Puchar Świata w Bad Mitterndorf: Triumf Graneruda

przez Stylowo z Telemarkiem

W niedzielę nadszedł kolejny dzień rywalizacji Pucharu Świata w Bad Mitterndorf na skoczni Kulm, o której więcej możecie dowiedzieć się tutaj. Do zawodów przystąpiło 40 zawodników, którzy przeszli poprzedzające konkurs kwalifikacje. Jak poradzili sobie Polacy? Czy Halvor Egner Granerud powiększył przewagę nad Dawidem Kubackim w klasyfikacji generalnej PŚ? Odpowiedzi na te pytania poznacie w dzisiejszym artykule!

Bad Mitterndorf, Kulm fot. Artur Bała
Bad Miiterndorf, Kulm fot. Artur Bała

Kwalifikacje

W kwalifikacjach udział wzięło 57 zawodników. Na starcie jedynie nie pojawił się Fin Antti Aalto. Warunki pozwoliły na przeprowadzenie sprawiedliwych kwalifikacji, jednakże po lepszych skokach jury obniżało belkę. W rezultacie zawodnicy rozpoczęli od 19. belki startowej, kończąc na 13. Pierwszy z Polaków – Jakub Wolny – wylądował na 192,5 metrze. W związku z tym uplasował się na 44. pozycji tym samym nie kwalifikując się do konkursu. Prezentujący się regularnie na dobrym poziomie Aleksander Zniszczoł, osiągnął 221,5 metrów i zajął 15. miejsce. Dwie pozycję za nim uplasował się Kamil Stoch (219m). Miejsce 6. zajął Dawid Kubacki (224m), a 3. Piotr Żyła (225,5m). Zwycięzcą kwalifikacji został Stefan Kraft, oddając skok na 225,5 metr.

Pierwsza seria

W pierwszej serii na starcie pojawiło się 40 zawodników, którzy przeszli rozegrane chwilę wcześniej kwalifikacje. Rozpoczęto ją od 16 belki startowej. Największym zaskoczeniem okazał się Ukrainiec Yevhen Marusiak, który dostał się do czołowej trzydziestki. Ostatni raz Ukraina zdobyła punkty za sprawą Witaljia Szumbareca w 2010 roku! Tym razem Aleksander Zniszczoł nie poradził sobie tak dobrze jak w kwalifikacjach. Wylądował na 212 metrze, zajmując 21. miejsce po pierwszej serii. Podobnie poradził sobie Kamil Stoch (216m), który zajmował 16. pozycję. Ponadto poza czołową dziesiątką, na 14. miejscu, znalazł się Dawid Kubacki (214,5m). Najlepszym z Polaków okazał się być Piotr Żyła, szybując na 226,5 metr, co w rezultacie pozwoliło mu zając 5. pozycję. Liderem na półmetku został Halvor Egner Granerud, wykonując fenomenalny lot na odległość 234,5 metra. Tuż za nim ze stratą 0,8 punktu uplasował się zwycięzca kwalifikacji Stefan Kraft (233m). Natomiast trzecie miejsce zajmował Timi Zajc (234m).

Druga seria

Drugą serię rozpoczął Yukiya Sato z 15. belki startowej, która pozostała niezmieniona do końca zawodów. Aleksander Zniszczoł (208,5m) oraz Kamil Stoch (208m) oddali podobne skoki, kończąc konkurs kolejno na 19. i 20. pozycji. Podobnie jak w pierwszej serii, Dawid Kubacki osiągnął słabszy rezultat (208,5m), kończąc rywalizację na 16 miejscu. Biorąc pod uwagę doskonałą formę Graneruda, takie wyniki nie pomagają Kubackiemu w nadrobieniu strat do obecnego lidera PŚ. Jednakże Piotr Żyła (220m) zakończył konkurs na 6. pozycji, osiągając tym samym najlepszy wynik wśród Polaków. W rezultacie zawody w Bad Mitterndorf wygrał Halvor Egner Graneruda (235m), powiększając przewagę nad rywalami w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na drugiej pozycji ze stratą 4,1 punktu uplasował się Timi Zajc (230,5m). Natomiast trzecie miejsce zajął Stefan Kraft (229m). Poza podium na 4. pozycji znalazł się Andreas Wellinger (230m), który od pewnego czasu prezentuje bardzo dobrą formą i plasuje się najwyżej wśród Niemców.

Halvor Egner Granerud
Halvor Egner Granerud

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła grafiki: skisprungschanzen

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać