Puchar Świata w Villach: Tryplet Pinkelnig!

przez Julia Pawłowska

Zaraz po świętach Bożego Narodzenia Panie rozpoczęły Turniej Sylwestrowy w austriackim Villach. Dzisiaj byliśmy świadkami dwóch treningów oraz kwalifikacji. Która z kobiet spisała się najlepiej przed jutrzejszym konkursem indywidualnym? Przekonajcie się sami w poniższym podsumowaniu.

Villach

Pierwszy trening

Do pierwszej serii treningowej w Villach przystąpiły 52 zawodniczki, czyli wszystkie zgłoszone kobiety. Panie początkowo odbijały się z 16. belki startowej, jednak ta pięciokrotnie zmieniała swoje położenie. W związku z tym skoczkinie, które oddawały swoje próby na końcu stawki, ruszały z 10. stopnia najazdu.

Najlepiej w tej części zmagań zaprezentowała się przedstawicielka gospodarzy, Eva Pinkelnig, ponieważ uzyskała 88,5 metra. Tuż za nią uplasowała się Niemka, Selina Freitag (92,5 m), zaś podium uzupełniła Nika Prevc, która osiągnęła najdłuższą odległość z całej stawki, czyli 93,5 m.

Wśród startujących zawodniczek znalazły się dwie Polki, które zaprezentowały się następująco; 24. lokatę zajęła Nicole Konderla po skoku na 88,5 metra, a debiutująca w Pucharze Świata Paulina Cieślar znalazła się na 43. miejscu (78 m).

Drugi trening

W drugiej serii treningowej ponownie zaprezentowały się wszystkie zgłoszone Panie. Sytuacja z belką startową wyglądała niemal identycznie jak kilkadziesiąt minut wcześniej, ponieważ zawodniczki rozpoczęły zmagania z 16. stopnia najazdu, a po pięciokrotnej zmianie końcówka stawki ruszała z 10. stopnia.

I tym razem pierwszą lokatę zajęła Eva Pinkelnig, która mimo niekorzystnych warunków wietrznych uzyskała 95 metrów. Drugą pozycję ponownie osiągnęła Selina Freitag (93 m), a podium uzupełniła Abigail Strate (92,5 m). Warto również wspomnieć o powracającej po operacji brązowej medalistce z Pekinu. Kanadyjka Alexandria Loutitt skoczyła 93,5 metra i znalazła się na 15. miejscu.

W tej części zmagań najlepsza z biało-czerwonych, Nicole Konderla osiągnęła 28. lokatę (88 m). Paulina Cieślar natomiast zajęła 45. pozycję po skoku na 76 metrów.

Kwalifikacje

Kwalifikacje rozpoczęły się punktualnie o 14.15. Awansu do jutrzejszego konkursu nie wywalczyły; Rumunka Delia Anamaria Folea oraz Ukrainka Tetiana Pylypchuk.

Zwyciężczynią okazała się być fenomenalnie spisująca się dzisiaj Eva Pinkelnig. Wiceliderka Pucharu Świata uzyskała 93,5 metra. Drugie miejsce tak jak w treningach zajęła Selina Freitag, która wylądowała na 93,5 metrze. Trzecią zawodniczką dzisiejszych kwalifikacji została Ewa Klinec (94 m). Najdłuższą odległość w dzisiejszych kwalifikacjach osiągnęła Alexandria Loutitt, o której wspominaliśmy wcześniej. Kanadyjka skoczyła aż 97,5 metra, co dało jej 17. pozycję.

Najwyżej sklasyfikowana Polka, Nicole Konderla, wywalczyła 35. miejsce, a debiutująca Paulina Cieślar osiągnęła 38. lokatę. Obie Panie zobaczymy w jutrzejszej rywalizacji.