Podsumowanie zawodów w Rasnovie PŚK (18-19.02.2021)

Za nami kolejne zawody Pucharu Świata Pań! Tym razem przyszedł czas na rywalizację w Rumuni na Trambulina Valea Carbunarii (HS-97) w Rasnovie.

Trambulina Valea Carbunarii (HS-97)

Czwartek rozpoczął się od dwóch serii treningowych. Pierwsza z nich należała do wiceliderki Pucharu Świata – Słowenki Niki Kriznar, która poszybowała na odległość 94,5 metra. Drugą z nich zwyciężyła reprezentantka Japonii – Sara Takanashi, która wylądowała na 89 metrze.

Po seriach treningowych odbyły się kwalifikacje, w których wzięły udział 53 zawodniczki. Nie wzięła w nich udziału liderka Pucharu Świata – reprezentantka Austrii Marita Kramer, która uzyskała niejasny wynik testu na koronawirusa przez co nie pojawiła się na skoczni w Rasnovie. Zwyciężczynią czwartkowych kwalifikacji została reprezentantka Słowenii – Nika Kriznar, która oddała skok na 96 metr. Za nią znalazły się dwie skoczkinie z Norwegii –  Silje Opseth (91m) oraz Maren Lundby (93,5m).

Do konkursu kwalifikację wywalczyły dwie reprezentantki Polski. Najlepsza z nich – Kamila Karpiel (80m) sklasyfikowana została na trzydziestej czwartej pozycji, a dwa miejsca za nią uplasowała się Anna Twardosz (78m).

Pozostałe reprezentantki Polski zajęły następujące pozycje:
  • 42. miejsce Joanna Szwab – (72m)
  • 46. miejsce – Kinga Rajda (72m)
  • 48. miejsce – Nicole Konderla (69,5m)
  • 49. miejsce – Wiktoria Przybyła (69m)
Nadszedł czas na czwartkowy konkurs indywidualny, w którym wystartowało 40 zawodniczek. Na półmetku zawodów liderką okazała się zwyciężczyni kwalifikacji oraz pierwszej serii treningowej – Słowenka Nika Kriznar. Skok na 92 metr pozwolił jej na objęcie prowadzenia i po pierwszej serii wyprzedzała drugą reprezentantkę Norwegii Theę Minyan Bjørseth (92,5m) o 6,8 punktu. Na trzeciej pozycji uplasowała się Japonka Sara Takanashi (88m).

Awans do serii finałowej wywalczyła Kamila Karpiel. Skok na 76 metr pozwolił jej na zajęcie trzydziestej pozycji. Próba awansu nie udała się naszej drugiej reprezentantce – Annie Twardosz (69m), która ostatecznie zajęła trzydzieste dziewiąte miejsce.

Pierwszą serię rozegrano z 21. belki startowej.

Triumfatorką czwartkowej rywalizacji została Słowenka Nika Kriznar, która przypieczętowała swoje zwycięstwo na 91 metr. 2,8 punktu za nią sklasyfikowana została reprezentantka Japonii Sara Takanashi (93,5m). Na najniższym stopniu podium znalazła się Norweżka Silje Opseth (95,5m), która awansowała z szóstego miejsca. Opseth w pierwszej serii skoczyła 85 metrów. Thea Minyan Bjørseth po drugim skoku na 83 metry zakończyła zawody na ósmej lokacie. Reprezentantka Polski Kamila Karpiel skoczyła 75 metrów i pozostała na trzydziestym miejscu.

Sara Takanashi, Nika Kriznar, Silje Opseth

Piątkowy konkurs poprzedziły kwalifikacje, w których najlepsza okazała się reprezentantka Norwegii Silje Opseth, która oddała skok na 97 metr. Pół metra bliżej wylądowała Japonka Sara Takanashi i zajęła drugą lokatę. Nika Kriznar (94,5m) uplasowała się na trzeciej pozycji.

Awans do konkursu wywalczyły trzy reprezentantki Polski. Najwyżej z nich, bo na trzydziestej piątej znalazła się Anna Twardosz (80,5m). Dwa miejsca za nią sklasyfikowano Nicole Konderlę (80,5m), a na czterdziestym miejscu Kamilę Karpiel (78m). O włos od awansu była Kinga Rajda, która po skoku na 77,5 metra kwalifikacje zakończyła na czterdziestym pierwszym miejscu. Wiktoria Przybyła (74m) zajęła czterdziestą ósmą lokatę, a zaraz za nią znalazła się Joanna Szwab (74m).

Na półmetku konkursu prowadziła utytułowana reprezentantka Japonii – Sara Takanashi. Zawodniczka poszybowała na 92 metr i wyprzedzała Austriaczkę Evę Pinkelning (93m) o 1,8 punktu. Na trzeciej pozycji sklasyfikowana została Słowenka. Ema Klinec, po skoku na 90,5 metra.

Jedyną reprezentantką Polski, która wywalczyła awans do serii finałowej była Anna Twardosz. Polka wylądowała na 83 metrze i na półmetku razem z reprezentantką Rosji Sofją Tichonową zajmowała ex aequo trzydzieste miejsce. Próba awansu nie udała się trzydziestej siódmej Nicole Konderli (78,5m) i trzydziestej ósmej Kamili Karpiel (78m).

Pierwsza seria konkursowa rozegrana została z 20. i 18. platformy startowej.

Swoje jubileuszowe, szcześćdziesiąte pucharowe zwycięstwo w karierze odniosła reprezentantka Japonii Sara Takanashi. Skoczkini przekroczyła punkt HS o 2 metry i wyprzedziła drugą Norweżkę Silje Opseth (97m) o 6,3 punktu. Opseth po pierwszej serii była czwarta, po skoku na 90,5 metra. Ze stratą 10,6 punktu do triumfatorki na trzecim miejscu zawody zakończyła piąta po pierwszej serii reprezentantka Japonii Nika Kriznar (88 i 92,5m).

Silje Opseth, Sara Takanashi, Nika Kriznar

Obecnie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Nika Kriznar (611 pkt.) nieznacznie wyprzedzając Sarę Takanashi (606 pkt.). Trzecia w klasyfikacji obecnie jest Silje Opseth (477 pkt.)

Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego podsumowania i serdecznie zapraszamy do naszych pozostałych artykułów!