Puchar Świata w Lillehammer: Riiber ponownie najlepszy

Nadszedł czas na pierwsze zmagania dwuboistów w norweskim Lillehammer, które jest dla nich drugim przystankiem cyklu Pucharu Świata. Kombinatorzy norwescy w sobotnie przedpołudnie przystąpili do rywalizacji na Lysgårdsbakken (HS-98), a następnie rywalizowali w biegu na 10 km. Ostatecznie zwycięzcą pierwszego konkursu w Lillehammer okazał się Jarl Magnus Riiber.

Jarl Magnus Riiber, fot. Geir Olsen / NTB

Seria skoków na HS-98

Tego dnia dwuboiści rozpoczęli swoje zmagania od razu od serii konkursowej skoków, która rozpoczęła się chwilę po zakończeniu rywalizacji kobiet.

Jako pierwszy swoją próbę oddawał Joergen Berget Storsveen z Norwegii, który poszybował na odległość 88.5 metra, co w efekcie dało mu 39. miejsce, po serii rozgrywanej na skoczni. Z numerem drugim startować miał debiutujący w Pucharze Świata Torje Seljeset, jednak młody Norweg nie został dopuszczony do startu.

Zmagania na skoczni tradycyjnie zdominował Jarl Magnus Riiber. Norweg oddał najdłuższą próbę na odległość 102 metrów, z piątej platformy startowej. Był to jedyny skok przekraczający linię setnego metra. Na drugiej pozycji plasował się Japończyk Ryota Yamamoto (99.5 m), który już na starcie posiadał 56 sekund straty do 26-letniego reprezentanta Norwegii. Najlepszą trójkę dopełnił Estończyk Kristjan Ilves (97.5 m).

Czwartą notę uzyskał starszy z braci Rettenegger – Thomas (97.5 m), a tuż za nim uplasował się Martin Fritz (96 m). Szósty wynik wywalczył Jens Luraas Oftebro (96.5 m), natomiast siódmy Stefan Rettenegger (98 m). Czołową dziesiątkę zamykał Johannes Lamparter (93 m) oraz ex aeqo na dziewiątej pozycji Joergen Graabak (95 m) oraz Terence Weber (95 m).

Rywalizację rozegrano z belek numer 8. oraz 7.. Dodatkowo Johannes Lamparter oddawał swoją próbę z platformy numer 6., natomiast Jarl Magnus Riiber startował z 5. poziomu najazdu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII SKOKÓW

Bieg na 10 km

Ostatecznie to Jarl Magnus Riiber zdominował konkurencję i po raz kolejny sięgnął po zwycięstwo. Norweg dotarł samotnie do mety, osiągając czas 25.38.0. Podobnie jak w rywalizacji pań, całe podium należało do reprezentantów gospodarzy. W efekcie na drugim stopniu podium uplasował się Jens Luraas Oftebro (+35.5), natomiast trzeci rezultat uzyskał Joergen Graabak (+36.8). Czołową piątkę dopełnili reprezentanci Niemiec – Julian Schmid (+39.5 m) oraz Johannes Rydzek (+40.4).

Szósty wynik uzyskał Johannes Lamparter (+41.6), a tuż za nim do mety dobiegł Kristjan Ilves (+42.2). Miejsca w najlepszej dziesiątce wywalczyli także Eero Hirvonen (+42.7), Stefan Rettenegger (+44.3) oraz Franz-Josef Rehrl (+47.9).

Wyniki sobotniego konkursu mężczyzn w Lillehammer, fot. Andrea Campregher

W biegu nie wziął udziału reprezentant Czech Ondrej Pazout. Dodatkowo wyścigu nie ukończył Norweg Sebastian Oestvold.