Puchar Kontynentalny w Sapporo: zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

Kolejnym przystankiem Pucharu Kontynentalnego będzie japońskie Sapporo. W największym mieście wyspy Hokkaido odbędą się aż trzy konkursy. Rywalizacja oczywiście przeprowadzona zostanie na legendarnej Okurayamie (K-123, HS-137).

Okurayama, Sapporo, fot. Maksim Bartolj

Kilka słów o skoczni

Okurayama zawdzięca swoją nazwę baronowi Kishichirō Ōkurze, który dostarczył niezbędne fundusze do budowy obiektu. Historia tej skoczni sięga października 1931 roku, a w styczniu 1932 r. rozegrano na niej pierwsze zawody. Okurayama stała się areną olimpijską w 1972 roku, kiedy to sławę kibiców na lata zdobył Wojciech Fortuna. Zakopiańczyk został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w skokach narciarskich. Sapporo było także organizatorem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, a doszło do tego w 2007 roku. Cykl Pucharu Kontynentalnego po raz pierwszy zawitał tam w 1999 roku. W zawodach tej rangi w przeszłości triumfował także reprezentant Polski, a mowa tutaj o Rafale Śliżu (2006 r.).

Ostatnia gruntowna modernizacja skoczni miała miejsce w 1996 roku, natomiast obecne parametry obiekt posiada od 2016 roku. Był to skutek zmian w przepisach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Aktualnie, punkt konstrukcyjny Okurayamy umiejscowiony jest na 123. metrze, natomiast jej rozmiar wyznaczono 14 metrów dalej. Rekordem skoczni może poszczycić się Kamil Stoch, który w 2019 roku uzyskał niebotyczne 148,5 metra. Niemniej jednak wedle danych najdłuższy skok w historii skoczni należy do Ryoyu Kobayashiego. Japończyk w 2018 roku poleciał aż 154 metry, lecz zakończył tę próbę upadkiem.

ZOBACZ TEŻ: ŌKURAYAMA – SAPPORO, JAPONIA

Lista startowa

Na liście startowej widnieją nazwiska zaledwie 37 skoczków, reprezentujących 7 nacji. W zmaganiach reprezentacja Japonii wystartuje w poszerzonym o grupę krajową 10-osobowym składzie. Po raz pierwszy tej zimy na arenie międzynarodowej zaprezentują się m.in. Noriaki Kasai czy Yukiya Sato. Ponadto, do startu przystąpią też chociażby Tomofumi Naito i Keichii Sato. Z czołówki klasyfikacji generalnej zabraknie 3. Constantina Schmida, 6. Sindre Ulvena Joergensena oraz 8. Stephana Embachera. Wszyscy ci zawodnicy obecnie biorą udział w zawodach Pucharu Świata na polskiej ziemi.

Polacy przybyli do Japonii tylko w dwuosobowym zestawieniu. Na Okurayamie swoich sił spróbują Klemens Joniak i Jan Habdas. Pierwotnie, do startu anonsowany był także Kacper Juroszek, lecz 22-latek w międzyczasie zachorował.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Yukiya Sato, fot. Neja Tamshe

Harmonogram Pucharu Kontynentalnego w Sapporo

Plan zawodów, fot. Maksim Bartolj

Chwila wspomnień

W ubiegłym sezonie w Sapporo także odbyły się 3 konkursy Pucharu Kontynentalnego. Odbyły się one w dniach 14-15.01.2023 roku. Pierwszego dnia rywalizacji najlepszy okazał się Sondre Ringen, pokonując Philippa Aschenwalda i Matiję Vidica. Nazajutrz rozegrano dwa pozostałe konkursy. Najpierw zwyciężył Joacim Oedegaard Bjoereng przed Tomaszem Pilchem i Zakiem Mogelem. Następnie zaś Bjoereng musiał uznać wyższość Aschenwalda, a podium uzupełnił Fredrik Villumstad.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródła informacji: fis-ski.com, skisprungschanzen.com
Źródła grafiki: Maksim Bartolj, Neja Tamshe

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać