Puchar Kontynentalny w Zakopanem: Paweł Wąsek triumfuje w konkursie, Ortner w klasyfikacji generalnej

przez Stylowo z Telemarkiem

W niedzielne południe na Wielkiej Krokwi (K-125, HS-140) zostały rozegrane finałowe zmagania z cyklu Pucharu Kontynentalnego. W Zakopanem najlepszy okazał się Paweł Wąsek przed Clemensem Aignerem i Zakiem Mogelem. Ponadto Maximilian Ortner został triumfatorem klasyfikacji generalnej sezonu 2023/2024.

Clemens Aigner, Paweł Wąsek, Zak Mogel, fot. Zofia Hunkiewicz

Seria próbna

Seria próbna przed dzisiejszym konkursem indywidualnym została odwołana. Powodem tej decyzji było czyszczenie śniegu, który spadł minionej nocy i uniemożliwiał rozpoczęcie zawodów, zalegając na zeskoku.

Maximilian Ortner, fot. Martyna Okrzesik

Pierwsza seria

Liderem na półmetku był reprezentant Austrii – Maximilian Ortner. Wylądował on na 134. metrze i w rezultacie wyprzedzał drugiego Pawła Wąska (135 m) o 6,1 punktu. Trzecią lokatę zajmował Clemens Aigner (134 m), czwarty był jego kolega z drużyny – Jonas Schuster (133 m). Fenomenalną próbę zaprezentował natomiast 5. Włoch – Francesco Cecon (143 m).

Na kolejnych pozycjach znajdowali się kolejno Francisco Moerth (132 m), Luca Roth (134 m), Sakutaro Kobayashi (133 m) oraz Zak Mogel (126 m). Czołową dziesiątkę zamknął utytułowany niemiecki skoczek – Markus Eisenbichler (131,5 m).

Awans do finału wywalczyło także czterech reprezentantów Polski. Czternaste miejsce zajął Klemens Murańka (125,5 m), dwudziesty czwarty był Jakub Wolny (120 m), dwudziesty ósmy Tomasz Pilch (132,5 m), z kolei dwudziesty dziewiąty Łukasz Łukaszczyk (122 m).

Na trzydziestej pierwszej pozycji rywalizację ukończył Marcin Wróbel (130,5 m) przed Klemensem Joniakiem (129 m). Trzydzieste czwarte miejsce zajął Jarosław Krzak (129,5 m), a tuż za nim uplasowali się Andrzej Stękała (122 m), Kacper Tomasiak (128 m) i Tymoteusz Amilkiewicz (122 m). Trzydziesty dziewiąty był natomiast Kacper Juroszek (120 m), a pięćdziesiąty czwarty Adam Niżnik (122,5 m).

Pierwszą rundę konkursową przeprowadzono z 20. i 18. belki startowej.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PIERWSZEJ SERII

Druga seria

W drugiej serii fenomenalny skok oddał reprezentant Polski – Paweł Wąsek, który poleciał na 147. metr zdobywając przy tym bardzo wysokie noty za styl. Drugi finiszował Austriak – Clemens Aigner (144 m), a podium uzupełnił Zak Mogel (141,5 m).

Miejsca poza podium przypadły Słoweńcowi – Maksimowi Bartoljowi (145,5 m) oraz zwycięzcy cyklu – Maximilianowi Ortnerowi (121,5 m), któremu przyszło się mierzyć w niekorzystnych warunkach wietrznych. Szósty był Francesco Cecon (136 m). Ostatecznie zajął lokatę tuż przed Austriakiem – Jonasem Schusterem (141 m) oraz Markusem Eisenbichlerem (139 m) – mistrzem świata z 2019 roku. Czołową dziesiątkę zamknęli kolejno Francisco Moerth (131 m) i Luca Roth (128 m).

Drugim najlepszym z reprezentantów Polski okazał się szesnasty Klemens Murańka (124 m), dziewiętnasty był Jakub Wolny (128,5 m). Warto dodać, że pierwsze w tym sezonie punkty udało się wywalczyć Tomaszowi Pilchowi. Po skoku na 123. metr zajął on dwudzieste ósme miejsce.

Drugą rundę rozegrano z 18., 17., 16., 15., oraz 14. belki.

TOP10 PK w Zakopanem, fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

ZOBACZ KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ PUCHARU KONTYNENTALNEGO 2023/2024

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego w sezonie 2023/2024 został Maximilian Ortner (1243 pkt.). Austriak wyprzedził swoich rodaków – Jonasa Schustera (1195 pkt.) i Francisco Moertha (806 pkt.). Najlepszy z Polaków, Jakub Wolny (306 pkt.), zajął dwudzieste pierwsze miejsce.

Dodatkowe miejsca startowe na pierwszy period Letniego Grand Prix wywalczyły reprezentacje Austrii, Niemiec, a także Słowenii.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.