TCS – Innsbruck (02-03.01.2021)

Tuz po noworocznym konkursie w niemieckim Garmisch-Partenkirchen rywalizajca w Turnieju Czterech Skoczni przeniosła si do Innsbrucka, który znajduje się w Austrii. Skoczkowie, w trzecim przystanku turnieju, oddali swoje skoki na skoczni Bergisel (HS130). Jeśli jesteście ciekawi kto tym razem zdominował rywali, zapraszamy do dalszego czytania!

Przed sobotnimi kwalifikacjami odbyły się dwie serie treningowe. W pierwszej z nich najlepszym okazał się Słoweniec – Anze Lanisek. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak – Cene Prevc, natomiast na trzecim miejscu był Philipp Aschenwald. Najlepszy Polak zajął 6 miejsce, a był nim Kamil Stoch, który oddał skok na odległość 118,5m.

W drugim treningu triumfował gospodarz – Stefan Kraft, który oddał najdłuższy skok – 135,5m. Za jego plecami znalazł się lider Pucharu Świata – Halvor Egner Granerud. Podium uzupełnił Piotr Żyła i tym samym został najlepszym Polakiem drugiej serii treningowej. Należało zwrócić również uwagę na dobre, piąte miejsce Aleksandra Zniszczoła oraz 6. pozycje Dawida Kubackiego.

Głównym punktem sobotniego pojedynku były kwalifikacje, które rozpoczęły się o godzinie 13.30. Zostały one rozegrane z 12. belki startowej, a na ich starcie stanęło 60 zawodników.

5.000 Euro za zwycięstwo w pierwszych kwalifikacjach w 2021 roku trafiło do Halvora Egnera Graneruda (129m), który pozostaje w znakomitej formie. Na drugim miejscu uplasował się Austriak – Daniel Huber (127,5m). Szczególnie radosna nowiną dla polskich fanów skoków narciarskich było 3. miejsce Dawida Kubackiego, który oddal 2. najdłuższy skok – 128 metrów. Wszyscy Polacy awansowali do niedzielnego konkursu.

Niedzielny konkurs rozpoczął się serią treningową, którą zwyciężył Norweg – Halvor Egner Granerud. Za nim znaleźli się Anze Lanisek i Stefan Kraft.

Zmagania, które nas najbardziej interesowały rozpoczęły się o 13:30. Warunki były dosyć stabilne.

Liderem na półmetku został Kamil Stoch, który skoczył 137,5 m! Zaraz za nim uplasował się Anze Lanisek (127,5 m) i Ryoyu Kobayashi (132 m).

Z pewnością sporym zdziwieniem były rezultaty lidera jak i wicelidera cyklu. Halvor Egner Granerud oddał skok na 116,5 m uzyskując tym samym 29. lokatę. Karl Geiger wylądował na 117 m zajmując ostatnie miejsce po pierwszej serii.

Maciej Kot i Klemens Murańka zakończyli swoje zmagania po pierwszej części konkursu.

Do drugiej serii jako Lucky Loserzy miejsce wywalczyli – Domen Prevc, Yukiya Sato, Cene Prevc, Johann Andre Forfang i Niko Kytosaho.

Seria finałowa była z pewnością emocjonująca dla nas. Kamil Stoch pięknym skokiem na 130 metr przypieczętował swoje zwycięstwo. Drugą pozycję zajął Anze Lanisek (123,5 m), a na trzecim miejscu uplasował się Dawid Kubacki skacząc na 127 m. Zaraz za podium ze stratą 2,1 pkt był Piotr Żyła (126,5 m; 124,5 m).