Puchar Świata w Vikersund: Niepokonany Kraft!

przez Stylowo z Telemarkiem

Po wczorajszym konkursie (o którym można przeczytać tutaj), przyszedł czas na emocje związane z ostatnimi zmaganiami tegorocznego cyklu Raw Air. Dzisiejsza rywalizacja, która rozstrzygała zwycięzcę tegorocznego cyklu, poprzedzał prolog. Jak poradzili sobie zawodnicy zarówno w prologu jak i w konkursie? Czy Raw Air w tym sezonie uszło zwycięstwu Halvora Egnera Graneruda? Jak poradził sobie Stefan Kraft? Wszystkie szczegóły znajdziecie w tym artykule, serdecznie zapraszamy do lektury!

Stefan Kraft, fot. Neja Tamshe

Prolog

O godzinie 14:30 wystartował ostatni w ramach tegorocznego Raw Air prolog poprzedzający dzisiejszy konkurs. Na starcie zjawiło się 61 zawodników, a oddawali oni swoje skoki z 16, 14, 13 oraz 12 platformy startowej. Większość zawodników miała dość sprzyjający wiatr, ponieważ wiał on z dołu skoczni. Znalazło się jednak kilku zawodników, którym wiatr utrudnił rywalizację, ponieważ wiał on zawodnikom w plecy. Ostatecznie w prologu triumf odniósł Stefan Kraft, który na prośbę trenera skakał z obniżonego rozbiegu, konkretnie z 12. platformy. Uzyskał odległość 236.5 metra, była to najdłuższa odległość prologu. Drugą lokatę ex aequo zajęli Robert Johansson (231 m) oraz Halvor Egner Granerud (235.5 m). Czwarta pozycja należała do Gregora Deschwandena, który poszybował na odległość 229.5 metra. Top 5 zamykał Domen Prevc, którego skok wyniósł 223 metry.

Najlepszym Polakiem w prologu okazał się Kamil Stoch, który wylądował na 214 metrze. Czterech z pięciu Polaków przebrnęło przez prolog i wzięło udział w dzisiejszych zmaganiach. Sztuka ta nie udała się Andrzejowi Stękale, który zakończył prolog na 50. pozycji.

Warto również wspomnieć, iż trzech zawodników poprawiło swój rekord życiowy. Byli to Erik Belshaw (200 m), Danil Vassilyev (158 m) oraz Paweł Wąsek (216.5 m). Ponadto, jeden z zawodników – Remo Imhof został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, co uniemożliwiło mu start w ostatnim konkursie cyklu Raw Air tego sezonu na skoczni Vikersundbakken.

Niestety, na starcie w dzisiejszym prologu jak i konkursie zabrakło Dawida Kubackiego. W oficjalnym komunikacie dowiedzieliśmy się, że Polak nie wziął udziału w dzisiejszych zmaganiach z powodów osobistych.

Pierwsza seria konkursowa

Półtorej godziny później, punktualnie o godzinie 16:00 ruszył ostatni konkurs Raw Air tego sezonu. Początkowo platforma startowa ustawiona była na 15. pozycji, jednak po skoku Karla Geigera na odległość 233 metrów jury zdecydowało się na obniżenie belki startowej do 14. stopnia. Następne obniżenie pozycji startowej (13) nastąpiło po skoku Roberta Johannsona (234 m). Pierwsza pozycja po pierwszej serii należała do Halvora Egnera Graneruda. Norweg skoczył na 234 metr, co dało mu pewne prowadzenie w konkursie. Drugą lokatę objął Stefan Kraft, który osiągnął odległość 246.5 metra, co było najdłuższą odległością pierwszej serii dzisiejszego konkursu. Trzecia pozycja należała do Domena Prevca, który wylądował na odległości 240.5 metra. Czwartym zawodnikiem pierwszej serii został Anze Lanisek, który poszybował na 231 metr. Top 5 dopełnił Timi Zajc, bowiem Słoweniec uzyskał odległość 232 metrów. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch dzięki uzyskanej odległości 222.5 metra uzyskał 9. lokatę.

Seria finałowa

Druga seria konkursowa rozpoczęła się z 14. platformy startowej, jednak nie obyło się bez jego skracania. W ostatnim konkursie tegorocznego Raw Air triumf odniósł Stefan Kraft. Austriak w serii finałowej osiągnął odległość 235.5 metra. Tuż za nim uplasował się Halvor Egner Granerud, którego skok wyniósł 219 metrów. Podium dopełnił Anze Lanisek, który wylądował na odległości 220.5 metra. Czwartą pozycję skokiem na 231 metr zapewnił sobie Michael Hayboeck. Piąta lokata należała do Domena Prevca, który w drugiej serii dzisiejszego konkursu uzyskał odległość 200 metrów. Najlepszym Polakiem dzisiejszego konkursu okazał się Kamil Stoch, bowiem jego odległość wyniosła 227.5 metra.

Wyniki pozostałych Polaków prezentowały się następująco :

15. Piotr Żyła – 218 m & 220.5 m
21. Aleksander Zniszczoł – 205.5 m & 220.5 m
24. Paweł Wąsek – 206.5 m & 214 m

Ponadto, w całym cyklu Raw Air triumf odniósł Halvor Egner Granerud. Ostatecznie jego łączna nota w cyklu wyniosła 2932 punkty. Tuż za nim znalazł się Stefan Kraft, który w całym cyklu uzyskał notę liczącą 2913.8 punktu. Podium cyklu dopełnił Anze Lanisek, którego nota wyniosła 2784.4 punktu. Czwartym zawodnikiem całego cyklu został Ryoyu Kobayashi, który do podium stracił tylko 60 punktów. Piątym zawodnikiem został Daniel Tschofenig, którego łączna nota wyniosła 2721.2 punktu. Najlepszym Polakiem w cyklu został Kamil Stoch z łączną notą 2627.5 punktu.

Najlepsza dziesiątka niedzielnego konkursu w Vikersund

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać