Raw Air: Podsumowanie weekendu w Oslo (06-08.03.2020)

przez Stylowo z Telemarkiem

Kolejna edycja ekstremalnego nordyckiego turnieju Raw Air! Pierwszy przystanek – Oslo, Holmenkollbekken (HS134). Jak poradzili sobie zawodnicy w pierwszych czterech seriach? O tym dowiecie się w poniższym artykule!

Holmenkolbakken

Pierwszy dzień zmagań do klasyfikacji Raw Air rozpoczął się w piątek, 6 marca. Od godziny 17:00 rozegrano dwie serie treningowe, które były szczęśliwe dla Johanna Andre Forfanga oraz Anze Laniska.

O godzinie 19:30 rozpoczęto pełnoprawny prolog do konkursu indywidualnego rozgrywanego w niedzielę. Kwalifikacje przebiegały bardzo sprawnie, lecz w grobowym nastroju. Na skocznię nie wpuszczono kibiców, gdyż w Norwegii panuje ryzyko zarażenia się koronawirusem. Ten wymóg organizatorów trwał do zakończenia zawodów w Oslo.
 
Do konkursu indywidualnego zakwalifikowała się szóstka polskich zawodników. Najlepszym z biało-czerwonych okazał się Piotr Żyła (126 m), który zajął 5. miejsce.
 
Kwalifikacje wygrał Constantin Schmid (130 m), który jednocześnie stał się liderem turnieju. Drugie miejsce zajął Michael Hayboeck (130,5 m), a trzecie Ziga Jelar (129,5 m). Filip Sakala został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.
 
Constantin Schmid (GER)
Sobotnie zmagania zaczęły się już o godzinie 14:00, gdzie została przeprowadzona seria próbna przed konkursem drużynowym na Holmenkollbakken. Najlepszą drużyną wówczas okazała się Polska.
 

O godzinie 15:15 rozpoczęto pierwszą serię konkursu drużynowego. Warunki wietrzne nie przeszkadzały zawodnikom, jak i organizatorom. Do czasu aktualni liderzy Pucharu Narodów byli faworytami konkursu, lecz jednak tak się nie stało. Pierwsza seria padła prowadzeniem Norwegów. Za „wikingami” znaleźli się Niemcy i Polacy. Z konkursem pożegnała się tylko drużyna czeska.

W drugiej serii triumfowali Norwedzy, którzy z powodzeniem wygrali konkurs. Wyprzedzili drugich Niemców o 36.5 pkt.i trzecich Słoweńców o 43.2 pkt. Polacy pechowo otarli się o podium zajmując 4. pozycję.

Drugie miejsce Niemców w konkursie spowodowało umocnienie się w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów na miejscu lidera. Wyprzedzili Austrię o 58 pkt.

Od lewej: Niemcy, Norwegia, Słowenia

Prognozy na niedzielę nie zwiastowały dobrych warunków. Przez niesprzyjające warunki na skoczni jury zdecydowało przesunąć rozpoczęcie konkursu indywidualnego na godzinę 16:30, gdzie miała odbyć się tylko jedna seria. Jury długo decydowało się, czy planowany jednoseryjny konkurs powinien się odbyć. Finalnie padła decyzja o odwołaniu konkursu w Oslo, a przeprowadzeniu go w Lillehammer, 9 marca.

Róża

Źródło informacji: własne
Źródło grafiki: Instagram/skijumping.pl, constantin_schmid, fisskijumping
0 komentarzy
0

Może ci się spodobać