Turniej Czterech Skoczni: Garmisch-Partenkirchen – zapowiedź, harmonogram, listy startowe

przez Małgosia Mikulska

Turniej Czterech Skoczni przenosi się na skocznię Grosse Olympiaschanze (K125, HS142) w Garmisch-Partenkirchen i to tam skoczkowie oraz kibice przywitają rok 2024. W sylwestrowe przedpołudnie rozegrane zostaną kwalifikacje, a dzień później odbędzie się tradycyjny konkurs noworoczny. Jako lider turnieju, po doskonałych występach w Oberstdorfie, wystąpi Andreas Wellinger, który ma ogromne szanse być pierwszym niemieckim zwycięzcą od 22 lat.

Große Olympiaschanze (HS-142), fot. Zofia Hunkiewicz

ZOBACZ TEŻ: TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI W OBERSTDORFIE: ANDREAS WELLINGER LIDEREM CYKLU

Listy startowe

Podczas zawodów w Garmisch-Parternkirchen wystąpi 64 skoczków z 16 krajów. Lista startowa jest dłuższa niż podczas inauguracji turnieju, ponieważ trener reprezentacji Niemiec Stefan Horngacher zdecydował się na wystawienie grupy krajowej. Tym samym do rywalizacji dołączają: Martin Hammann, Luca Roth, Felix Hoffmann i Constantin Schmid. Ponadto w konkursie ujrzymy też dwóch Francuzów. Wśród nich znalazł się Jules Chervet, dla którego będzie to debiut w Pucharze Świata.

Skład reprezentacji Polski nie uległ zmianie. W Ga-Pa wystąpi zatem ta sama szóstka zawodników co w Oberstdorfie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła i Maciej Kot. Podczas ostatnich zawodów jedynie Kubacki i Żyła zdołali pokonać swoich przeciwników w parach KO, chociaż trzeba przyznać, iż ich wyniki nie były wcale zadowalające. Lepsze skoki zaprezentował natomiast Kamil Stoch, który wszedł do finałowej serii jako tzw. lucky looser. Miejmy nadzieję, iż wraz z Nowym Rokiem biało-czerwoni podniosą znacząco swoją sportową formę i będziemy świadkami wielu dalekich skoków oraz wspaniałych sukcesów.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ STARTOWĄ

Harmonogram

Zawody w Garmisch-Partenkirchen kończą niemiecką część Turnieju Czterech Skoczni. Kolejne konkursy odbędą się w Austrii – w Innsbrucku (2-3 stycznia) i w Bischofshofen (5-6 stycznia).

Skocznia

Grosse Olympiaschanze zlokalizowana jest na zboczu góry Gudiberg w niemieckiej Bawarii. Pierwszy obiekt powstał tam już w latach 20. XX wieku, jednak był on wielokrotnie przebudowywany, a dwa razy także całkowicie wyburzony. Niechlubnym elementem historii skoczni były Igrzyska Olimpijskie w 1936 r. Wtedy to, na niedługo przed wybuchem wojny, gdy sytuacja w Europie była już niestabilna, Adolf Hitler otworzył oficjalnie zmagania olimpijskie.

Od 1953 roku obiekt ten co roku gości najlepszych skoczków podczas Turnieju Czterech Skoczni. Obecnie jej punkt K zlokalizowany jest na 125 m, a rozmiar skoczni wynosi 142 m. Najdłuższy skok, na 144 m, oddał tam Dawid Kubacki w 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: GROSSE OLYMPIASCHANZE – GARMISCH-PARTENKIRCHEN, NIEMCY

Puchar Świata w Garmisch-Partenkirchen 2022/23

Na przełomie 2022 i 2023 roku liderem Pucharu Świata był Dawid Kubacki. Na czele turniejowej tabeli plasował się jednak Halvor Egner Granerud, który ostatecznie dowiózł swoje prowadzenie w Turnieju Czterech Skoczni do samego końca. Chociaż kwalifikacje do konkursu wygrał Kubacki, to w konkursie to właśnie Norweg nie miał sobie równych. Poza nim na podium znalazł się również Anze Lanisek. Dawid ukończył te zmagania na trzeciej pozycji.

W czołowej dziesiątce znaleźli się także Piotr Żyła (4) oraz Kamil Stoch (8). Bardzo dobry rezultat uzyskał również Paweł Wąsek, który zajął 13. lokatę.

Na zakończenie zapraszamy na nasze media społecznościowe – Facebook, InstagramTikTok oraz Twitter.

0 komentarzy
1

Może ci się spodobać