Puchar Świata w Zao: Austriaczka ze zwycięstwem!

przez Dominika Śmiech

Po sobotnich zawodach duetów Pań, przyszedł czas na ostatni konkurs indywidualny w japońskim Zao. W piątkowej rywalizacji triumfowała Kanadyjka Alexandria Loutitt, której było to zarazem pierwsze zwycięstwo oraz podium w karierze, w zmaganiach najwyższej rangi. Czy Loutitt udało się ponownie odnieść sukces? Kto wywalczył miejsce na podium? Odpowiedzi na powyższe pytania z pewnością znajdziecie w kontynuacji postu.

Yamagata, Zao

Kwalifikacje

Konkurs indywidualny został poprzedzony kwalifikacjami, które rozpoczęły się o godzinie 6:45 czasu polskiego. Na ich starcie stanęło 45 zawodniczek, jedyną która nie zjawiła się na belce startowej była Norweżka Eirin Maria Kvandal. Triufmatorką została reprezentantka gospodarzy Yuki Ito, która lądowała na 95 metrze. Nie był to jednak najdłuższy skok w całej stawce, bowiem kilka Pań uzyskało taki sam rezultat. Drugie miejsce zajęła Niemka Selina Freitag (95 m), a trzecie Austriaczka Eva Pinkelnig (90.5 m). Na czwartej lokacie uplasowała się zwyciężczyni Pucharu Świata w sezonie 2021/2022 Marita Kramer (95 m). Kramer miała najbardziej sprzyjający wiatr, czego rezultatem było odjęcie jej 11.4 punktu.

Pierwsza seria konkursowa

Rywalizacja wystartowała równo o godzinie 8:00 czasu polskiego. Na starcie zjawiły się wszystkie zawodniczki, a więc łącznie było ich czterdzieści. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, były one dość stabilne. Niemniej jednak, godnym dodania jest fakt, iż w kilku momentach wiatr mocniej dawał o sobie znać. W trakcie przeprowadzania zmagań wystąpiły również opady śniegu.

Liderką po pierwszej serii, po skoku na odległość 96 metrów, została Eva Pinkelnig. Drugą lokatę zajmowała Selina Freitag, która w swojej próbie przekroczyła linię 98.5 metra. Bezapleacyjnie był to najlepszy wynik z całej stawki, jeżeli chodzi o długość skoku. Freitag, w porównaniu do Pinkelnig, miała nieco bardziej korzystne warunki atmosferczyne, dlatego finalnie przegrywała z Austriaczką różnicą 0.3 punktu. Podium uzupełniała Norweżka Thea Minyan Bjoerseth, która uzysłała równie dobry rezultat, co jej przeciwniczki, bowiem 96.5 metra.

Podobnie jak trzecia, czwarta pozycja także należała do Norweżki, a dokładnie Anny Odine Stroem (95 m). Na piątym miejscu uplasowała się Nika Kriznar (94.5 m), ze stratą 7.1 punktu do prowadzącej. Szósta była Marita Kramer (93.5 m), natomiast siódma Josephine Pagnier (94.5 m).

Pierwsza seria została rozegrana z 31. belki startowej, jednak Alexandria Loutitt swój skok oddała z 29. platformy startowej.

Druga seria konkursowa

Ostatecznie rywalizację wygrała Eva Pinkelnig, która w serii finałowej uzyskała 98.5 metra. Był to zarazem najlepszy skok serii finałowej. Na drugim stopniu podium stanęła Selina Freitag (98 m), która z Pinkelnig przegrała minimalną różnicą, bowiem zaledwie 1.3 punktu. Trzecią lokatę, próbą na 95.5 metra, wywalczyła Anna Odine Stroem. Na czwartym oraz piątym miejscu, zawody ukończyły reprezentacyjne koleżanki Stroem, kolejno Silje Opseth (98 m) i Thea Minyan Bjoerseth (93 m).