Puchar Kontynentalny w Ruce: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Po zeszłotygodniowej inauguracji zimowej odsłony Pucharu Kontynentalnego, tak zwana „druga liga” przyjechała do Finlandii. Na skoczni w Ruce zaplanowane są dwa konkursy. Niestety, prognozy pogody przewidują pewne utrudnienia, które już wpłynęły na modyfikację zaplanowanego harmonogramu.

Rukatunturi, fot. Andrea Campregher

Listy startowe

Na starcie pojawi się 51 skoczków z 11 krajów. Liderem łącznej klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego (lato+zima) pozostaje Pius Paschke, jednak Niemiec nieprędko pojawi się na zawodach drugiej ligi (obecnie plasuje się na wysokim czwartym miejscu w Pucharze Świata). W zimowej klasyfikacji prowadzi jednak Austriak Clemens Aigner, który w Ruce będzie walczył o kolejne sukcesy.

Polacy przyjechali do Finlandii w siedmioosobowym składzie. Na Rukatunturi zaprezentują się zatem Jan Habdas, Kacper Juroszek, Jakub Wolny, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Aleksander Zniszczoł oraz Andrzej Stękała. Ten ostatni przed tygodniem dostał szansę w Pucharze Świata, jednak niestety nie udało mu się wywalczyć punktów.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Początkowy program zawodów przewidywał konkursy w sobotę i niedzielę. Z powodu bardzo niekorzystnych prognoz pogody na koniec weekendu zdecydowano jednak o przeniesieniu rywalizacji o dzień wcześniej.

Skocznia

Rukatunturi (K120, HS140) to skocznia leżąca we fińskiej Ruce – miejscowości położonej na północ od Kussamo. Jest to obiekt na który od sezonu 2002/2003 regularnie odbywają zawody Pucharu Świata. Od czasu do czasu skocznia ta gości także zawody Pucharu Kontynentalnego. Ze względu na swoją lokalizację jest ona niemal przez cały rok pokryta śniegiem. Dzięki temu jest dobrą bazą treningową dla różnych reprezentacji.

Rekord obiektu współdzieli dwóch zawodników. Zarówno Ville Larinto w 2010 roku, jak i Halvor Egner Granerud w 2022 roku skoczyli na odległość 150.5 m.

ZOBACZ TEŻ: RUKATUNTURI – RUKA, FINLANDIA

Puchar Kontynentalny w Ruce 2022

W zeszłym roku konkursy Pucharu Kontynentalnego w Ruce także odbywały się w ostatni weekend przed przerwą świąteczną. Podobnie jak teraz, pogoda utrudniała przeprowadzenie zawodów i wpływała na zmiany w harmonogramie. W efekcie odwołano piątkowe skoki treningowe, a sobotni konkurs składał się zaledwie z jednej serii. Przez cały weekend na skoczni brylowali Norwegowie. Najlepszy okazał się wówczas Anders Fannemel, a na drugim miejscu uplasował się Joacim Oedegraad Bjoereng. Podium uzupełnił Fin Eetu Nousiainen. Polska drużyna nie zaprezentowała się wówczas dobrze. Czworo skoczków zostało sklasyfikowanych w drugiej dziesiątce, dwóch w trzeciej. Jarosław Krzak nie zdołał wywalczyć punktów.

Następnego dnia na Rukatunturi tryumfował Niemiec Philipp Raimund. Poza nim na podium znaleźli się ponownie Joacim Oedegaard Bjoereng oraz Andres Fannemel. Najlepszy z Polaków, Jan Habdas, ukończył konkurs na 10. pozycji.

Co ciekawe, Fannemel planował, iż wraz z końcem 2022 roku zakończy karierę. Konkursy w Ruce miały być jego ostatnim występem. Dobra forma podczas Pucharu Kontynentalnego zapewniła mu jednak miejsce w kadrze na Turniej Czterech Skoczni. W rezultacie Norweg zdecydował się skakać dalej. Ostateczną decyzję o końcu kariery podjął kilka miesięcy później.

Na zakończenie zapraszam na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać