Raw Air w Oslo: Kvandal zwycięża w prologu

przez Małgosia Mikulska

Skoczkinie po raz piąty przystąpiły do rywalizacji w turnieju Raw Air. Pierwszą odsłoną był prolog do sobotniego konkursu, który poprzedziły dwie serie treningowe. W piątek na Holemenkollbakken zdecydowanie najdalej skakała Eirin Maria Kvandal i to ona do jutrzejszej rywalizacji przystąpi w plastronie liderki cyklu.

Eirin Maria Kvandal, źródło: Instagram/@ekvandal

ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W OSLO: ZAPOWIEDŹ, HARMONOGRAM, LISTY STARTOWE

Pierwsza seria treningowa

Cały pierwszy trening rozgrywany był z 22. platformy startowej. Większość zawodniczek miała delikatny wiatr z dołu skoczni. Mimo tego, wiele wskazuje na to, iż rozbieg ustawiony był zbyt zachowawczo.

Zaledwie jedna zawodniczka zdołała wylądować na punkcie konstrukcyjnym. Josephine Pagnier osiągnęła najlepszą odległość i w rezultacie znalazła się na czele tabeli wyników. W przypadku pozostałych zawodniczek próżno było szukać okazałych odległości. Druga Sara Takanashi osiągnęła 117.5 m. Pół metra dalej skoczyła sklasyfikowana na trzecim miejscu Eirin Maria Kvandal.

Dobrze zaprezentowała się nasza reprezentantka Anna Twardosz. Po zeszłotygodniowym sukcesie, jakim było ponowne zdobycie punktów do klasyfikacji Pucharu Świata, Polka przystąpiła do Raw Air z dobrą energią. Jej skok na odległość 101.5 m pozwolił jej na zajęcie 25. lokaty. Skoki pozostałych biało-czerwonych nie były jednak udane. Obie znalazły się w piątej dziesiątce, a żadna z nich nie doleciała nawet do 90. m.

Z oddania skoku treningowego zrezygnowała Juliane Seyfarth. Na skoczni tego dnia nie pojawiła się w ogóle Anezka Indrackova. Czeszka miała wrócić do rywalizacji Pucharu Świata po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej rekonwalescencją po przebytej mononukleozie.

Druga seria treningowa

W drugiej serii treningowej sędziowie zdecydowali się na podniesienie rozbiegu po platformy 25. i 24. Dzięki temu odległości osiągane przez zawodniczki były zdecydowanie bardziej okazałe.

Rewelacyjny skok na odległość 130 m oddała Eirin Maria Kvandal. Próba ta pozwoliła jej wygrać trening z ponad dziesięciopunktową przewagą. Na kolejnych miejscach uplasowały się v-ce liderka i liderka Pucharu Świata. Eva Pinkelnig skoczyła 122.5 m, natomiast Nika Prevc 123.5 m.

Anna Twardosz oddała skok o metr dłuższy niż w pierwszym treningu. Dało jej to jednak niższy rezultat – ostatecznie znalazła się bowiem na 37. lokacie. Pola Bełtowska skoczyła 94 m. W efekcie zdołała wyprzedzić jedynie trzy zawodniczki. Na starcie nie pojawiła się trzecia z naszych reprezentantek Nicole Konderla.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI TRENINGÓW

Prolog

Prolog rozpoczął się punktualnie o godzinie 20:00. Wiatr nadal wiał z tego samego kierunku, z dołu skoczni, jednak podmuchy przybrały na sile. W rezultacie wiele zawodniczek miało odejmowane dwucyfrowe wartości punktowe. Ciężko było także wyznaczyć wysokość rozbiegu i w związku z tym belka kilkukrotnie zmieniała swoje pozycje (nr 22, 20, 19).

Ponownie najdłuższy skok i pierwsze miejsce należały do Eirin Marii Kvandal. Norweżka tradycyjnie lądowała w kiepskim stylu, jednak mimo niskich ocen za styl zdołała wygrać ze znaczącą przewagą. Na drugiej lokacie znalazła się jej koleżanka z drużyny Silje Opseth, która skoczyła 122.5 m. Metr bliżej wylądowała Eva Pinkelnig i to właśnie ona dopełniła czołową trójkę.

Pomimo obiecujących skoków treningowych Anna Twardosz nie będzie miała jutro szansy walki o kolejne pucharowe punkty. Polka osiągnęła jedynie 95.5 m, co dało jej 47. pozycję. Trzy oczka niżej uplasowała się Pola Bełtowska. Słabszy od niej występ zaliczyła jedynie Słowaczka Tamara Mesikova.

Nicole Konderla, podobnie jak w drugiej serii treningowej, nie pojawiła się na starcie kwalifikacji.

Zagadką była forma Abigail Strate. Powróciła ona do rywalizacji w Pucharze Świata po dość długiej przerwie. Na początku lutego u Kanadyjki odnowiła się stara kontuzja i w związku z tym udała się na leczenie i rekonwalescencję do swojej ojczyzny. Tuż przed jej nieobecnością Strate notowała bardzo dobre wyniki. W piątkowym prologu skacząc 110 m zajęła 19. miejsce.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI PROLOGU

TOP10 prologu w Oslo, źródło fotografii: archello.com

ZOBACZ TEŻ: RAW AIR W OSLO: DANIEL HUBER PIERWSZYM LIDEREM CYKLU!

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać