Puchar Kontynentalny w Lahti: Leitner ponownie najlepszy!

przez Zofia Hunkiewicz

Weekend Pucharu Kontynentalnego w Lahti, dobiegł końca. Oznacza to również zakończenie zmagań tej rangi, w kończącym się już sezonie. W sobotę, jak i w niedzielę, na skoczni dominował fenomenalny Clemens Leitner. Ponadto dobre występy odnotowali polscy zawodnicy.

Seria próbna

Godzinę przed prawidłowymi zmaganiami, ruszyła runda próbna. Zwyciężył ją Martin Hamann, który skoczył 129,5 metra. Drugą pozycję zajął Zak Mogel (127.5 m), natomiast Tomasz Pilch trzecią (129,5 m). Następne dwie pozycje wywalczyli Austriacy – Clemens Leitner (128 m) oraz Philipp Aschenwald (125 m).

Obowiązywały dwie platformy startowe – 14. oraz 15.

Konkurs

O dziewiątej polskiego czasu w Lahti, rozpoczął się konkurs, którego liderem na półmetku został sobotni zwycięzca – Clemens Leitner. Austriak skoczył 130 metrów w owej kolejce. Tuż za nim uplasował się Martin Hamman, który lądował cztery metry krócej. Czołową trójkę dopełnił Markus Mueller (122,5 m). Philipp Aschwnwald wywalczył czwartą lokatę (122 m), zaś Felix Hoffmann piątą (122,5 m).

Warto wspomnieć o dobrych występach niektórych Polaków. Swoją obecność w pierwszej dziesiątce zaznaczyli jeszcze Jan Habdas (6. pozycja; 122 m), Klemens Murańka (7. pozycja; 121,5, m) oraz Tomasz Pilch (9 pozycja; 120,5 m). Ponadto do finału zakwalifikowali się jeszcze Maciej Kot (25. pozycja; 115 m) i Kacper Juroszek (26 pozycja; 111,5 m).

Clemens Leitner, fot. Martyna Okrzesik

Ostatecznie podium nie uległo zmianie, a z kolejnego triumfu mogł się cieszyć Clemens Leinter. Austriak przypieczętował swoją wiktorię 135,5 metrowym skokiem. W finale, Martin Hamman skoczył 129,5 metra, natomiast Markus Mueller 134 metry. Czwarte miejsce zajął Felix Hoffmann (128,5 m), zaś Philipp Aschenwald piąte (127,5 m).

Jan Habdas dzięki 127 metrowej próbie, ukończył konkurs na szóstej pozycji. Tuż za Polakiem plasował się Tomasz Pilch (126,5 m). Dodatkowo dziewiątą lokatę wywalczył Klemens Murańka (125,5 m).

Jeśli chodzi o pozostałych reprezentantów Polski, plasowali się oni następująco:

21. Maciej Kot (115 m; 113 m)
23. Kacper Juroszek (111,5 m; 111,5 m)
34. Klemens Joniak (106,5 m)
35. Adam Niżnik (106 m)

Konkurs został rozegrany z trzynastej belki.

Ponadto Puchar Kontynentalny i jego klasyfikacje generalną, zdominowało trzech Norwegów – Benjamin Oestvold (1079 pkt), Fredrik Villumstad (881 pkt) oraz Sondre Ringen (873 pkt).

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.