Puchar Świata w Villach: Dublet Niki Prevc

przez Zuzanna Karwacka

Ostatni konkurs dwudniowej rywalizacji Pań w Villach miał miejsce w czwartkowe popołudnie. Zawodniczki najpierw musiały przebrnąć przez kwalifikacje, w których zwyciężyła Nika Prevc. W samym konkursie to również Słowence udało się odnieść triumf.

Villacher Alpen Arena, Villach, źródłó: sv-villach.au
Villacher Alpen Arena, Villach, źródłó: sv-villach.au

ZOBACZ TEŻ: PUCHAR ŚWIATA W VILLACH: PONOWNY TRIUMF PREVC, POLKI BEZ PUNKTÓW

Kwalifikacje

W tej części w Villach udział wzięło 57 skoczkiń. Startowały one z 10, 11. oraz 12. belki. Na obiekcie zabrakło Agnes Reisch, która w środowych zmaganiach upadła i nie była w stanie pojawić się w czwartek na skoczni.

Z zawodniczek, skaczących ze stosunkowo niskimi numerami startowymi najwyżej uplasowała się Annika Belshaw. Ruszająca jako siódma z rzędu uzyskała 83 metry, co zapewniło jej ostatecznie 30. lokatę. Wyprzedziła ją dopiero Nicole Maurer, która swój skok na 84 metr oddawała 17 skoczkiń po Belshaw.

Kwalifikacji ponownie nie udało się przebrnąć Tinie Erzar, która mogła być uważana za asa w rękawie Słoweńców. Uzyskała ona bowiem zaledwie 77.5 metra i skończyła na 47. pozycji.

Warto wspomnieć, że Alexandria Loutitt we wczorajszych zmaganiach podobnie jak Niemka zaliczyła upadek. Według informacji od samej zawodniczki nie uszkodziła się ona jednak na tyle, aby zrezygnować z dalszej rywalizacji. Dziś uzyskała rezultat 83 metrów, co dało jej przeciętną – 16. notę.

Alexandria Loutitt, fot. Martyna Okrzesik

Zwycięstwo ostatecznie odniosła Nika Prevc. Słowenka zaprezentowała aż 97 metrów, dodając do tego 54 punkty za styl. Dzięki świetnemu wynikowi udało jej się wyprzedzić Yuki Ito (93.5 m) o 4.6 punktu. Obydwie Panie startowały z 11. belki i wyprzedziły Jenny Rautionaho, która pokazała 95 metrów z wyższej platformy.

Niestety do konkursu nie udało się zakfalifikować żadnej reprezentantce Polski. Wyniki prezentowały się następujaco:
45. Anna Twardosz – 77.5 m
52. Pola Bełtowska – 74.5 m
57. Natalia Słowik – 69.5 m

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KWALIFIKACJI

Pierwsza seria konkursowa

Na skoczni w Villach pojawiło się tym razem 40 skoczkiń, które przebrnęły przez kwalifikacje. Sędziowie utrzymywali poziom belki na stałym 12. poziomie. Obniżyli go o jeden stopień dopiero przed skokiem liderki Pucharu Świata – Niki Prevc.

Zdecydowanie za spore zaskoczenie uznać można próbę Chiary Kreuzer. Austriaczka, która nadal w tym sezonie szuka stabilnej formy uzyskała 81 metrów. Niestety próba ta nie zapewniła jej awansu do finału i zajęła ona 31. miejsce.

Po raz kolejny średnio zaprezentowała się Marita Kramer. Tym razem reprezentantce Austrii udało się dostać do drugiej serii, aczkolwiek jej skok na 87 metr plasował ją na 18. lokacie.

Niedługo po Austriaczce startowała Abigail Strate. Mimo dobrego wiatru pod narty Kanadyjka lądowała na 88 metrze i znalazła się jeszcze jedną pozycję za Kramer.

Abigail Strate, fot. Martyna Okrzesik

Na prowadzenie wysunęła się ponownie Nika Prevc. Z najniższej platformy zaprezentowała ona 94.5 metra, jednak zarówno noty za styl, jak i kwestia belki zapewniły jej ponad 12 oczek przewagi nad drugą Evą Pinkelnig (94.5 m). Brązową lokatę ze stratą 14.6 punktu do liderki zajmowała zaś Yuki Ito (95 m).

Druga seria konkursowa

Na początku sędziowie postanowili ustawić belkę na dość wysokim 14. poziomie, jednak później uległa ona obniżeniu, za czym nie szły argumenty warunków, gdyż większości skoków Pań towarzyszył dość silny wiatr w plecy.

Po pierwsze zdobycze tego cyklu sięgnęła Annika Belshaw. Amerykanka po skokach na 81.5 oraz 79.5 metra zajęła co prawda ostatnią lokatę, więc do ogólnego dorobku dopisała ona zaledwie jeden punkt.

Ostatecznie zarówno Marita Kramer, jak i Abigail Starte poprawiły swoje lokaty. Austriaczka po próbie na 89.5 metra awansowała na 9. lokatę, natomiast Kanadyjka uzyskała 88.5 i skończyła z 12. notą.

Koniec końców triumf odniosła niesamowita Nika Prevc. Słowenka w finale dołożyła 95 metrów, co dało jej już końcowo ponad 20 punktów przewagi nad Evą Pinkelnig (91.5 m). Na podium znalazła się także Nika Kriznar. Po zaprezentowaniu 94 metrów poprawiła ona bowiem swoją pozycję, gdyż atakowała z 4. stopnia.

Najlepszy wynik w sezonie osiągnęła Lisa Eder. Austriaczka po skokach na 91 oraz 90.5 metra zajęła pozycję tuż za czołową trójką. Z trzeciego na piąte miejsce spadła zaś Yuki Ito (89 m).

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać