Podsumowanie zawodów Lotos Cup w Szczyrku (02-03.01.2021)

Za nami pierwsza edycja zawodów Lotos Cup w tym roku! Wydarzenia miały miejsce w Szczyrku na kompleksie skoczni narciarskich Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków.

• Senior

W sobotę godzinie 10:00 rozpoczęto zmagania młodszych zawodników i zawodniczek.

Zawody rozpoczęto od najmłodszej kategorii wiekowej – Chłopców starszych. Wystąpiło 34 zawodników w wieku 12-13 lat. Wśród nich znalazł się jeden reprezentant Słowacji.

Zdecydowanym liderem okazał się Kacper Tomasiak z klubu LKS Klimczok Bystra osiągając odległości 74 oraz 72 metry oraz łączną notę 263,4 pkt co dało mu znaczną przewagę nad zajmującym drugą lokatę Michałem Obtułowiczem (74,5 i 68,5m) z klubu KS Eve-nement Zakopane. Podium uzupełnił członek klubu KS Rutkowski – Dawid Dzioboń (70 i 68,5m), dla którego było to pierwsze podium w zawodach Lotos Cup w karierze.

Kacper Tomasiak

W kategorii Młodzik wystartowało 36 zawodników w wieku 14-15 lat, z czego Wojciech Cieślar z WSS Wisła został zdyskwalifikowany. W rywalizacji wzięło udział pięciu reprezentantów Czech.

Na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Czech z klubu TJ Dukla Liberec – David Rygl dwukrotnie osiągając odległość 74 metrów. Na podium uplasowali się również Klemens Joniak (72 i 72,5m) z LKS Poroniec Poronin oraz Kacper Jarząbek (68 i 70m) reprezentujący TS Wisła Zakopane.

W kategorii Młodziczki wystartowało 5 zawodniczek w wieku 14-15 lat, w tym jedna reprezentantka ze Słowacji.

Najlepszą zawodniczką podczas sobotnich zmagań była reprezentantka klubu AZS Zakopane – Pola Bełtowska oddając skoki długości 64,5 oraz 69 metrów. Tuż za nią sklasyfikowana została skoczkini z Ski Club Selce – Tamara Mesikova (63,5 i 65m) ze Słowacji. Podium uzupełniła Zuzanna Rapacz (62,5 i 60m) z KS Eve-nement Zakopane.

Następnie przyszedł czas na starsze kategorie wiekowe. Początkowo rywalizacje miały zacząć się o godzinie 13:00 i odbyć na skoczni HS-104. Zawody przeniesiono jednak na skocznię HS-75 oraz godzinę 13:30.

Zmagania rozpoczęły Kobiety. Na starcie pojawiło się 14 zawodniczek w przedziale wiekowym od 16 do 24 lat. W tym cztery reprezentantki Czech.

W pierwszej serii Anna Twardosz oraz Nicole Konderla wylądowały na 70,5m. Liderką po pierwszej serii została Konderla, a jej klubowa koleżanka zajmowała 3 lokatę. W drugiej serii Twardosz osiągnęła odległość 69,5m, a liderka z pierwszej serii wylądowała 7 metrów bliżej, przez co spadła na trzecie miejsce. Po zwycięstwo sięgnęła Anna Twardosz, a dwie reprezentantki KS AZS AWF Katowice rozdzieliła Czeszka Klara Ulrlichova (71 i 66,5m) z TJ Dukla Frenstat.

Anna Twardosz

Następnie przyszedł czas na zawodników z kategorii Junior Młodszy. Wystąpiło 23 skoczków w wieku 16-17 lat, w tym dwóch reprezentantów Czech.

Zwycięzcą został reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra – Jan Habdas, który w pierwszej serii ocenianej oddał skok na 71,5m, a w drugiej serii wylądował dwa metry dalej. Na drugim miejscu ze stratą 15,4 punktu do Habdasa znalazł się Marcin Wróbel. Członek klubu AZS Zakopane dwukrotnie wylądował na 69 metrze. Sklasyfikowany na podium został również Szymon Zapotoczny należący do KS Eve-nement Zakopane. Zawodnik oddał dwa skoki na 68 metr.

Marcin Wróbel, Jan Habdas, Szymon Zapotoczny

W kategorii Junior wzięło udział 20 zawodników w wieku 18-19 lat, w tym czterech reprezentantów Czech.

Złotym medalistą wśród Juniorów został Kacper Juroszek – zawodnik z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Zawodnik oddał skoki na 70,5 oraz 73 metr. Na drugiej pozycji uplasował się Krzysztof Kieta (69 i 71,5m) z LKS Poroniec Poronin. Brązowy medal zdobył Arkadiusz Jojko z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, dzięki dwóm skokom wynoszącym 69,5 oraz 70,5 metra.

Kacper Juroszek

Warto wspomnieć, że tuż za podium sklasyfikowany został Adam Niżnik – członek TS Wisła Zakopane. Oddał skoki na 67 i 71 metr. To pierwsze zawody tej zimy dla Niżnika, który wrócił po kontuzji pleców.

W kategorii Senior wystartowało 8 zawodników w wieku 20-28 lat.

Triumfatorem wśród Seniorów został Krzysztof Leja z AZS Zakopane. Zwycięzca wylądował na 68,5 oraz 71 metrze. Członek SS-R LZS Sokół Szczyrk – Wiktor Pękala po skokach na 68 oraz 70,5m zajął drugie miejsce. Podium uzupełnił trenujący kombinację norweską – Andrzej Szczechowicz z TS Wisła Zakopane. Kombinator norweski oddał skoki długości 65,5 oraz 68 metrów.

Wiktor Pękala, Krzysztof Leja, Andrzej Szczechowicz

Przyszedł czas na drugi dzień zawodów. Niedzielne zmagania rozpoczęły się o godzinie 9:00 od rywalizacji najmłodszych zawodników na skoczni HS-75.

W najmłodszej kategorii wiekowej – Chłopiec starszy wstąpiło 33 zawodników w wieku 12-13 lat. Wśród nich znalazło się dwóch reprezentantów Słowacji.

W niedzielę ponownie bezkonkurencyjny okazał się Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra. W pierwszej serii młody zawodnik wylądował pół metra za punktem HS. W drugiej próbie Tomasiak uzyskał 73,5 metra. Drugą pozycje zajął skoczek z KS Eve-nement Zakopane – Michał Obtułowicz (71,5 i 71m). Na najniższym stopniu podium sklasyfikowano członka AZS Zakopane – Grzegorza Rafacza (73,5 i 66,5m).

W kategorii Młodzik wystartowało 35 zawodników w wieku 14-15 lat. W rywalizacji wzięło udział pięciu reprezentantów Czech.

Drugi złoty medal w tej kategorii wiekowej podczas tego weekendu ponownie zdobył zawodnik z klubu TJ Dukla Liberec – David Rygl z Czech. Podczas pierwszej serii ocenianej skoczył 70,5 metra. W drugim skoku wylądował metr przed punktem HS. Drugą lokatę zajął Tymoteusz Amilkiewicz (71 i 72,5m) z AZS Zakopane. Brązowy medal należał do Kacpra Jarząbka – członka TS Wisła Zakopane. Jarząbek uzyskał odległości 69,5 oraz 71,5 metra.

W kategorii Młodziczki – tak jak podczas sobotnich zmagań wystartowało 5 zawodniczek w wieku 14-15 lat, w tym jedna reprezentantka ze Słowacji.

W niedzielę najlepsza okazała się Tamara Mesikova – zawodniczka Ski Club Selce w pierwszej serii konkursowej wylądowała na 66 metrze, a w drugiej pół metra dalej. Srebrny medal zdobyła Pola Bełtowska (67,5 i 69,5m) z AZS Zakopane. Trzecią lokatę zajęła Zuzanna Rapacz (62,5 i 63,5) – skoczkini z KS Eve-nement Zakopane.

O 13:00 przyszedł czas na zmagania starszych kategorii wiekowych na HS-75.

Na starcie pojawiło się 14 zawodniczek skaczących w kategorii Kobiety w przedziale wiekowym od 16 do 24 lat. W tym cztery reprezentantki Czech.

Złotą medalistką ponownie została Anna Twardosz  z KS AZS AWF Katowice. Zwyciężczyni oddała dwa skoki na 72,5 oraz 69,5m. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Kamilę Karpiel ze stratą 1,2 pkt do pozycji liderki. Zawodniczka AZS Zakopane wylądowała na 69 oraz 72 metrze. Trzecią lokatę zajęła Czeszka Stepanka Ptackova z TJ Dukla Liberec (66 i 73m), która po pierwszej serii ocenianej zajmowała ósmą pozycję.

Kamila Karpiel, Anna Twardosz, Stepanka Ptackova

Kolejną kategorią był Junior Młodszy. Planowo miało wystąpić 24 skoczków w wieku 16-17 lat, w tym dwóch reprezentantów Czech. Niestety, ale trzech reprezentantów Wiślańskiego Stowarszyszenia Sportowego – Wojciech Troszok, Gabriel Kukuczka oraz Miłosz Krzempek zostało zdyskwalifikowanych. Ostatecznie wystąpiło 21 zawodników.

Szymon Zapotoczny – zawodnik KS Eve-nement Zakopane w pierwszym skoku wylądował na 74,5 metrze, a w drugim wylądował cztery metry bliżej, lecz pozwoliło mu to na awans i tym samym zwyciężył zawody. Na drugiej pozycji znalazł się Marcin Wróbel (74 i 68,5m) z AZS Zakopane. Brązowy medal zdobył zwycięzca sobotnich zawodów Jan Habdas. Zawodnik LKS Klimczok Bystra w pierwszej serii ocenianej osiągnął 79,5 metra czyli 4,5 metra za punktem HS. Po tym skoku został jednak sklasyfikowany poza podium na 4 miejscu ze względu upadek i za niskie noty za styl. Dały mu one łączną notę 29 punktów, podczas gdy koledzy z czołówki uzyskiwali ponad 50-punktowe oceny. W drugim skoku uzyskał odległość 72,5 metra oraz był to najwyżej punktowany skok drugiej serii – 55 punktów, co pozwoliło mu na wyprzedzenie Jana Rzadkosza (71,5 i 67,5m) z TS Wisła Zakopane, który po pierwszej serii zajmował trzecią pozycję.

Marcin Wróbel, Szymon Zapotoczny, Jan Habdas

W kategorii Junior wzięło udział 20 zawodników w wieku 18-19 lat, w tym czterech reprezentantów Czech.

Zwyciężył członek Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego – Kacper Juroszek, dzięki skokom na 74 oraz 75 metr z przewagą wynoszącą 10,7pkt nad drugim Krystofem Hauserem z TJ Dukla Liberec. Czech w pierwszej serii wylądował na 73 metrze, a w drugiej pół metra bliżej. Na trzecim miejscu ze stratą zaledwie 0,3pkt do drugiego miejsca sklasyfikowany został Mateusz Gruszka z AZS Zakopane. Gruszka osiągnął 72 w pierwszej serii, po drugim skoku na 74,5 metra awansował na najniższy stopień podium.

Krystof Hauser, Kacper Juroszek, Mateusz Gruszka

W kategorii Senior wystartowało 8 zawodników w wieku 20-28 lat.

Triumfatorem tej kategorii został Wiktor Pękala, który dzień wcześniej zajął drugą pozycję. Członek SS-R LZS Sokół Szczyrk wylądował na 71 oraz 70 metrze. O 1,9 punktu za Pękalą uplasował się Krzysztof Leja z AZS Zakopane dzięki skokom na 68 oraz 71 metr. Na trzecim miejscu ponownie znalazł się Andrzej Szczechowicz – kombinator norweski z TS Wisła Zakopane. Po pierwszej serii, w której skoczył 65 metrów Szczechowicz zajmował 5 lokatę. Natomiast w drugiej serii dzięki próbie na 70,5 metra awansował na podium.