Puchar Świata w Zakopanem: Austria wygrywa, Polacy na podium!

przez Stylowo z Telemarkiem

W Zakopanem po raz pierwszy w tym sezonie odbył się konkurs drużynowy mężczyzn w ramach Pucharu Świata. Do rywalizacji na skoczni im. Stanisława Marusarza przystąpiło 9 drużyn (więcej o tym obiekcie można przeczytać tutaj). Czy Polacy utrzymali drugą pozycję w klasyfikacji Pucharu Narodów? Czy Anze Lanisek wykorzystał swoją doskonałą dyspozycję przy rywalizacji drużynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej, zapraszamy do lektury!

Dawid Kubacki, fot. Neja Tamshe

Seria Próbna

Punktualnie o godzinie 15:00 wystartowała seria próbna, która przebiegła bez żadnych problemów. Zawodnicy oddawali swoje skoki z 16. belki startowej. Jak się okazuje, nie wszyscy zawodnicy wzięli w niej udział, ponieważ zabrakło Filipa Sakali, reprezentanta Czech. Pozostali zawodnicy pojawili się na starcie. Seria próbna należała do Andreasa Wellingera, który skoczył na odległość 133 metrów. Tuż za Niemcem, na drugiej pozycji znalazł się Halvor Egner Granerud, którego skok wyniósł 132.5 metra. Trzecią lokatę skokiem na 134 metr zapewnił sobie Kamil Stoch. Czwarta lokata należała do Anze Laniska, którego skok wyniósł 131.5 metra. Piąte miejsce należało do Dawida Kubackiego, który skok oddał na odległość 129.5 metra.

Konkurs

O godzinie 16:00 rozpoczęła się pierwsza w tym sezonie rywalizacja drużynowa mężczyzn. Pierwsza grupa zawodników oddawała swoje skoki z 17. platformy startowej. Po pierwszej grupie zawodników prowadziła reprezentacja Polski. Kamil Stoch w pierwszej grupie wylądował na 134 metrze, tuż za Polakami plasowali się Austriacy, dzięki Danielowi Tschofenigowi, który swój skok oddał na odległość 137 metrów, który ostatecznie był najdłuższym skokiem w tej grupie. Podium jednak dopełniali Niemcy, bowiem Markus Eisenbichler uzyskał odległość 131 metrów.

Finalnie na półmetku prowadzili Polacy (Piotr Żyła – 134 m, Paweł Wąsek – 125 m, Dawid Kubacki – 136.5 m). Na drugiej pozycji znaleźli się Austriacy (Michael Hayboeck – 136.5 m, Manuel Fettner – 129 m, Stefan Kraft – 130 m). Podium, tak jak po każdej grupie dopełniała reprezentacja Niemiec (Philipp Raimund – 127.5 m, Karl Geiger – 136 m, Andreas Wellinger – 125.5 m). Słowenia z Anze Laniskiem na czele uplasowała się na 6. pozycji. Godnym uwagi jest również fakt, iż do serii finałowej nie zakwalifikowała się reprezentacja Rumunii.

Seria Finałowa

Seria finałowa rozpoczęła się z 17. platformy startowej. Dodatkowo, zawodnicy oddawali swoje skoki zgodnie z klasyfikacją konkursu po 1. serii. Polacy jednak nie utrzymali swojej przewagi nad Austrią, ponieważ Kamil Stoch w serii finałowej swój skok oddał na 128 metr. Liderzy klasyfikacji Pucharu Narodów – Austriacy wysunęli się na prowadzenie z przewagą 7.3 punktu. Trzecią drużyną pozostała reprezentacja Niemiec, gdyż Markus Eisenbichler uzyskał odległość aż 140 metrów. Po 2. grupie podobnie prowadzili Austriacy, bowiem Michael Hayboeck oddał swój skok na odległość 138 metrów. Paweł Wąsek skoczył na odległość 127.5 metra, a Philipp Raimund wylądował na odległości 131.5 metra.

Ostatecznie po zwycięstwo sięgnęła reprezentacja Austrii z łączną notą 1151.5 punktu. Drugą lokatę zajmowali Polacy ze stratą zaledwie 1 punktu, a na trzeciej pozycji uplasowali się Niemcy ze stratą 7.1 punktu do triumfatorów konkursu. Na czwartej pozycji natomiast znalazła się reprezentacja Słowenii, a top 5 uzupełniała reprezentacja Norwegii.

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze media społecznościowe – Facebook, Instagram oraz Twitter.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać