Puchar Kontynentalny w Lillehammer: Aigner triumfuje!

przez Aleksandra Rajewicz

Nadszedł czas na drugi konkurs w ramach Pucharu Kontynentalnego. Pierwszego dnia najlepszy okazał się Niemiec Luca Roth, zaś Aleksander Zniszczoł znalazł się na drugim miejscu. Na stracie dzisiejszych zmagań w Lillehammer na obiekcie HS – 140 stanęło 54 zawodników. Triumfował Austriak Clemens Aigner!

Lysgårdsbakken, fot. Andrea Campregher

Ta część rywalizacji rozpoczęła się z belki 12., wiatr był delikatny, jednak wiał zarówno pod narty, jak i z tyłu skoczni. Serię rozpoczął Norweg Sindre Ulven Jørgensen, który niespodziewanie wylądował metr przed rozmiarem skoczni i ostatecznie uplasował się tuż za podium, na czwartej lokacie. Po skokach 48. zawodników belka została obniżona o dwa stopnie, a zawodnicy otrzymywali 11.9 punktu rekompensaty. Triumfatorem serii przed konkursowej został Austriak Clemens Leitner, który uzyskał 134. metry z obniżonego najazdu. Tuż za nim znalazł się Norweg Robert Johansson, który swój skok wykończył na 139. metrze, jednak w porównaniu do Austriaka startował z wyższej platformy, zaś trzeci był Słoweniec Zak Mogel (138.5 m). Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków był dziesiąty Jakub Wolny, który uzyskał 131.5 metra.

Warto zwrócić uwagę na słaby skok Markusa Eisenbichlera. Niemiec uzyskał jedynie 123. metry i ostatecznie sklasyfikowano go na 30. lokacie.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII PRÓBNEJ

Pierwsza seria

W porównaniu do poprzedzającej serii ta rozpoczęła się z belki na stopniu 11. Liderem na półmetku był zwycięzca serii próbnej- Clemens Leitner. Austriak zakończył swój skok na 135.5 m. Tuż za nim znalazł się rozpoczynający konkurs Jørgensen, młody Norweg znów uzyskał bardzo dobrą odległość, tym razem było to 134.5 metra, zaś trzeci był Clemens Aigner, który poszybował na 132. metr. Najwyższej sklasyfikowanym z reprezentantów Polski był Aleksander Zniszczoł, który uzyskał 129.5 metra i ostatecznie uplasował się na 4. pozycji. W czołowej „5” znalazł się również Mogel, który tym razem poszybował na odległość 130.5 metra.

Do rundy finałowej awansowało jedynie trzech Polaków.

Druga seria

Triumfatorem drugiego konkursu w Lillehammer został Clemens Aigner, który w drugiej próbie uzyskał 134.5 metra. Na drugim stopniu podium znalazł się Leitner, który swój skok wylądował na odległości 131.5 metra, zaś na trzecią lokatę awansował na Mogel (135 m). Norweg Jørgensen po próbie 127.5 metra spadł w klasyfikacji o trzy pozycji i rywalizację ostatecznie ukończył na 5. lokacie.

W finałowej serii fatalny skok zaliczył, 16. po pierwszej części rywalizacji, Słoweniec Mark Hafnar. Zawodnik uzyskał jedynie 104.5 metra, a nota całościowa za skok wynosiła 62 punkty. W klasyfikacji końcowej konkursu został sklasyfikowany na ostatniej 30. pozycji.

Najwyżej sklasyfikowanym z reprezentantów Polski był Aleksander Zniszczoł (130 m), który zmagania ukończył 7. pozycji. Na 18. lokacie uplasował się Jakub Wolny (123.5 m), zaś był 29. Klemens Murańka (114 m).