sezonie 2019/2020. Zawodniczka już na starcie cyklu wygrała dwa pierwsze konkursy, które odbyły się w Lillehammer. Kolejne konkursy szły jej słabiej, ale przez cały sezon nie schodziła z top 5.

Przez cały sezon prowadziła wyrównany pojedynek z Austriaczką Chiarą Hölzl. Maren Lundby ostatecznie wygrała z nią walkę o Kryształową Kulę, mając nad rywalką przewagę 65 punktów. Była to zatem trzecia KK z rzędu, którą wywalczyła Norweżka, co było pierwszym przypadkiem w historii PŚ kobiet.

Sezon 2020/21

Dla Lundby kolejna zima okazała się również udana, albowiem w sezonie 2020/21 wywalczyła indywidualnie złoty i srebrny medal na Mistrzostwach Świata w niemieckim Oberstdorfie. Do dwóch krążków dorzuciła jeszcze brązowy i srebrny, które zdobyła w konkursie drużynowym i drużyn mieszanych. Norweska skoczkini skupiła się szczególnie na najważniejszej imprezie sezonu, ponieważ tylko 8 razy startowała w konkursach Pucharu Świata. Finalnie zimowe zmagania ukończyła na 8. miejscu.

Sezon 2021/22

Maren Lundby na krótko przed rozpoczęciem nowego sezonu ogłosiła światu, iż odpuszcza starty zimą. Argumentowała swoją decyzję tym, iż nie czuje się dobrze przygotowana fizycznie do rywalizacji. Oznaczało to, że norweska gwiazda skoków nie wystartuje na igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie miała bronić tytułu Mistrzyni Olimpijskiej. Lundby ujawniła w rozmowie z telewizją NRK, że ma problem z utrzymaniem wagi odpowiedniej dla skoczkini narciarskiej. Odskocznią od skoków był dla niej udział w norweskiej edycji ,,Tańca z gwiazdami”.

Sezon 2022/23

Maren Lundby, powróciła do rywalizacji podczas inauguracji sezonu 2022/23 w Wiśle, po ponad półtorarocznej przerwie. Powrót był dla niej jak najbardziej udany. 1 marca 2023 roku podczas Mistrzostw Świata w Planicy wywalczyła indywidualnie srebrny medal. Walka o medale była wtedy niezwykle wyrównana, ponieważ po pierwszej serii Lundby, ustanowiła nowy rekord skoczni, skacząc 139,5 m uplasowała się wtedy na pozycji liderki ex aequo z Alexandrią Loutitt. Koniec końców w finale lepsza okazała się Kanadyjka.

Serdecznie zapraszamy was na nasze socjal media, jakimi są Twitter, Instagram oraz Facebook.

Źródło informacji: własne
Źródło grafik: ig: marenlundby