Puchar Świata w Oberstdorfie: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Magdalena Rutkowska

Po zmaganiach w Azji, Puchar Świata przenosi się z powrotem do Europy. W niemieckim Oberstdorfie odbędą się dwa konkursy indywidualne oraz jedne zmagania duetów. Warto wspomnieć, że w ten weekend rywalizacja odbędzie się w mamuciej skoczni, a zawodnicy będą walczyć o punkty do klasyfikacji Pucharu Świata w lotach narciarskich.

Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS235), źródło: brunnenhof-oberstdorf.de

Heini-Klopfer-Skiflugschanze

We wszystkie cztery dni rywalizacja będzie rozgrywała się na skoczni mamuciej Heini-Klopfer-Skiflugschanze (HS235). Skocznia HS235, jest jednym z czterech aktywnych obiektów do lotów narciarskich. Mimo swojej okazałości, jest on najmniejszym mamutem ze wszystkich. Przypominamy, że pozostałe znajdują się w Planicy, Bad Mitterndorf oraz w Vikersund. Tego typu obiekt znajduje się także w czeskim Harrachovie, lecz obecnie nie jest przygotowany na to, aby przyjąć zawodników.

Heini-Klopfer-Skiflugschanze, na której będą przebiegać konkursy, została wybudowana w 1973 roku, a jej punkt konstrukcyjny znajduje się na dwusetnym metrze. Rekordzistą jest Słoweniec – Domen Prevc (242.5 metra), który swój daleki skok oddał 20 marca 2022 roku. Aktualnie trybuny, które znajdują się przy obiekcie są w stanie pomieścić aż 40 000 osób!

Listy startowe

Na loty w Oberstdorfie zostało powołanych czterech polskich skoczków. Decyzją Thomasa Thurnbichlera, w Niemczech wystartują: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, a także Aleksander Zniszczoł. Podobnie jak w zeszłym tygodniu, w składzie zabraknie najmłodszego – Pawła Wąska. Na starcie nie pojawi się również, obecny wcześniej w Sapporo Klemens Murańka, mimo, że pierwotnie był on uwzględniony w składzie. –„Klemens Murańka nie czuje się w stu procentach pewny, by wziąć udział w lotach narciarskich, więc postanowiliśmy, że wróci do domu” – podaje trener Thomas Thurnbichler.

ZOBACZ TEŻ: CZTERECH BIAŁO-CZERWONYCH NA STARCIE ZAWODÓW W OBERSTDORFIE. PROBLEMY POLSKIEJ KADRY.

Lista startowa czwartkowych kwalifikacji liczy pięćdziesiąt trzy nazwiska zawodników z czternastu nacji. Najliczniejszą reprezentacją będzie drużyna Niemiec, która postanowiła skorzystać z możliwości wystawienia kwoty krajowej, jednak nie zostanie ona w pełni wykorzystana. Powołanie na zawody otrzymali Andreas Wellinger, Karl Geiger, Felix Hoffmann, Stephan Leyhe, Pius Paschke oraz Philipp Raimund. Ponadto w ramach grupy narodowej wystartują Finn Braun, Martin Hamann, a także Luca Roth.

Oprócz Klemensa Murańki, ze startu w konkursach lotów narciarskich zrezygnowali m.in. Francesco Cecon, Antti Aalto oraz Noriaki Kasai. Ponadto do rywalizacji po 3-tygodniowej przerwie, powraca Halvor Egner Granerud.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Obecnym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po konkursach w Sapporo jest niezmiennie Austriak Stefan Kraft, z sumą 1386 punktów. Drugą pozycję w tabeli zajmuje Japończyk Ryoyu Kobayashi (1181 pkt), zaś trzeci wynik należy do Niemca Andreasa Wellingera (1102 pkt), który stracił drugie miejsce w tabeli na rzecz Kobayashiego.

Harmonogram

Na weekend w Oberstdorfie zaplanowano dwa konkursy indywidualne oraz rywalizację w formacie super team. Z tego powodu kwalifikację odbędą się wcześniej niż zazwyczaj – w czwartek. To właśnie na ich podstawie trenerzy wybiorą kto będzie reprezentował ich kraj w piątkowych duetach. W sobotę, tradycyjnie zawodnicy, którzy przeszli kwalifikacje zmierzą się w konkursie indywidualnym. Następnego dnia o 14:30 odbędzie się seria kwalifikacyjna przed kolejnymi zmaganiami, które zaplanowano na niedzielne popołudnie.

Szczegółowy harmonogram zawodów w Oberstdorfie

Czwartek, 22.02.2024
14:15 – Oficjalny trening
16:40 – Kwalifikacje

Piątek, 23.02.2024
15:45 – Konkurs duetów

Sobota, 24.02.2024
14:30 – Seria próbna
16:00 – Konkurs indywidualny

Niedziela, 25.02.2024
14:30 – Kwalifikacje
16:00 – Konkurs indywidualny

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna, fis-ski.com

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać