Puchar Świata w Sapporo: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Puchar Świata Pań na dwa tygodnie opuszcza Europę. Najlepsze skoczkinie przyjechały do Japonii, gdzie będą rywalizować w dwóch konkursach indywidualnych.

Okurayama, Sapporo, źródło: okurayama-jump.jp

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W WIŚLE: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Listy startowe

W Sapporo zaprezentuje się 58 zawodniczek z 16 krajów. Do rywalizacji dołączają reprezentantki Chin, których nie było w ostatnich konkursach. Powraca także nieobecna w Austrii Katharina Schmid, która zamiast startu w zawodach wybrała spokojny trening. Dodatkowo Japońska drużyna wystąpi w zwiększonym składzie, ze względu na wystawienie grupy narodowej.

Polska drużyna przyjechała w okrojonym składzie. Do tej pory w Pucharze Świata mieliśmy trzy swoje reprezentantki. Tym razem jednak Harald Rodlauer zdecydował się zabrać do Japonii jedynie Annę Twardosz i Natalię Słowik.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Początkowo kwalifikacje do sobotniego konkursu były zaplanowane na piątkowy poranek. Niestety doszło do kuriozalnej sytuacji, kiedy bagaże reprezentantek Słowenii, Kanady, Rumunia i Kosowa zagubiły się w transporcie. W rezultacie zadecydowano o przeniesieniu serii kwalifikacyjnej na sobotę na godzinę 6:30 czasu polskiego.

Skocznia

Okurayama (K123, HS137) jest obiektem, na którym regularnie odbywają się zawody Pucharu Świata. W 1972 roku odbyły się na niej konkursy Igrzysk Olimpijskich. Polscy kibice na zawsze zapamiętają to wydarzenie, ze względu na nieoczekiwany złoty medal, który wywalczył wówczas Wojciech Fortuna.

Obecnie rekordzistką skoczni jest Maren Lundby, która w 2020 roku lądowała tam na 139.5 m. Nie jest to zbyt wyśrubowana odległość, ponieważ rekord męski jest aż o 9 m dłuższy. Kilka lat wcześniej Yuki Ito udowodniła, że panie także mogą lądować tam bardzo daleko, ponieważ skoczyła aż 154 m! Próba ta jednak nie została uznana za oficjalny rekord.

ZOBACZ TEŻ: OKURAYAMA – SAPPORO, JAPONIA

Puchar Świata w Sapporo 2023

W ubiegłym sezonie w Sapporo również odbyły się dwa konkursy indywidualne. Co ciekawe, podium obu z nich było do siebie bardzo podobne. Drugie i trzecie miejsce niezmiennie zajmowały Ema Klinec i ówczesna liderka Pucharu Świata Eva Pinkelnig. W sobotę tryumfowała jednak Katharina Althaus i to ona stanęła na najwyższym stopniu podium. W niedzielę natomiast najlepsza okazała się Silje Opseth.

Polki nie brały udziału w zawodach.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać