Puchar Świata w Lake Placid: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Magdalena Rutkowska

Na koniec tygodnia rywalizacja na najwyższym szczeblu przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, do Lake Placid. Jest to jedyny w tym sezonie weekend Pucharu Świata w Ameryce Północnej. Zaplanowano dwa konkursy indywidualne, a także rywalizację duetów.

Skocznia w Lake Placid, fot. Maksim Bartolj

Skocznia w Lake Placid

Zawodnicy rywalizować będą na dużym obiekcie HS128, należącym do kompleksu MacKenzie Intervale Ski Jumping Complex. Oprócz największej skoczni, w okolicy znajdują się także 4 inne: K90, H48, K20 i K10. Lake Placid aż dwa razy było organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1932 i 1980 roku. Obecnym rekordzistą obiektu jest Japończyk – Ryoyu Kobayashi, swój rekord ustanowił on wszakże w lutym 2023 roku. Próba ta miała zaś miejsce podczas zawodów Pucharu Świata, które były pierwszym od 33 lat konkursem przeprowadzonym w stanie Nowy Jork. Obiekt jest miejscem treningów kadry narodowej Stanów Zjednoczonych, umożliwia także skakanie latem, dzięki posiadanemu igielitowi.

ZOBACZ TEŻ: MACKENZIE INTERVALE SKI JUMPING COMPLEX – LAKE PLACID, STANY ZJEDNOCZONE

Listy startowe

Do rywalizacji w weekend przystąpi 51 skoczków. Będziemy mieli okazję podziwiać próby najlepszych zawodników, a pojawi się również jedno nazwisko, które nie figurowało w najwyższej randze w tym sezonie.

Cała czołowa trójka klasyfikacji generalnej będzie obecna w Lake Placid. Obecnym liderem rangi nadal pozostaje doskonale dysponowany Stefan Kraft, który zgromadził do tej pory 1129 punktów. W walce o Kryształową Kulę goni go Andreas Wellinger, tracący 178 oczek, a trzecie miejsce zajmuje Ryoyu Kobayashi (896 pkt).

Już jakiś czas temu media obiegła informacja o planowanej nieobecności Petera Prevca w Stanach Zjednoczonych. Słoweńcy zaczęli zmagać się więc z pewnymi brakami kadrowymi wśród najsławniejszych nazwisk. Szybko jednak zdecydowali się na wcześniejsze powołanie Zaka Mogela na zawody Pucharu Świata w Willingen. Zastąpił on kontuzjowanego Anze Laniska. Tym razem dołożyli oni jeszcze jednego sportowca z zaplecza, który solidnie spisywał się w drugiej randze – Pucharze Kontynentalnym. Mowa tu bowiem o Maksimie Bartolju. To właśnie on zaliczy swój pierwszy występ w Pucharze Świata tej zimy.

Maksim Bartolj, fot. Martyna Okrzesik

Zmiany zaszły również w austriackich szeregach. Od zespołu tymczasowo został odsunięty Jan Hoerl. W jego miejsce wpisano zaś zawodnika, którego mieliśmy szansę oglądać podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem – Clemens Aigner. W drużynie utrzymał się także Daniel Huber powołany na wcześniejszy weekend w Willingen.

Ostatnią nacją, która dokonała poważniejszych roszad jest ekipa norweska. Do zespołu dołączył nieobecny podczas Pucharu Świata w Niemczech Sindre Ulven Joergensen. Ze składu ponownie wypadł natomiast weteran Robert Johansson.

Powołanie na zawody wówczas otrzymało pięciu naszych reprezentantów. Ostatecznie na liście startowej niezmiennie zobaczymy nazwiska takich zawodników jak Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek czy Dawid Kubacki. Ponadto nie zabraknie również najwyżej z sklasyfikowanego reprezentanta Polski w klasyfikacji generalnej cyklu – Aleksandra Zniszczoła. Taki sam skład będzie obowiązywał na konkursy w Sapporo.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram zawodów

Na weekend w Lake Placid zaplanowano dwa konkursy indywidualne oraz zmagania w formule Super Team. W piątek zawodnicy przystąpią do rywalizacji o miejsce w sobotnim konkursie indywidualnym. Po rozegraniu pierwszego konkursu, w indywidualnego skoczkowie będą skakać w duetach, w których do startu przystąpi zaledwie 11 drużyn. Jest to najmniejsza liczba zespołów w tym formacie, która powoduje, że do drugiej serii z trzech awansują wszystkie drużyny. Niedzielnych zmagań nie poprzedzą kwalifikacje. Odwołano je, a także nie zastąpiono ich serią próbną, czy treningami.

Dokładny harmonogram zawodów

Piątek, 09.02.2024

20:30 – oficjalny trening
23:00 – kwalifikacje

Sobota, 10.02.2024

14:15 – seria próbna
15:15 – konkurs indywidualny
22:00 – seria próbna
23:00 – konkurs duetów

Niedziela, 11.02.2024

15:15 – konkurs indywidualny

Na zakończenie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

Źródła informacji: fis-ski.com, skisprungschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać