Raw Air w Vikersund: Kraft z 13. triumfem w sezonie i Pucharem Świata!

przez Szymon Kołtun

Na niedzielne przedpołudnie zaplanowane było nadrabianie sobotnich zaległości w postaci jednoseryjnego konkursu w Vikersund. Zmagania te miały zarazem rozstrzygnąć o składzie skoczków, którzy będą mogli wziąć udział w finale Raw Air 2024 z 30 najlepszymi zawodnikami cyklu. Na Vikersundbakken (K-200, HS-240) najlepszy okazał się Stefan Kraft.

Vikersund Skiflygingsbakke K200 HS240
Vikersund Skiflygingsbakke K200 HS240 źródło: skisprungschanzen.com

ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W VIKERSUND: PETER PREVC TRIUMFATOREM PROLOGU

Konkurs

Pierwsza z dwóch niedzielnych potyczek rozpoczęła się z pewnym opóźnieniem ze względu na nietypową sytuację. Otóż jeden z przedskoczków zgubił na zeskoku kawałek wiązania, który mógłby stanowić niebezpieczeństwo dla skoczków. Konkurs rozegrano z 14., 13., 12., 11. i 10. belki startowej.

Zmagania od mocnego uderzenia rozpoczął Kasperi Valto (207,5 m), na dzień dobry bijąc swój rekord życiowy. Jak się okazało, rezultat ten wystarczył jedynie do 31. miejsca. Tuż po Finie zaprezentował się Noriaki Kasai (212,0 m), który końcowo uplasował się na 27. pozycji. Świetnym lotem na wczesnym etapie rywalizacji popisał się Benjamin Oestvold (230,5 m), lecz Norweg został zdyskwalifikowany za nieprawidłową długość nart. Jego występ przyczynił się natomiast do pierwszej roszady platformy startowej (z 14. na 13.). Spośród zawodników skaczących z tego rozbiegu najlepiej wypadli słabo dysponowani w tym sezonie Norwegowie: 4. Halvor Egner Granerud (232,5 m) oraz 5. Robert Johansson (220,5 m). Po skoku tego pierwszego belka osunęła się na 12. stopień. To nie przeszkodziło jednak Domenowi Prevcowi (236,5 m) w pokazaniu swoich wielkich lotniczych umiejętności.

W osłupienie kibiców wprawił genialny występ Daniela Hubera. Austriak znacząco wywindował swój rekord życiowy, uzyskując 247,5 metra! Oczywiście, skutkowało to kolejną korektą najazdu, co nie wpłynęło pozytywnie na skoki kolejnych panów. Kiedy wydawało się, że Huber będzie mógł cieszyć się z drugiego w karierze zwycięstwa w Pucharze Świata, znalazł pogromcę w osobie Stefana Krafta (244,5 m).

Austriak tym samym wykonał bardzo duży krok w kierunku małej Kryształowej Kuli i zwycięstwa w Raw Air 2024. Jest to jego 117. podium w Pucharze Świata, co daje mu już samodzielne pierwsze miejsce na liście wszechczasów, uwzględniając obie płcie. Jednocześnie zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Z kolei dla Hubera jest to pierwsze miejsce w czołowej trójce od ponad 2 lat.

Poza kilkoma rekordami życiowymi w długości lotu, dwóch skoczków poprawiło swoje najlepsze rezultaty w Pucharze Świata. Chodzi o 11. Yevhena Marusiaka (216,5 m) oraz 16. Tate’a Frantza (213,0 m).

Czołowa dziesiątka konkursu, fot. tripadvisor.dk

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Raw Air 2024

W klasyfikacji Raw Air Kraft (1822.8 pkt) ma już 82.2 przewagi nad Peterem Prevcem (1740.6 pkt). Trzeci jest wciąż Johann Andre Forfang (1704.9 pkt).

O 15:30 rozpocznie się finał Raw Air z udziałem czołowej 30 klasyfikacji generalnej.

ZOBACZ KLASYFIKACJĘ RAW AIR

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródło informacji: fis-ski.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać