Puchar Świata w Villach: zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Szymon Kołtun

Po Turnieju Dwóch Nocy, karuzela Pucharu Świata kobiet przenosi się do Austrii. Miejscem zmagań najlepszych zawodniczek na świecie będzie Villach, gdzie na Villacher Alpenarenie odbędą się dwa konkursy. Kto w tym roku pokusi się o triumfy w Karyntii?

Villacher Alpen Arena, Villach, źródłó: sv-villach.au
Villacher Alpen Arena, Villach, źródłó: sv-villach.au

Kilka słów o skoczni

Villach jest miastem położonym w Karyntii, nieopodal granicy z Włochami i Słowenią. Znajduje się ono na terenie Alp Karnickich.

Ostatnia modernizacja kompleksu Villacher Alpen Arena datowana jest na lata 1993-1995. Od tego momentu miasto kilkukrotnie gościło zawody Pucharu Świata mężczyzn, a ostatni raz miało to miejsce w grudniu 2007 roku. Był to zarazem szczególny weekend, gdyż oba konkursy padły łupem Thomasa Morgensterna, czyli zawodnika lokalnego klubu SV Villach. Z polskiej perspektywy, warto napomknąć o zawodach z sezonu 2001/2002. 9 grudnia 2001 roku reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii zajęła miejsce na podium w drużynowym konkursie Pucharu Świata. Ojcami tamtego sukcesu byli: Robert Mateja, Wojciech Skupień, Łukasz Kruczek i Adam Małysz. Dodatkowo „Orzeł z Wisły” dzień wcześniej zgarnął zmagania indywidualne.

Areną zapowiadanych konkursów będzie skocznia, której punkt K wyznaczony jest na 90. metrze, zaś jej rozmiar znajduje się 8 metrów dalej. Rekord obiektu należy do Marity Kramer, która 29 grudnia 2022 r. poszybowała na odległość 96,5 metra. Niemniej jednak panie oddawały tam dłuższe skoki jak chociażby 100,5 metra Niki Kriznar, uzyskane w zawodach niższego szczebla przed 6 laty.

ZOBACZ TEŻ: VILLACHER ALPEN ARENA – VILLACH, AUSTRIA

Lista startowa

Na liście startowej znajdują się nazwiska 58 sportsmenek z 16 reprezentacji. Wskutek tego, aż 18 zawodniczek odpadnie już na etapie kwalifikacji. Tak liczna liczba uczestniczek jest konsekwencją m.in. wzbogaconego o 3 skoczkinie składu Austriaczek. Na swój debiut w Pucharze Świata ręce zaciera Meghann Wadsak. Poza tym, do rywalizacji po przerwie wrócą Katharina Ellmauer oraz Hannah Wiegele. Na starcie pojawi się zawodniczka z rocznika 2008 – Tina Erzar, która kilka tygodni temu odniosła triumf w zawodach Pucharu Interkontynentalnego. Dla Słowenki to również będzie pierwsza styczność z Pucharem Świata. Katharina Schmid postanowiła wybrać się na spokojne treningi, wskutek czego zabraknie jej w Villach.

W przypadku Polek nie doszło do żadnych korekt w składzie. Na Villacher Alpenarenie obejrzymy zatem Natalię Słowik, Annę Twardosz oraz Polę Bełtowską.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Tina Erzar, fot. Martyna Okrzesik

Harmonogram Pucharu Świata kobiet w Villach

Środa, 3 stycznia 2024
09:00 – Oficjalny trening
10:00 – Kwalifikacje
11:30 – Pierwsza seria konkursowa

Czwartek, 4 stycznia 2024
11:00 – Kwalifikacje
12:30 – Pierwsza seria konkursowa

Chwila wspomnień

W minionym sezonie zawody Pucharu Świata w Villach były teatrem jednej aktorki. Konkursy w dniach 28-29.12.2022 padły łupem Evy Pinkelnig. W pierwszym konkursie za plecami Austriaczki znalazły się Anna Odine Stroem i Nika Kriznar. Dzień później Słowenka powtórzyła swoją lokatę, natomiast druga pozycja przypisana została Katharinie Schmid. Wówczas rywalizacja w Karyntii wchodziła w skład nieistniejącego już Turnieju Sylwestrowego.

Na starcie konkursów w Austrii stanęły dwie Polki, a mianowicie Nicole Konderla i Paulina Cieślar. Konderla zajęła 34. i 31. miejsce, zaś Cieślar była 48. i 46.

Eva Pinkelnig, fot. Agnieszka Krajewska

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

Źródło informacji: fis-ski.com
Źródła grafiki: sv-villach.au, Martyna Okrzesik, Agnieszka Krajewska

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać