Selina Freitag

przez Aleksandra Rajewicz

Witajcie, dziś przychodzimy, aby przybliżyć Wam sylwetkę osoby, której nazwisko znają wszyscy fani skoków narciarskich. Selina Freitag urodziła się 19. maja 2001 roku. Pochodzi z rodziny sportowej, jej brat Richard, a także ojciec Holger również byli skoczkami narciarskimi. W swym dorobku posiada medal mistrzostw świata oraz Igrzysk Europejskich 2023.

Selina Freitag, fot. Martyna Okrzesik

Początki kariery

Freitag pierwsze starty na arenie międzynarodowej zaliczyła w zawodach rangi Alpen Cupie w sezonie 2014/2015. W 2016 roku zadebiutowała w cyklu FIS Cup podczas konkursu w Einsiedeln, który wygrała, zaś dzień dzień później również uplasowała się na podium, tym razem zajmując drugą pozycję. W sezonie 2017/2018 dostała możliwość debiutu w rywalizacji najwyższej rangi, zaś w 2019 roku w Oberstdorfie zdobyła pierwsze punkty, zajmując 28. miejsce.

Sezon 2017/2018

Selina Freitag w sezonie 2017/2018 dostawała głównie możliwość występów w FIS Cupie oraz Pucharze Kontynentalnym. W tym pierwszym najwyżej sklasyfikowano ją na 4. miejscu, które zajęła dwukrotnie podczas zmagań w Rastbüchl, zaś w całym cyklu uplasowała się na 5. lokacie. W Pucharze Kontynentalnym jej starty nie były tak udane. Jej najlepszym wynikiem było 8. miejsce wywalczone podczas zmagań w Słowenii, zaś głównie plasowała się w trzeciej dziesiątce.

Niemka została powołana na Mistrzostwa Świata juniorów. W Szwajcarii indywidualnie była 19. , zaś w drużynie znalazła się tuż za podium.

Sezon 2018/2019

Freitag w tym sezonie zaliczyła starty w FIS Cupie, Pucharze Kontynentalnym oraz Pucharze Świata. Watro odnotować, że zawodniczka punktowała we wszystkich rangach. Najlepsze występy zaprezentowała w zawodach drugoligowych. We wszystkich występach uplasowała się w czołowej „16”, zaś 14. grudnia 2018 roku triumfowała podczas zmagań w Notodden. W 2019 w Oberstdorfie zdobyła pierwsze punkty w elicie, zajmując 28. miejsce, zaś dzień później była ich blisko, gdyż zajęła 34. lokatę.

Ponownie została powołana na czempionat dla juniorów. Indywidualnie jej start nie był udany, gdyż Freitag została zdyskwalifikowana. Jednak podczas zmagań drużynowych oraz drużyn mieszanych zdobyła krążki: srebro wraz z koleżankami, zaś brąz w mikście.

źródło: Instagram/@freitagselina

Sezon 2019/2020

Tą zimę Freitag spędziła głównie w Pucharze Świata, gdzie regularnie punktowała. Swe występy kończyła głównie w trzeciej dziesiątce, lecz zdarzały jej się lepsze wyniki, jak 17. miejsce wywalczone w swojej ojczyźnie. W grudniu 2019 roku pojawiła się w zawodach niższej rangi. Podczas pierwszego dnia rywalizacji FIS Cup w Oberwiesenthal sięgnęła po triumf, zaś drugiego uległa jedynie Kindze Rajdzie oraz Klárze Ulrichovej.

W Oberwiesenthal odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów, na które przyjechała młodsza siostra Richarda. Indywidualnie uplasowała się na 6. miejscu, zaś po brązowy medal sięgnęła podczas zmagań drużynowych. Konkurs drużyn mieszanych ostatecznie niemiecka reprezentacja zakończyła tuż za podium.

Selina i Richard Freitag fot. Instagram/@freitagselina

Sezon 2020/2021

Swe starty w Pucharze Świata rozpoczęła od 13. miejsca w Austrii. Jednak pozostałe występy nie były tak udane dla zawodniczki, bowiem plasowała się ona głównie pod koniec trzeciej dziesiątki. Cały cykl ukończyła na 37. lokacie. Po raz ostatni Niemkę wysłano na czempionat dla juniorów. Z Finlandii wróciła jednak bez medalu, indywidulnie była jedynie 27., zaś w drużynie zakończyła zmagania 5.

Sezon 2021/2022

Podobnie jak poprzedni sezon swe starty Selina spędzała głównie w Pucharze Świata. Głównie kończyła zawody pod koniec 30., lecz zdarzało jej się plasować pod koniec drugiej dziesiątki. Najczęściej zajmowała pozycję 21., gdyż czterokrotnie sklasyfikowano ją na nim. Cały cykl ukończyła na 28. miejscu.

Najważniejszą imprezą tego sezonu były Igrzyska Olimpijskie na które oczywiście Niemka została powołana. Indywidualnie Freitag była 22., zaś podczas zmagań drużyn mieszanych Niemcy szokująco uplasowali się poza czołową „8”, na 9. miejscu.

Sezon 2022/2023

Selina Freitag swe starty rozpoczęła od cyklu Letniego Grand Prix, gdzie spisywała się bardzo dobrze. Na 7. oraz 4. lokacie zakończała rywalizację w Wiśle, zaś w Klingenthal po raz pierwszy stanęła na podium tegoż cyklu, zajmując 3. miejsce. Zimowy sezon był równie udany dla Niemki. Wielokrotnie kończyła zmagania w czołowej „10”, w tym trzykrotnie na podium. Po raz pierwszy w najlepszej trójce sklasyfikowano ją w Słowenii na trzecim miejscu, zaś dwa razy druga była w Zao oraz Lillehammer. Cały cykl zakończyła na 5. miejscu. Warto wspomnieć, iż dla najlepszej piętnastki Raw Air odbyły się po raz pierwszy od dawna loty narciarskie pań, podczas których Freitag ustanowiła życiówkę na 174. metrze, zaś cykl norweski zakończyła na 3. miejscu.

Niemiecki związek narciarski powołał Freitag na jej pierwsze seniorskie mistrzostwa świata. Z Planicy wróciła jako multimedalistka, choć co prawda indywidualnie była 4. na obiekcie normalnym oraz 19. na dużym, ostatecznie po dwa złote krążki sięgnęła wraz z rodakami.

Igrzyska Europejskie 2023

Po raz pierwszy skoki narciarskie gościły podczas zmagań na Igrzyskach Europejskich, które w tym roku odbywały się w Polsce. Większość reprezentacji przyjechały najmocniejszymi składami, czego skutkiem było pojawienie się Freitag na polskiej ziemi. Zawodniczka indywidualnie była 8. na skoczni normalnej, zaś zmagania mieszane Niemcy zakończyli tuż za podium. Jednak szczęśliwe zakończenie czempionatu miał dla niej konkurs na Wielkiej Krokwi, gdzie zawodniczka po skokach na 126.5 i 130.5 metra wywalczyła brązowy medal.

Na zakończenie serdecznie zapraszamy Was na nasze social media – FacebookInstagram oraz Twitter.

Żródło infotamcji: własne