Puchar Kontynentalny w Klingenthal: Zapowiedź, harmonogram, lista startowa 

przez Redakcja

Po dwutygodniowej przerwie od zawodów drugiej ligi, konkursy wracają i będą odbywać się na Vogtland Arenie (K125, HS140) w niemieckim Klingenthal. Przed nami dwa dni zaciętej rywalizacji.  Na ten moment na czele klasyfikacji znajduje się Felix Hoffmann, który nie pojawi się jednak na starcie. Szansę na wyprzedzenie zyskuje zaś pewien Norweg, którego start w drugiej randze w ten weekend będzie dość skomplikowany. Więcej szczegółów poniżej!

Vogtland Arena (HS-140), fot. Nick Schönfeld

ZOBACZ TEŻ: ALPEN CUP W CHAUX-NEUVE: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Lista startowa

Jeśli chodzi o kadrę Polski to wśród powołanych na nadchodzące drugoligowe zawody w Niemczech jest czterech skoczków. Są nimi: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Kacper Juroszek oraz Maciej Kot. Oznacza to, że trener Wojciech Topór nie wykorzystał pełnej kwoty startowej. Najprawdopodobniej jednak jest to efekt odbywających się jednocześnie zimowych Mistrzostw Polski, na których zabraknie wyżej wymienionych kadrowiczów.

Podobną zagwozdkę z krajowym czempionatem mieli zapewne Norwegowie. Ich rywalizacja odbywa się w niedzielę, przez co powołany na Puchar Kontynentalny Robin Pedersen będzie startował tylko w sobotę. Zaś kolejnego dnia zobaczymy go już na starcie w Trondheim. Z takiej szansy nie skorzystają pozostali członkowie drużyny na drugą rangę, czyli: Fredrik Villumstad, Robert Johansson, Sindre Ulven Joergensen, Jesper Ingebrigtsvoll, Soelve Jokerud Strand, czy Fredrik Gran.

Robin Pedersen, fot. Martyna Okrzesik

Ciekawsze rozwiązanie mieli Słoweńcy. Będą oni organizować swoje Mistrzostwa we wtorek, 14 stycznia w Planicy. Dzięki temu na konkursy w Klingenthal wysłać mogli swoich bazowych na tę okazję zawodników. Mianowice są to: Rok Masle, Rok Oblak, Matija Vidic, Patrik Vitez, Zak Mogel, Maksim Bartolj oraz Nejc Toporis. Doszło u nich więc do dwóch zmian w porównaniu z Engelbergiem. Na starcie zabraknie tym razem Zigi Jancara, który pojechał do Francji na konkursy Alpen Cup. Zastąpi go Matija Vidic. Kolejną wymianą jest Patrik Vitez zamiast Taja Ekarta.

Warto tu wspomnieć także o silnym i obszernym składzie Niemców. Najciekawsze nazwiska to bez wątpienia Stephan Leyhe oraz Markus Eisenbichler. O ile nazwisko drugiego wymienionego przewijało się na kanwie drugiej ligi co jakiś czas, tak pierwszy z nich brał udział w tej randze ostatnio 7 października 2023 roku w Lake Placid. Należy zaznaczyć, że zaliczył on podczas niemieckiej części Turnieju Czterech Skoczni bardzo przeciętne rezultaty. Stąd ma on okazję wrócić na dobre tory podczas konkurencji Pucharu Kontynentalnego. Poza tą dwójką na starcie zobaczymy również: Constantina i Emanuela Schmida, Lucę Rotha, Bena Bayera, Jannika Faissta, Martina Hamanna, Erica Hoyera, Simona Steinbeissera.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Klasyfikacja generalna

Po sześciu konkursach na czele klasyfikacji generalnej znajduje się Felix Hoffmann. Wyprzedza on Robina Pedersena o 81 punktów. Trzeci jest Clemens Aigner ex aequo z Markusem Muellerem, ich strata do lidera wynosi 103 punkty. 

Najwyżej z Polaków uplasowany jest Maciej Kot (20). W trzeciej dziesiątce znajduje się Piotr Żyła (22), Klemens Joniak (25), Tymoteusz Amilkiewicz (28). Na miejscu 33 plasuje się Kacper Juroszek, trzy oczka za nim Tomasz Pilch. Natomiast miejsce w piątej dziesiątce zajmuje Szymon Byrski (40) oraz Kacper Tomasiak (43). 

Skocznia

Vogtland Arena to skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 125 metrze i HS140 , leżąca w niemieckim mieście Klingenthal, znajdującym się w regionie Vogtland, w Saksonii. Za datę jej otwarcia przyjmuje  się 2006 rok. Najdłuższym oddanym na tym obiekcie jest próba Mariusa Lindvika, który osiągnął 149,5m. Oficjalnymi rekordzistami są Andreas Wellinger oraz Gregor Deschwanden, którzy swoje skoki wylądowali na 146,5m.  

Skocznia w Klingenthal charakteryzuje się dość specyficznym torem lotu. Dzięki przemyślanej konstrukcji zeskoku trajektoria lotu jest tu wyjątkowo niska. W efekcie sprzyja to osiąganiu dalekich dystansów i łatwiejszemu lądowaniu. Obiekt wyposażony jest w igelit, sztuczne oświetlenie, siatki przeciwwiatrowe i trybuny, które mogą pomieścić 3000 osób. Dzięki temu jest doskonałym miejscem zarówno do treningów przez cały rok, jak i do organizacji najważniejszych imprez.

Harmonogram i transmisje

Po raz kolejny dobrą informacją dla entuzjastów drugiej rangi jest to, że jak rok temu i tym razem będziemy mogli zobaczyć transmisje zmagań skoczków Pucharu Kontynentalnego.

SOBOTNI KONKURS ||| NIEDZIELNY KONKURS

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacją własna

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać