TCS – Bischofshofen (05-06.01.2020)

przez Stylowo z Telemarkiem

Zapraszamy na ostatni przystanek 68. Turnieju Czterech Skoczni, do Bischofshofen na skocznię Paul-Außerleitner-Schanze. Tutaj również najwyżej sklasyfikowany zawodnik Turnieju odbiera trofeum – Złotego Orła. Sezon temu wygrał go Ryoyu Kobayashi, a kto wygra go w tym sezonie? Tego dowiecie się w poniższym podsumowaniu zawodów na austriackiej ziemi.

Niedzielne zmagania rozpoczęły się 45 minut wcześniej niż planowano. Sesja treningowa przebiegała sprawnie, lecz bardzo loteryjnie. Wiatr przez całe oba treningi wiał niekorzystnie dla skoczków. Największy wiatr w plecy odnotował Daniel Huber, -1.45 m/s, który w I treningu zajął 9. miejsce. Natomiast w drugim -1.02 odnotował Ryoyu Kobayashi, który w II treningu zajął 3. miejsce. Kwalifikacje rozpoczęły się o godzinie 16:30. Podczas nich wiatr również nie zmienił swojego kierunku. Początkowi zawodnicy oddawali swoje skoki nawet przed 120 metrem, lecz Anders Haare zdołał to odmienić. Norweg uzyskał 129 metrów, gdzie przez długi czas kwalifikacji prowadził. Zdążył go wyprzedzić dopiero Michael Hayboeck (131 m, 17. miejsce). Haare w kwalifikacjach zajął 21. miejsce. Najdłuższy skok na Paul-Außerleitner-Schanze oddał Johann Andre Forfang – 142 metry. Finalnie kwalifikacje wygrał Stefan Kraft (134,5 m), drugie miejsce zajął Daiki Ito (138 m), a trzecie Kamil Stoch (136 m). Najlepszą piątkę dokończyło dwóch Niemców – Schmid (139 m) i Leyhe (138 m). Sztab Słowenii postanowił dokonać zmian i na zawody w Bischofshofen za Roka Justina pojawił się Anze Semenic (120,5 m), który nie dostał się do konkursu zajmując 51. miejsce. Na starcie kwalifikacji nie pojawił się Moritz Baer, który prawdopodobnie zachorował.

Stefan Kraft (AUT) fot. skijumping.pl
Johann Andre Forfang (NOR) fot. skijumping.pl

Ostatni konkurs kończący zmagania Turnieju Czterech Skoczni w poniedziałek rozpoczął się późnym popołudniem, o 17:15. Prawie dwie godziny przed głównym konkursem odbyła się seria próbna, która była na korzyść naszego orła – Dawida Kubackiego. Skocznia ani wiatr na niej nie sprawiała problemów tak jak Bergisel w Innsbrucku. Po pierwszej serii konkursu prowadził Dawid Kubacki (143 m), drugie miejsce zajął Karl Geiger (140 m), a trzeci Marius Lindvik (139 m). Awans do serii finałowej jako Lucky Loser wywalczyli sobie: Cene Prevc, Stefan Huber, Robert Johansson, Clemens Leitner oraz Clemens Aigner. Seria finałowa przebiegała w dobrych warunkach, lecz one nie pomagały uspokoić wiernych kibiców. Walka o Złotego Orła toczyła się do samego końca pomiędzy Kubackim, Geigerem, a Lindvikiem. Finalnie zawody w Bischofshofen wygrał Dawid Kubacki (140,5 m) przed drugim Karlem Geigerem (136 m) i trzecim Markusem Lindvikiem (137 m). Tym samym Polak wygrał trzeciego w historii, tuż po Małyszu i Stochu Złotego Orła. Drugie miejsce w klasyfikacji Turnieju zajął Marius Lindvik, a trzecie Karl Geiger. Również swoje pierwsze punkty w klasyfikacji Pucharu Świata zdobył Anders Haare zajmując w konkursie 30. miejsce.

Od lewej: Karl Geiger (GER), Dawid Kubacki (POL), Marius Lindvik (NOR) fot. skijumping.pl
Cene Prevc (SLO) fot. skijumping. pl

Wyniki skoków w systemie KO w pierwszej serii

Piotr Żyła (125,5 m) vs Timi Zajc (121 m)
Roman Koudelka (126 m) vs Jan Hoerl (127 m)
Killian Peier (128 m) vs Anze Lanisek (126 m)
Maciej Kot (126 m) vs Junshiro Kobayashi (127 m)
Robin Pedersen (120 m) vs Anders Haare (125 m)
Keiichi Sato (125 m) vs Domen Prevc (140 m)
Robert Johansson (133 m) vs Daniel Andre Tande (137,5 m)
Gregor Deschwanden (118,5 m) vs Pius Paschke (126 m)
Dmitriy Vasilliev (113 m) vs Michael Hayboeck (131 m)
Simon Ammann (121 m) vs Karl Geiger (140 m)
Manuel Fettner (123,5 m) vs Yukiya Sato (139 m)
Mackenzie Boyd-Clowes (120,5 m) vs Gregor Schlierenzauer (129 m)
Cene Prevc (132 m) vs Dawid Kubacki (143 m)
Antti Aalto (127 m) vs  Markus Eisenbichler (137 m)
Clemens Leitner (130 m) vs Philipp Aschenwald (136 m)
Sergey Tkachenko (124 m) Daniel Huber (135 m)
Sondre Ringen (117 m) vs Marius Lindvik (139 m)
Clemens Aigner (129 m) vs Johann Andre Forfang (135,5 m)
Markus Schiffner (121 m) vs Peter Prevc (136,5 m)
Stefan Huber (132 m) vs Ryoyu Kobayashi (135,5 m)
Taku Takeuchi (123 m) vs Stephan Leyhe (132 m)
Stefan Hula (119 m) vs Constantin Schmid (134,5 m)
Evgeniy Klimov (124 m) vs Kamil Stoch (134,5 m)
Roman Sergeevich Trofimov (122 m) vs Daiki Ito (137 m)
Naoki Nakamura (124 m) vs Stefan Kraft (138 m)

Od lewej: Marius Lindvik (NOR), Dawid Kubacki (POL), Karl Geiger (GER) fot. skijumping.pl

Bardzo dziękujemy, że mogłeś śledzić z nami cały Turniej Czterech Skoczni! Tym samym chcemy zaprosić na następne zawody, które odbędą się w Predazzo już od 10 stycznia!