Puchar Świata w Lahti: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Magdalena Rutkowska

Po rywalizacji w austriackim Hinzenbach, Puchar Świata kobiet przenosi się do Lahti. Zawodniczki rywalizować będą na obiekcie Salpausselkä (HS130). Co ciekawe, na weekend zaplanowano tylko jeden konkurs indywidualny, który poprzedzać będą kwalifikacje.

Salpausselkä, fot. Maksim Bartolj

Skocznia duża w Lahti

Salpausselkä to obiekt HS130, którego punkt konstrukcyjny obiektu znajduje się na 116 metrze. Obok niego stoją jeszcze dwie mniejsze skocznie – HS100 oraz HS70. Wszystkie skocznie posiadają także igelit i sztuczne oświetlenie, które umożliwia skoki w godzinach wieczornych. Oficjalną rekordzistką fińskiej skoczni w Lahti jest reprezentantka Norwegii – Anna Odine Stroem, która w sezonie 2022/2023 poszybowała na odległość 123.5 metra.

Otwarcie kompleksu w Lahti miało miejsce w 1972 roku. Fińska miejscowość słynie z niekorzystnych warunków wietrznych. Mimo tego, że największa skocznia posiada specjalną osłonę przeciwwiatrową to i tak, zawody często są przerywane przez silne podmuchy.

Listy startowe

Na starcie zawodów Pucharu Świata kobiet w fińskim Lahti pojawi się czterdzieści jeden zawodniczek z jedenastu reprezentacji. Względem zmagań w Hinzenbach, w zawodach nie wystąpią m.in. reprezentantki Czech oraz Chin, a także Julia Muehlbacher, Alvine Holz, czy Tina Erzar. Do rywalizacji pierwszoligowej powracają natomiast Hannah Wiegele, Pia Lilian Kuebler, a także Ajda Kosnjek.

W zawodach w Lahti wezmą udział trzy Polki. Decyzją szkoleniowca kadry kobiet – Haralda Rodlauera – swoje skoki na fińskim obiekcie zaprezentują Pola Bełtowska, Anna Twardosz, a także Nicole Konderla, dla której będzie to drugi start w tym sezonie w pierwszoligowych zmaganiach. Względem ubiegłotygodniowej rywalizacji w austriackim Hinzenbach, w drużynie zabraknie Natalii Słowik.

Nicole Konderla, fot. Dominika Śmiech

Obecną liderką klasyfikacji generalnej Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich jest Słowenka Nika Prevc, z sumą 1079 punktów. Na drugim miejscu w tabeli plasuje się Austriaczka Eva Pinkelnig (871 pkt), zaś trzecią pozycję obejmuje reprezentantka Japonii – Yuki Ito (826 pkt). Jedyną Polką, która posiada pucharowe punkty w cyklu 2023/2024 jest pięćdziesiąta Anna Twardosz, z 6-punktową notą.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram zawodów

W nadchodzący weekend w Finlandii, do zmagań przystąpią nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Ze względu na mocny wiatr, nie dokończono styczniowego konkursu mężczyzn w Szczyrku. Ostatecznie Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) końcem stycznia ogłosiła, iż Lahti będzie gospodarzem dodatkowego konkursu mężczyzn, w rekompensacie za odwołane zmagania w Polsce. W efekcie przełożono rywalizację kobiet z godzin wieczornych, na poranne. Niezadowolenie z tej decyzji wyrażała m.in. reprezentantka gospodarzy – Jenny Rautionaho.

ZOBACZ TEŻ: DODATKOWY KONKURS PUCHARU ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH W LAHTI

Harmonogram zawodów Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich w Lahti:

Czwartek, 29.02.2024
16:00 – Oficjalny trening
18:00 – Kwalifikacje

Piątek, 01.02.2024
08:00 – Seria próbna
09:00 – Konkurs indywidualny

Chwila wspomnień

Przed rokiem, zawody Pucharu Świata kobiet, swój finał miały w fińskim Lahti. Wówczas na obiekcie Salpausselkä (HS130), triumf wywalczyła reprezentantka Japonii – Yuki Ito. O 1.2 punktu za nią, uplasowała się kontuzjowana w tym sezonie, Norweżka Anna Odine Stroem, zaś na najniższym stopniu podium stanęła Niemka Katharina Schmid. Polki nie wzięły udziału w konkursie.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: fis-ski.com, wikipedia.org, własne

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać