Stams, Austria

przez Stylowo z Telemarkiem

Stams to niewielka miejscowość znajdująca się w Tyrolu ok. 30 km na zachód od Innsbrucka. Sama miejscowość znana jest głównie z gimnazjum narciarskiego (niem. Schigymnasium) oraz kompleksu skoczni narciarskich – Brunnentalschanzen.

Najpierw krótko o samej miejscowości. Stams liczy niecałe 1500 mieszkańców na powierzchni 33km2. W centrum znajduje się słynny klasztor Stift Stams. Został on ufundowany przez Meinharda II oraz Elżbietę Bawarską w 1273 roku. Niestety klasztor podupadł w XVI wieku. Nałożyło się na to kilka czynników takich jak np wojna chłopska w 1525 roku. Stift Stams został odbudowany w XVII wieku.

Przejdźmy już do tego co nas najbardziej interesuje czyli skoki narciarskie. W Stams znajduje się słynne gimnazjum narciarskie do którego uczęszczali tacy (byli) skoczkowie jak Gregor Schlierenzauer, Andreas Widhöelzl, Andreas Kofler, Andreas Felder czy Stefan Horngacher.

Do Schigymnasium Stams należą dwie skocznie narciarskie K105 i K65. Rozmiar większej skoczni wynosi 115 metrów, a jej rekordzistą od 2017 roku jest Słoweniec Tilen Bartol.

Na zakończenie zapraszamy Was do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych – Twitter,  Instagram i Facebook.

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać