Puchar Świata w Zakopanem: Zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Rywalizacja Pucharu Świata w skokach narciarskich przenosi się do Zakopanego, na Wielką Krokiew (HS-140), położoną u podnóża Tatr. W harmonogramie zmagań pierwszoligowych w Polsce znalazł się zarówno konkurs drużynowy, jak i indywidualny.

Wielka Krokiew (HS140), fot. Martyna Okrzesik

ZOBACZ TEŻ: KAMIL STOCH: ,,POSTARAM SIĘ ROBIĆ TO DLA SIEBIE, BARDZIEJ Z CHĘCI NIŻ Z MUSU”

Listy startowe

Na Wielkiej Krokwi w Zakopanem wystąpi 57 zawodników z 17 krajów. Polska reprezentacja wystawi tylko pięciu skoczków, z uwagi na wykorzystanie kwoty krajowej podczas grudniowych zawodów pierwszoligowych w Wiśle. Na belce startowej Wielkiej Krokwi (HS-140) zasiądą Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny, Dawid Kubacki, a także powracający po przerwie Kamil Stoch.

Po krótkiej absencji do rywalizacji wracają także Yevhen Marusiak, Erik Belshaw, a także Paavo Romppainen. Wśród wielkich nieobecnych znaleźli się natomiast Ryoyu Kobayashi oraz Simon Ammann, którego miejsce zastąpił 20-letni Yanick Wasser. W Zakopanem zaprezentuje się również reprezentant Słowacji – Hektor Kapustik, zaś szansę na debiut międzynarodowy w zawodach elity otrzymał Słoweniec Rok Oblak, który otrzymał powołanie w miejsce Zigi Jelara.

Na starcie sobotnich zmagań drużynowych organizatorzy przewidują start dziesięciu reprezentacji – Kazachstanu, Finlandii, USA, Japonii, Polski, Słowenii, Szwajcarii, Norwegii, Niemiec oraz Austrii.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Klasyfikacja generalna

W czołówce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nastał pewien zastój, ponieważ po ostatnim konkursie nikt z czołowej dziewiątki nie zmienił swojej lokaty. Prowadzi Austriak Daniel Tschofenig z dorobkiem 956 punktów, wyprzedzając swojego rodaka Jana Hoerla o 40 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Niemiec Pius Paschke, który zgromadził 848 punktów, tracąc 108 punktów do lidera. Rywalizacja w czołówce jest zacięta, a różnice punktowe wciąż pozostawiają pole do zmian w kolejnych konkursach.

Polscy zawodnicy plasują się głównie w środku stawki. Najlepszy z nich, Paweł Wąsek, po bardzo dobrych wynikach w Turnieju Czterech Skoczni, zajmuje 13. miejsce z 259 punktami. Aleksander Zniszczoł jest 20. z dorobkiem 146 punktów, a Jakub Wolny na 30. miejscu zdobył 71 punktów. Legendarni Dawid Kubacki i Kamil Stoch dzielą 34. pozycję, mając po 57 punktów, natomiast Piotr Żyła zajmuje 43. miejsce z 23 punktami.

ZOBACZ KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ PUCHARU ŚWIATA

Skocznia

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza to bez wątpienia najważniejszy obiekt w naszym kraju. Zawody Pucharu Świata odbywają się tam regularnie od 2002, chociaż wcześniej też zdarzało się, że światowa czołówka zjeżdżała do Zakopanego. Zarówno kibice jak i skoczkowie z całego świata zawsze podkreślają iż konkursy w Zakopanem to niezwykłe sportowe święto.

Wielka Krokiew (K125, HS140) to jedna z nielicznych skoczni w Pucharze Świata ulokowanych na naturalnym zboczu. Wyposażona jest w igelit, siatki przeciwwiatrowe, sztuczne oświetlenie, tory lodowe i trybuny mieszczące 40 tys. osób. Do historii przeszły zawody na początku tzw. małyszomanii, kiedy na terenie skoczni i wokół niej zgromadziło się około 100 tys. osób.

Rekordzistą skoczni jest Japończyk Yukiya Sato, który w 2020 roku wylądował na 147 m. Co ciekawe, do Sato należy także najdłuższy skok oddany w zawodach letnich (145 m). Nie są to jednak najdłuższe skoki ustane na tym obiekcie. W Pucharze Kontynentalnym Benjamin Oestvold przed trzema laty skoczył aż 150 m! Według oficjalnych wytycznych FIS oficjalne rekordy to jednak te, które padły w zawodach najwyższej rangi jaka odbywała się na danej skoczni. Z tego powodu nazwisko Norwega nie figuruje na liście rekordzistów. Najbardziej utytułowanym skoczkiem na Wielkiej Krokwi jest Gregor Schlierenzauer. Ma on, tak samo jak Kamil Stoch, pięć tryumfów na swoim koncie.

ZOBACZ TEŻ: WIELKA KROKIEW – ZAKOPANE, POLSKA

Puchar Świata w Zakopanem

Weekend Pucharu Świata w Zakopanem w styczniu 2024 roku dostarczył kibicom wielu emocji. W sobotę rozegrano konkurs drużynowy, w którym triumfowała reprezentacja Austrii w składzie: Michael Hayböck, Manuel Fettner, Jan Hörl i Stefan Kraft. Na drugim miejscu uplasowali się Słoweńcy, reprezentowani przez Lovro Kosa, Domna Prevca, Petera Prevca i Anže Laniška. Trzecie miejsce zajęła drużyna Niemiec z Piusem Paschke, Karlem Geigerem, Stephanem Leyhe i Andreasem Wellingerem w składzie.

Niedzielny konkurs indywidualny wygrał Stefan Kraft, potwierdzając znakomitą dyspozycję Austriaków. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger, a na trzecim miejscu znalazł się Anže Lanišek. Rywalizacja odbywała się w ramach Polskiego Turnieju, którego rozstrzygnięcie przypadło na Zakopane. Turniej zakończył się triumfem Austrii, która wyprzedziła Słowenię i Niemcy.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

źródło: informacja własna

0 komentarzy
2

Może ci się spodobać