Podsumowanie zawodów w Szczyrku (16-17.02.2021)

Za nami trzecia edycja zawodów Lotos Cup! Zawodnicy ponownie rywalizowali na kompleksie skoczni Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku.

Skalite

Rywalizacja na skoczni HS-104 rozpoczęła się o godzinie 10:00.

W kategorii Kobiety wystartowały 3 zawodniczki w wieku 16-19 lat.

Zwyciężczynią kategorii została Paulina Cieślar z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Zawodniczka oddała skoki na 57,5 oraz 53,5 metra. Drugie miejsce zajęła Marcelina Bałtowska z AZS Zakopane. W pierwszej serii skoczyła 55,5 metra, a w drugiej skoczyła pół metra dalej. Na najniższym stopniu podium stanęła Wiktoria Kiersnowska (43,5 i 45,5m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Marcelina Bełtowska, Paulina Cieślar, Wiktoria Kiersnowska

Drugą kategorią wiekową był Junior Młodszy. Wystartowało 25 zawodników w wieku 17-18 lat. Zaprezentowało się czterech reprezentantów Czech i jeden reprezentant Słowacji.

Na najwyższym stopniu podium stanął Szymon Zapotoczny. Członek klubu Eve-nement Zakopane oddał próby na 96,5 i 93,5 metra. Srebrny medal wywalczył Jan Bukowski (97,5 i 91m), a trzeciej pozycji uplasował się jego klubowy kolega Marcin Wróbel (90 i 93,5m) z AZS Zakopane.

Jan Bukowski, Szymon Zapotoczny, Marcin Wróbel

W kategorii Junior wystartowało 15 zawodników w wieku 19-20 lat.

Zaprezentowało się 5 skoczków z Czech.
Najlepszym Juniorem okazał się reprezentant Czech Radek Rydl. Zawodnik TJ Dukla Liberec skoczył 102 oraz 97 metrów. Na drugim miejscu sklasyfikowano członka klubu LKS Klimczok Bystra – Karola Niemczyka, który skoczył 101 i 92,5 metra. Brązowy medal wywalczył Krzysztof Kieta (94 i 98m) z LKS Poroniec Poronin.

Karol Niemczyk, Radek Rydl, Krzysztof Kieta

Ostatnią kategorią wiekową na skoczni HS-104 był Senior. Wystartowało 10 zawodników w wieku 20-23 lata, w tym 2 reprezentantów Czech.

Triumfatorem wśród Seniorów został Frantisek Holik z SC Traktor Oberwiesenthal. Reprezentant Czech skoczył 102 i 103 metry. Drugie miejsce zajął zawodnik PKS Olimpijczyk Gilowice – Jarosław Krzak, który wylądował na 103 i 96,5 metrze. Na trzeciej pozycji uplasował się Krzysztof Leja (94 i 99m) z AZS Zakopane.

Jarosław Krzak

Następnie przyszedł czas na zawody na HS-75.

W kategorii Chłopiec starszy wystartowało 36 skoczków w wieku 12-14 lat. Zaprezentowało się 3 reprezentantów Słowacji.

Najlepszym Chłopcem starszym został Kacper Tomasiak. Skoczek z LKS Klimczok Bystra oddał próby na 74 i 73 metr. Drugą pozycję zajął Łukasz Lukaszczyk (75,5 i 75m) z TS Wisła Zakopane. Na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentant Eve-nement Zakopane – Michał Obtułowicz (70,5 i 68,5m).

W kategorii Młodzik zaprezentowało się 35 zawodników w wieku 14-16 lat. Wystartowało 8 zawodników z Czech.

Zwycięzcą został David Rygl (72,5 i 73m) z TJ Dukla Liberec. Srebrny medal wywalczył Klemens Joniak z LKS Poroniec Poronin, który w pierwszym skoku wylądował na 71,5 m, a w drugim wylądował metr dalej. Na najniższym stopniu podium uplasował się Filip Krenek (69,5 i 73m) z TJ Ražnov pod Radh.

Klemens Joniak, David Rygl, Filip Krenek

W kategorii Młodziczki zaprezentowało się 5 skoczkiń w wieku 14-16 lat.

Zwyciężczynią została Pola Bałtowska (69,5 i 67m) z AZS Zakopane. Tuż za nią uplasowała się Zuzanna Rapacz. Członkini klubu Eve-nement Zakopane oddała próby na 61 oraz 57,5 metra. Trzecią pozycję zajęła Natalia Słowik (54,5 i 53,5m) z AZS Zakopane.

Przyszedł czas na drugi dzień zawodów. Ponownie rozpoczęto od zmagań na skoczni HS-104.

W kategorii Junior Młodszy wystartowało 25 zawodników w wieku 17-18 lat. Zaprezentowało się czterech reprezentantów Czech i jeden reprezentant Słowacji.

Triumfatorem ponownie został reprezentant Eve-nement Zakopane Szymon Zapotoczny, który zwyciężył dzięki próbom na 93 i 93,5 metra. Tym razem drugą lokatę zajął Robert Ryś – członek LKS Olimpia Goleszów. Zawodnik skoczył 90,5 i 95 metrów. Brązowy medal należał do Marcina Wróbla z AZS Zakopane, który w pierwszej serii skoczył na 92,5 metra, a w serii finałowej wylądował metr bliżej.

Robert Ryś, Szymon Zapotoczny, Marcin Wróbel

W kategorii Junior wystartowało 15 zawodników w wieku 19-20 lat. Zaprezentowało się 5 skoczków z Czech.

Środowy konkurs wśród Juniorów zdominowali reprezentanci Czech z klubu TJ Dukla Liberec. Pierwszą lokatę wywalczył Radek Rydl (94,5 i 99,5m), drugi był Jakub Sikola (90,5 i 93m), a trzeci Frantisek Lejsek (88,5 i 93,5m).

Jakub Sikola, Radek Rydl, Frantisek Lejsek

Wśród Seniorów wystartowało 11 zawodników w wieku 20-23 lata, w tym 2 reprezentantów Czech.

Złotym medalistą okazał się Jarosław Krzak. Reprezentant PKS Olimpijczyk Gilowice w pierwszej serii wylądował na 90,5m, a w drugim skoku na 98 metrze. Awans z piątej na drugą pozycję zaliczył Krzysztof Leja (89 i 96m) z AZS Zakopane. Trzecią lokatę wywalczył kombinator norweski Szczepan Kupczak (90,5 i 93,5m) z SSR-LZS Sokół Szczyrk.

Krzysztof Leja, Jarosław Krzak, Szczepan Kupczak

Kobiety oraz młodsze kategorie wiekowe oddały po jednym skoku.

Ponownie najlepsza wśród kobiet okazała się Paulina Cieślar z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, która wylądowała na 53 metrze. Drugie miejsce ponownie zajęła Marcelina Bałtowska z AZS Zakopane dzięki próbie na 50,5 metra . Na trzecim podium stanęła Wiktoria Kiersnowska (41,5m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Następnie przyszedł czas na rywalizację na skoczni HS-75.

Najmłodszą kategorią wiekową był Chłopiec starszy. Wystartowało 36 skoczków w wieku 12-14 lat. Zaprezentowało się 3 reprezentantów Słowacji.

Zwycięzcą ponownie został Kacper Tomasiak z LKS Klimczok Bystra, dzięki próbie na 74 metr. Drugą miejsce ponownie zajął Łukasz Lukaszczyk z TS Wisła Zakopane, który skoczył 69 metrów.
Na najniższym stopniu podium uplasował się reprezentant AZS Zakopane – Grzegorz Rafacz (67m)

Łukasz Łukaszczyk, Kacper Tomasiak, Grzegorz Rafacz

W kategorii Młodzik zaprezentowało się 35 zawodników w wieku 14-16 lat. Wystartowało 8 zawodników z Czech.

Złotym medalistą został reprezentant LKS Poroniec Poronin – Klemens Joniak dzięki próbie na 74,5 metra. Drugą lokatę zajął Wiktor Szozda (72m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego. Na trzecim miejscu znalazł się Tymoteusz Amilkiewicz z AZS Zakopane po skoku na 71 metr.

W kategorii Młodziczki zaprezentowało się 5 skoczkiń w wieku 14-16 lat.

Zwyciężczynią została członkini  AZS Zakopane – Pola Bałtowska po skoku na 64,5 metra. Srebrny medal wywalczyła Zuzanna Rapacz z klubu Eve-nement Zakopane, która wylądowała na 58,5m. Trzecie miejsce zdobyła Natalia Słowik (53,5m) z AZS Zakopane.

Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego podsumowania i serdecznie zapraszamy do kolejnych!