Puchar Świata w Hinterzarten: Zwycięstwo Althaus, pierwsze podium Strate!

przez Stylowo z Telemarkiem

W sobotę rozegrany został pierwszy konkurs Pucharu Świata pań na skoczni w Hinterzarten, o rozmiarze HS111 i punkcie konstrukcyjnym umiejscowionym na 100 metrze. Kwalifikacje zwyciężyła Ema Klinec, natomiast Abigail Strate wywalczyła swoje pierwsze podium w karierze. Zapraszamy do przeczytania!

fot. Schwarzwälder Bote

Kwalifikacje

Wczoraj, ze względu na warunki, kwalifikacje zostały przeniesione na dzień dzisiejszy. Udział w nich wzięły 43 zawodniczki. Na starcie zabrakło z niewyjaśnionych na ten moment okoliczności Polki Nicole Konderli. Zwyciężyła Słowenka Ema Klinec, która skakała z obniżonej o dwa stopnie, 33. belki. Fakt ten jednak nie powstrzymał jej od skoku na 108 metr i ostateczny triumf. Druga była Chiara Kreuzer (106,5m), a trzecia liderka Pucharu Świata Eva Pinkelnig (103m).

Przez kwalifikacyjne nie przebrnęły Kanadyjka Nicole Maurer (61m), Niemka Klara Lebelt (69,5m) oraz Andreea Diana Trambitas (77,5m) z Rumunii. Polki, poza wyżej wymienioną Konderlą, zdołały przejść do konkursu:
34. Paulina Cieślar 84,5m
38. Kinga Rajda 81m

Konkurs – pierwsza seria

Konkurs rozpoczęła Pia Lilian Kübler. 20-latka skoczyła 88,5m, co końcowo dało jej miejsce w drugiej serii. Do rundu finałowej dostały się dwie Chinki Xueyao Li i Qi Liu. Pierwsza z nich skoczyła 87,5m, a jej rodaczka Liu 10 metrów dalej. Gorszy skok oddała Silje Opseth (90 m), co dało jej dopiero 25. pozycję.

Na prowadzeniu z wyraźną przewagą znalazła się Katharina Althaus, po skoku 107 metrowym co dało jej rezultat 136,3 punktów. W rezultacie przełożyło się to na przewagę 14,9 punktu nad drugą Sarą Takanashi (103,5m). Trzecia zaś była Abigail Strate (103m), która traciła do Japonki 5,7 punktu.

Inna z Japonek, Yuka Seto, jako pierwsza skoczyła ponad punkt konstrukcyjny, ponieważ na 101 metr, co dało jej 5. pozycję po pierwszej serii. W sumie mieliśmy tylko 6 skoków ponad punkt „K”. Obie Polki odpadły w pierwszej serii. Pierwsza z nich Paulina Cieślar oddała nieudaną próbę na 74,5 metrów, natomiast Kinga Rajda oddała skok na 79 metr.

Konkurs – druga seria

Zajmująca 30. pozycję Xueyao Li skoczyła 83 metrów, co nie dało jej możliwości poprawienia miejsca. Równie słabo spisała się Norweżka Silje Opseth (4. miejsce w klasyfikacji generalnej), która nie radzi sobie na obiekcie w Hinterzarten. W drugiej próbie skoczyła raptem 90 metrów, choć warunki były znacznie lepsze.


Dobrymi próbami popisały się Lara Malsiner oraz Nozomi Maruyama, pierwsza z nich skoczyła 95,5 metrów, a druga 96,5 m. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt awansu 8. lokat do góry przez obie zawodniczki.

Liderka klasyfikacji generalnej, Eva Pinkelnig skoczyła w drugiej próbie 97 metrów, jednak długo nie liderowała, ponieważ już po chwili wyprzedziła ją Chinka Qi Liu, po skoku 100,5 metrowym w niełatwych warunkach! Tuż po tym skakały dwie Norweżki Stroem (99,5m) i Lundby (90,5m), które również dobrze poradziły sobie w ciężki warunkach.

Ostatnią dziesiątkę zaczynała Niemka Anna Rupprecht, skokiem 88,5 metra, ten jednak był niezbyt dobry. Niemka straciła kilka pozycji. Yuki Ito skoczyła 102 metry, a Ema Klinec 105,5 metra. Na podium wraz ze Słowenką stanęła Abigail Strate, która początkowo przegrywała z nią o 1,3 punktu. Sara Takanahi skoczyła bowiem 101 metrów, natomiast odjęto jej punkty za sprzyjający wiatr, co kosztowało ją podium. Dla Strate jest to pierwsze podium w karierze.

Triumf przypieczętowała 102 metrowym skokiem Katharina Althaus, która nad drugą Klinec miała 21,2 punktu przwagi. Tuż za podium uplasowała się Sara Takanahi, a piąta była Chiara Kreuzer po skoku na 94 metry.

TOP30 wyniki konkurs fot. FIS APP

Protokół z pełnymi wynikami (kliknij)

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – FacebookInstagram oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać