Puchar Świata w Planicy: Triumf Pinkelnig w ostatnich zawodach

przez Dorota Romanowicz

Zawodami na Srednjej Skakalnicy (K-95 m, HS-102 m) zakończył się sezon Pucharu Świata kobiet w skokach narciarskich w sezonie 2023/24. Spośród trzydziestu zgłoszonych do startu zawodniczek, najlepsza okazała się Eva Pinkelnig. Na starcie nie pojawiły się reprezentantki Polski.

Serie treningowe

Pierwsza seria treningowa z całości została rozegrana z 15. belki startowej. Zwyciężyła Eva Pinkelnig (94,5 m), druga była Heidi Dyhre Traaserud (93,5 m), zaś trzecia Thea Minyan Bjoerseth (94,5 m). Przeciętnie spisała się reprezentantka gospodarzy i zdobywczyni Kryształowej Kuli- Nika Prevc, która zajęła 16. lokatę (85 m).

Następny skok Słowenki był dużo lepszy – 97 metrów pozwoliło zająć jej 7. miejsce w drugim treningu. Świetną próbę oddała Sara Takanashi (100 m). Za nią uplasowały się Lisa Eder (97.5 m) oraz Alexandria Loutitt (93,5 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI SERII TRENINGOWYCH

Pierwsza seria konkursowa

Całą rywalizację przeprowadzono z platformy numer 17. Na pierwszy, bardzo dobry skok nie trzeba było czekać długo. Mająca plastron z numerem 4 – Heidi Dyhre Traaserund skoczyła 91 metrów – co jak się okazało, wystarczyło jej na zajęcie 8. miejsca po pierwszej serii. Bezpośrednio za Norweżką uplasowały się znakomite zawodniczki- Nika Kriznar, Marita Kramer, Julia Muehlbacher, Josephine Pagnier, a także Yuki Ito.

Najdalszy skok w pierwszej serii konkursowej oddała Eva Pinkelnig (100.5 m) i to właśnie ona, z przewagą 1.5 punktu nad Alexandrią Loutitt (100 m) oraz 3,1 punktu nad Niką Prevc (96.5 m) dzierżyła prowadzenie. Nie zachwyciły natomiast Niemki – najlepsza z nich, Selina Freitag, skoczyła 89 m i zajmowała 14. miejsce. Na starcie nie stanęła Luisa Goerlich.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PO PIERWSZEJ SERII

Druga seria konkursowa

Pomimo świetnego skoku, jaki oddała Sara Takanashi (100 m), zawodniczki zajmujące lokaty w czołowej trójce po pierwszej serii obroniły swoje pozycje. Jeszcze dalej od Japonki poleciały Alexandria Loutitt (101.5 m), a także Eva Pinkelnig (103.5 m). Dzięki tej rekordowej próbie, Austriaczka wygrała konkurs z przewagą 2.8 punktów nad Kanadyjką. Czołową trójkę uzupełniła Nika Prevc ze stratą 9.3 punktu do zwyciężczyni. Ponadto dzięki zajęciu 2. miejsca w dzisiejszej rywalizacji, Loutitt zapewniła sobie miejsce na trzecim stopniu podium w całym cyklu Pucharu Świata.

Najlepsza dziesiątka finałowego konkursu Pucharu Świata kobiet w Planicy, fot. Maksim Bartolj

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Cykl Pucharu Świata

Przed zawodami w Planicy oczywistym było, że zwyciężczynią Kryształowej Kuli za sezon 2023/24 zostanie Nika Prevc. Finalnie młoda Słowenka zdobyła 1454 punktów w 24 występach. Na drugim stopniu rywalizację w całym sezonie zakończyła Eva Pinkelnig. Doświadczona Austriaczka w 19 startach zdobyła 1305 punktów. Ostatecznie podium uzupełniła Alexandria Loutitt, która zdobyła w trakcie minionego sezonu 1030 oczek.

źródło informacji: fis-ski.com