Skakalnica na Pekrski gorci – Maribor, Słowenia

przez Zuzanna Karwacka

W kolejnym wpisie z cyklu chciałybyśmy nawiązać nieco do Planicy, więc przenosimy się do pięknej krainy, jaką jest Słowenia. Prawdę powiedziawszy większość z nas kojarzy to państwo właśnie z Planicą, jeśli mowa o skokach. Jednakże dziś zapraszamy Was w nieco inne miejsce – urokliwy Maribor.

Skakalnica na Pekrski gorci, Maribor, 1964, autor: nieznany

Historia

Zazwyczaj na początku chcemy przybliżyć Wam dane techniczne skoczni, jednak ciężko się za to zabrać w tym przypadku. Bowiem obiekt ten wyburzono. Postaramy się zatem w jak najlepszych szczegółach opisać Wam magiczną otoczkę tego projektu.

Sama Pekarska Góra na której wybudowano wspomniany skokowy monument to skromne wzgórze. Ma ono w całej okazałości 351 metrów wysokości.

Przed 1953 rokiem znany projektant – Stanko Bloudek – wykonał pracę dotyczącą skoczni na tej górze, a ktoś podjął się jej zrealizowania. Sam Stanko był bardzo szanowany w swoim kraju, którym oczywiście była Słowenia, gdyż niesamowicie dużo dla niego zrobił. Nie tylko w świecie sportu, ale również innych dziedzinach życia. Jej rozmiar wynosił najpierw 60 metrów. Po Stanko w późniejszych latach projekt postanowili poprawić bracia Gorišek. Co ważniejsze – ci sami bracia byli odpowiedzialni za konstrukcje skoczni mamuciej w Planicy. Wtedy jednak przemianowali obiekt w Mariborze na taki o punkcie HS na 80 metrze. W latach 1971-1982 odbywały się tam prestiżowe, jak na tamten czas, zawody. Można było je nazwać turniejem trzech skoczni – w Villach, Tarvisio oraz Mariborze. Co więcej o samym obiekcie w Tarvisio możecie przeczytać na naszej stronie. Zawody w skokach narciarskich oglądało natomiast nawet 20 000 osób .

Ze względu na łagodniejsze zimy, mniejszą liczbę turystów i przeniesienie wielkich wydarzeń tej dyscypliny do Planicy, skocznia powoli zaczęła popadać w ruinę i samotność. Ostatecznie podjęto decyzję o wyburzeniu w 1993 roku. Mimo tego, że sam obiekt już nie istnieje, Słoweńcy lubią sentymentalnie wracać do jego tematu. Było to bowiem kolejne miejsce, które czyniło to małe państwo atrakcyjnym pod względem sportowym.

Skakalnica na Pekrski gorci, Maribor, fot: maribor24.si

Rekordziści skoczni

Skoczek i narodowośćDataOdległość
Rudi Finžgar  YUG25.01.195359,0 m
Ludvik Zajc  YUG196462,0 m
Ludvik Zajc  YUG12.01.196566,5 m
Peter Eržen  YUG13.01.196877,0 m
Lars Grini  NOR198181,0 m

Źródło fotografii: skisprungschanzen.com

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać