Podsumowanie zawodów w Rasnovie (18-19.02.2021)

przez Stylowo z Telemarkiem

W dzisiejszym poście zapraszamy Was na podsumowanie kolejnych zawodów Pucharu Świata mężczyzyn. Tym razem zawitaliśmy do Rasnova (Rumunia), gdzie zawodnicy rywalizowali na skoczni Trambulina Valea Carbunarii (HS97). Zawody te były dość nietypowe, ze względu na ich przebieg, bowiem prolog odbył się w czwartek, a w piątek mieliśmy szansę przyglądać się rywalizacji indywidualnej.  Sytuacja ta nie przeszkodzila nam jednak w śledzeniu konkursów, dlatego sprawdźcie sami, kto w tym roku triumfował w Siedmiogrodzie!


Trambulina Valea Carbunarii (HS97)

Sprawdzian przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata rozpoczął się w czwartek o godzinie 12:30. Wtedy bowiem skoczkowie wzięli udział w sesji treningowej. Najlepszy okazał się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata- Halvor Egner Granerud, który oddał skok na odległość 93.5 metra. Tuż za nim znaleźli się: Dawid Kubacki (93 m) oraz Cene Prevc (95.5 m). W pierwszej dziesiątce znalazło się także dwóch innych Polaków: 9. Paweł Wąsek (94 m) i 10. Jakub Wolny (92 m).

Drugi trening został całkowicie zdominowany przez reprezentantów Polski. Dawid Kubacki oddał najdłuższy skok, aż 100 metrów, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo. Drugie i trzecie miejsce padło łupem Norwegów: Halvora Egnera Graneruda (96 m) oraz Roberta Johanssona (96.5 m). Na kolejnych miejscach uplasowali się polscy skoczkowie: 4. Kamil Stoch (91 m), 5. Piotr Żyła (94 m) i 6. Andrzej Stękała (94.5 m).

O godzinie 14:30 przyszła pora na kolejny punkt programu. W tym czasie powinny odbyć się kwalifikacje, jednak z powodu jedynie 49 zawodników na starcie, zostały one zastąpione przez prolog. Triumfatorem został Niemiec- Markus Eisenbichler, który uzyskał 97 metrów. Na drugiej pozycji sklasyfikowany został Halvor Egner Granerud (94 m), a podium uzupełnił Kamil Stoch (93 m).

Miejsca pozostałych Polaków:

  • 5. Piotr Żyła – 94 m
  • 11. Dawid Kubacki – 91 m
  • 17. Klemens Murańka – 93 m
  • 23. Paweł Wąsek – 90 m
  • 28. Andrzej Stękała – 89.5 m
  • 29. Jakub Wolny – 90.5 m


Markus Eisenbichler (GER)

W piątek dzień rozpoczęliśmy serią próbną. Jej najlepszym zawodnikiem został Dawid Kubacki, ktory pofrunął na 95 metr. Na drugim miejscu wylądował Japończyk- Ryoyu Kobayashi (94 m), a na trzecim Halvor Egner Granerud (91 m). W pierwszej dziesiątce znalazło się również dwóch innych Polaków: 8. Piotr Żyła (92.5 m) oraz 9. Kamil Stoch (90 m).

Pierwsza seria konkursu wystartowała równo o 14:15. Zawodnicy skakali z trzynastej belki startowej. Pierwsze miejsce zajmowało dwóch skoczków: Austriak, Manuel Fettner (94 m), a także Halvor Egner Granerud (96 m). Podium uzupełniał Dawid Kubacki (95.5 metra). Różnice w czołówce były bardzo niewielkie, pomiędzy zawodnikami w pierwszej dziesiątce było zaledwie 5. punktów różnicy. Tuż za podium, na 4. pozycji, znajdował się Karl Geiger (94.5 m), który o 0.1 punktu wyprzedzał znajdujących się ex aequo na 5. miejscu: Szwajcara, Gregora Deschwandena (94.5 m), oraz młodego Austriaka, Daniela Tschofeniga (93 m).

W drugiej serii konkursowej było bardzo emocjonująco. Nie zabrakło rownież dyskwalifikacji, która niestety spotkała zarówno lidera, jak i wicelidera Pucharu Świata, czyli Halvora Egnera Graneruda i Markusa Eisenbichlera. Tym samym triumfatorem piątkowego konkursu został Ryoyu Kobayashi, który oddał najdłuższy skok drugiej serii, aż 98.5 metra! Ze stratą zaledwie 1.6 punktu do Kobayashiego, na 2. pozycji uplasował się Kamil Stoch (97.5 m). Brązowy medal trafił w ręcę Karla Geigera (96.5 m). Niewiele do podium zabrakło także 4. Dawidowi Kubackiemu (95 m) oraz 5. Piotrowi Żyle (96 m).

Pozycje pozostałych Polaków w zawodach:

  • 16. Klemens Murańka – 89.5 m
  • 19. Jakub Wolny – 85.5 m
  • 22. Andrzej Stękała – 90 m


Karl Geiger (GER), Ryoyu Kobayashi (JPN), Kamil Stoch (POL)

To nie koniec Pucharu Świata w Rasnovie. W sobotę (20.02.2021 r.) czeka nas mikst, czyli zawody drużyn mieszanych, z których podsumowanie także pojawi się na naszej stronie, więc już dziś serdecznie was zapraszamy!

Dominika

Źródło informacji: własne

Zródło grafiki: discover.turistintransilvania.com, Instagram/fisskijumping 

0 komentarzy
0

Może ci się spodobać